kapubanner for mobile
Megjelent: 17 éve

Bérbefagyasztás, bércsökkentés a brit magánszektorban

Bérbefagyasztás, sőt, bércsökkentés vár a súlyos recessziótól szenvedő Nagy-Britanniában a magánszektor többmillió alkalmazottjára, brit üzleti szervezetek szerint.

A Brit Iparszövetség (CBI) arra hívta fel a figyelmet, hogy tagvállalatainak "elsöprő többsége" az idén befagyasztja alkalmazottai bérét. Magánszektorbeli dolgozók tízezreinek pedig egyenesen csökken a javadalmazása: számos cég négynapos munkahetet vezetett be, ami 20 százalékos alkalmazotti bércsökkentésnek felel meg. A Brit Kamarai Szövetség gyorsfelmérése szerint a brit vállalatok 30 százaléka tervezi a munkaidő rövidítését.

A The Sunday Times című vezető vasárnapi konzervatív brit lap saját vizsgálata alapján azt írta: a bérbefagyasztások szinte mindenkit érintenek, értelmiségieket, vállalatvezetőket ugyanúgy, mint alacsonyabb képzettségű vagy beosztású dolgozókat.

A National Express, a távolsági buszjáratokat üzemeltető és vasúti szolgáltatást is nyújtó legnagyobb brit vállalat csaknem 17 ezer alkalmazottjával közölte, hogy bérüket erre az évre befagyasztja. A British Airways, a legnagyobb brit légitársaság a múlt héten kezdett tárgyalásokat a szakszervezetekkel teljes, 42 ezer főt számláló alkalmazotti gárdájának bérbefagyasztásáról.

A CBI a múlt hónapban minden eddiginél súlyosabb recessziós előrejelzést tett közzé a brit gazdaságra. A vezető brit üzleti érdekképviseleti szervezet új prognózisa szerint a visszaesés már 2008 harmadik negyedévében elkezdődött, és hat negyedéven át tartani fog, vagyis Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - 2009 egészét recesszióban tölti.

Az iparszövetség most úgy számol, hogy a recesszió teljes ideje - vagyis az előrejelzésben valószínűsített hat negyedév - alatt a brit hazai össztermék-érték (GDP) összesítve 4,5 százalékkal zuhan. Az idei egész éves visszaesés mértékét a szervezet 3,3 százalékosra valószínűsíti.

A súlyosan recessziós környezetben a szervezet a munkanélküliség gyors növekedését is várja. Az előrejelzés szerint az állástalanok száma 2010 második negyedében tetőzik valamivel 3 millió felett; ez 9,6 százalékos munkanélküliségi aránynak felelne meg.

A brit statisztikai hivatal nemrég közölte, hogy 2008 utolsó negyedében 1,97 millióra - a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szabványai alapján számolva 6,3 százalékra - emelkedett a hivatalosan bejegyzett állástalanok száma. Nagy-Britanniában 1998 óta nem mértek ilyen arányú munkanélküliséget.
  • 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Oroszország titkos fegyvere: munkaerő az egyik legzártabb diktatúrából

Miközben Moszkva egyre nehezebben talál munkaerőt a dróngyártáshoz, váratlan irányból érkezhet segítség: az ukrán hírszerzés szerint... Teljes cikk

Mikor lesz nálunk is így? A szomszédunkban már két munka sem elég a megélhetéshez

A megélhetési költségek folyamatos emelkedése miatt minden ötödik munkavállaló kénytelen másodállást vállalni Horvátországban - derül ki a Moj... Teljes cikk

Meddig szólhat bele az EU a tagállamok béreibe? - fontos ítélet született

Az EU bírósága megerősítette az unióban alkalmazandó megfelelő minimálbérekről szóló irányelv nagy részének érvényességét, ugyanakkor... Teljes cikk