Az alacsonyabb nyugdíjak bevezetése és a nyugdíjkorhatár emelése miatt általános sztrájk indult
Belgiumban hétfőn szinte megbénult az élet az idei harmadik általános sztrájk miatt; a munkabeszüntetésben számos ágazat dolgozói vettek részt, ami komoly fennakadásokat okozott a közlekedésben, a termelésben és a közszolgáltatásokban.
Az országos sztrájkot szervező belga szakszervezetek tájékoztatása szerint a hétfői megmozdulás a szövetségi kormány által előterjesztett, nyugdíjreformra vonatkozó intézkedések ellen irányul. Véleményük szerint az alacsonyabb nyugdíjak bevezetésére és a nyugdíjkorhatár emelésére vonatkozó tervek kedvezőtlen feltételeket teremtenének a dolgozók számára, ami a munkakörülmények romlásával is járna.
A The Brussels Times című hírportál tudósítása szerint brüsszeli Zaventem repülőtérről egyetlen utasszállító sem indult el hétfőn, és a charleroi-i légikikötő is leállt. A Brussels Airlines csak néhány érkező járatot tudott leszállítani, a tervezett 200 járat többségét törölték.
A közösségi közlekedés is jelentősen csökkentett kapacitással működött: Brüsszelben csupán egyetlen metróvonal közlekedett, emellett korlátozott számú villamos- és buszjárat volt forgalomban. Flandriában az autóbuszok és villamosok fele közlekedett, míg Vallóniában a közlekedés teljesen leállt.
Nemzetközi vasúti összeköttetések is akadoztak: a Brüsszel és Amszterdam közötti Eurocity járatok felét törölték, míg más nemzetközi járatok, például a Strasbourgba közlekedő TGV teljes egészében leállt.
A sztrájk hatásai kiterjedtek a gazdaság számos más területére is. A belga sörgyártó óriás, az AB InBev leuveni, hoegaardeni és jupille-i üzemeinek dolgozói is beszüntettek a munkát. A vállalat alkalmazottjait képviselő szakszervezetek a túlterheltségre, alulfinanszírozottságra panaszkodtak.
A flamand munkáltatói szervezet, a Voka szerint a sztrájk "jóvátehetetlen gazdasági károkat" okoz, a veszteségük becslések szerint elérheti a 300-500 millió eurót. A szervezet elnöke, Hans Maertens a belga gazdaság nemzetközi megítélésének romlására is figyelmeztetett.
A sztrájk érintette a belga börtönöket is, ahol a minimális szolgáltatási szintet több intézményben sem sikerült biztosítani. A rendőrség és a vöröskereszt segítségét is igénybe kellett venni az ellátás fenntartásához.
Brüsszelben és Antwerpenben a kulturális szektor dolgozói és művészei százával vonultak utcára a tervezett társadalombiztosítási reformok és a művészstátusz átalakítása ellen tiltakozva.
Számos nagyvállalatnál - például az ArcelorMittal acélgyárban vagy a Volvo-üzemekben - is munkabeszüntetés volt érvényben. A belgiumi tengeri forgalom is csaknem teljesen leállt.
A munkabeszüntetés hétfőn 22 óráig tartott.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Szlovákiában egyre komolyabban fontolgatják, hogy a nehéz fizikai munkát végzők hamarabb mehessenek nyugdíjba – akár már 55 éves kortól. Bár az... Teljes cikk
A rossz vezetés és a dolgozók félreértése a vállalatok számára a legtehetségesebb munkatársaik elvesztését jelentheti, állítja egy friss kutatás. Teljes cikk
A rendszert az Egyesült Államokban és Kanadában vezetik be. Teljes cikk
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 2 hete
- Miért a nyugdíjasokon spórol a kormány? 2 hete
- Csökkentheti-e a segély, a gyed vagy a gyes a nyugdíjat? Itt a válasz 2 hete
- Elhunyt a "vasutas", aki országos sztrájkokkal írta be nevét a történelembe 2 hete
- 800 ezer magyar nyugdíjas a létminimum alatt él 3 hete
- Itt az első figyelmeztetés: pénteken 10 percre leáll a közlekedés Budapesten 3 hete
- Az öregségi nyugdíjban részesülők teljes ellátásának átlag- és mediánösszege - grafikon 3 hete
- Felszólították a németeket: dolgozzanak többet és hatékonyabban 3 hete
- Csökken a népesség, nő a nyomás - sokan későn kezdenek el a nyugdíjra félretenni 4 hete
- Külföldi nyugdíj: mit kell tenni annak, aki külföldön is szerzett nyugdíjjogosultságot 4 hete
- Milliókat érhet a jó időzítés a nők kedvezményes nyugdíjánál 4 hete