Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő - Forrás: MTI
Megjelent: 13 éve

Az agrárcégek vezetői nehezen találnak utódot

Az agrárcégeknél a vezetők több mint felének nincs kiszemelt utódja, és még kevesebben vannak azok, akik már el is kezdték az utód felkészítését az új szerepkörre - derült ki a Budapest Bank megrendelésére készült kutatásából, amely keretében 414 kis- és közepes magyarországi vállalkozás vezetését kérdezték meg.

Az MTI-hez szerdán eljuttatott összegzés rámutat: az agrárcégek vezetői nehezen találnak utódot, mert jelenleg Magyarországon a fiatalok számára a mezőgazdaság mint életpálya nem vonzó. A megkérdezettek ezt annak tulajdonítják, hogy a fiatalokat más területek érdeklik, vagy tartanak az állandó kötöttségtől, illetve az ágazatot túl sok bizonytalanság jellemzi.

Aggasztó adatnak tartják a felmérés készítői, hogy a válaszadó cégvezetők jelentős hányada olyannyira nem talál maga helyett megfelelő vezetőt, hogy a cég eladását (25 százalék) vagy felszámolását (4 százalék) fontolgatja. Az agrárcégek közel felénél (46 százalék) az elkövetkező 10 évben aktuálissá válik az utódlás kérdése, sőt, ezek felénél már 5 éven belül.

A válaszadók kétharmada szerint (77 százalék) az átadás hosszú ideig, akár évekig is eltartó folyamat. Ennek ellenére az agrárcégvezetők több mint felének (56 százalék) nincs még kiszemelt követője. S még kevesebben vannak (32 százalék), akik már el is kezdték az utód felkészítését az új kihívásra. A családi vállalkozások vezetői valamelyest tudatosabbak ezen a téren: 67 százalékuk tudja már, hogy ki viszi tovább a céget.

A közlemény idézi Tóth Viktort, a Budapest Bank vállalati üzletágának vezetőjét, aki jelezte: a Budapest Bank számára fontos szempont, hogy a vállalatok irányítását megbízható kezekben tudja. A hatékony működés biztosításához elengedhetetlen a megfelelő tudástranszfer a cégeknél. Sok partnere nemcsak pénzügyi, hanem a menedzsmenttel kapcsolatos kérdésekben is kikéri a bank véleményét - tette hozzá.

A kutatást a TÁRKI végezte a Budapest Bank megbízásából 2012. szeptemberében 414, 50 millió forint és 10 milliárd forint közötti éves nettó árbevételű kis- és közepes vállalkozás vezetőjének megkérdezésével. A felmérés reprezentatív volt a földrajzi eloszlás és a tevékenység - állattenyésztés, növénytermesztés, élelmiszeripar - szerint.
  • 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Béremelések az Aldinál – Vannak, akik már egymillió forint felett keresnek majd

Az újonnan belépő áruházi dolgozók kezdő bére 8 órás munkaviszony mellett havi bruttó 541 900 forintra nő. Teljes cikk

Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV az év első munkanapjain

Az adóhatóság munkatársai 2026 elején is vizsgálják majd az alkalmazottak bejelentését. Teljes cikk

Erre fókuszál majd a NAV a kkv-knál 2026-tól!

A kis- és középvállalkozások mérlegében kimutatott készpénzállományok kerülhetnek az adóhatósági ellenőrzések fókuszába 2026-tól –... Teljes cikk