kapubanner for mobile
Megjelent: 18 éve

Csúcsforgalomban sztrájkoltak Ferihegyen

A tavaszi munkabeszüntetések után vasárnap ismét sztrájkoltak Ferihegyen. Az akció nyomán egyes gépek több mint egy órás késéssel indultak, járatot azonban nem kellett törölni. Hétfő reggelre ismét helyreállt a forgalom.

A sztrájk délután fél ötkor, éppen a vasárnap délutáni csúcsforgalomban kezdődött, ám csupán az induló járatoknál okozott fennakadást. Kora estére mindkét terminálon óriási sorok alakultak ki, mivel mindegyiknél csak egy-egy utasbiztonsági kaput tudtak használni a meglévő három-három helyett. (A sztrájkot hirdető érdekképviselethez tartozó munkavállalók üzemeltetik a repülőteret, biztosítják, végzik az utasbiztonsági ellenőrzéseket.)

Később a helyzet lassan normalizálódott, mivel az este hétórás műszakváltást követően már kevesebben sztrájkoltak az utasbiztonsági feladatokat ellátók közül - mondta Szollár Domokos, a Budapest Airport (BA) szóvivője az MTI-nek. A munkabeszüntetés az érkező járatokat végül nem érintette, s hétfő reggelre teljes egészében helyreállt a rend.

Tíz százalékos béremelést szeretnének

A repülőtéri alkalmazottak sztrájkját két szakszervezet (köztük a Repülőtéri Forgalmi Dolgozók Független Szakszervezete) hirdette meg, miután vasárnap délutánig nem tudtak megegyezni a béremelés mértékéről a BA vezetésével. A szakszervezetek 9-10 százalékos követelésével szemben a munkáltató 6,2 százalékot ajánlott.

Szollár Domokos szerint azonban még a munkabeszüntetés megkezdése előtt tájékoztatták az érdekképviseleteket arról, hogy egy sztrájk esetén a munkáltató ajánlatát lecsökkenti 5,5 százalékra. A tárgyalások hétfő délután folytatódnak.

A BA egyébként javított kiindulási ajánlatán, hiszen július elején, a bértárgyalások kezdetekor még 4,9 százalékos emelésre tett javaslatot - mind a saját dolgozókra, mind a BA száz százalékos tulajdonában lévő RÜK Kft. munkavállalóira vonatkozóan.

Az idei bérfejlesztés kérdését egyébként már 2006 decemberében rendezni kellett volna, erre azonban a tulajdonosváltás miatt nem került sor. A BA Zrt. 75 százalékát még 2005 decemberében megvásárló, majd azt a közelmúltban a német Hochtief vezette konzorciumnak továbbadó brit BAA márciusban végül abban egyezett meg a szakszervezetekkel, hogy a bértárgyalásokat a BA-nál elnapolják, és négy héttel azután kezdik meg, hogy a Hochtief átvette a céget. Utóbbira június 6-án, az első konzultációra pedig július negyedikén került sor.

Mint ismert, a RÜK Kft. esetében a tárgyalások már kora tavasszal megindultak, s a munkáltató végül 7,5 százalékos emelést javasolt - tehát többet, mint most a BA. Ezt azonban a szakszervezetek nem fogadták el, s emiatt - a földi kiszolgálást végző Celebi Kft. munkabeszüntetésével párhuzamosan - március végén hétórás sztrájkot tartottak. Ekkor még egyetlen járatot sem kellett törölni, csupán néhány gép közlekedett kisebb késéssel.

Igaz, a Celebi egy héttel későbbi kétnapos sztrájkját már nem úszták meg ilyen könnyen az utasok: akkor harminchárom járatot töröltek, többórás késések is előfordultak, a földi kiszolgáló cégnek pedig több tízmillió forintos kára keletkezett. A Celebinek végül egy hónappal később sikerült megegyeznie az LDFSZ-szel.

  • 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Tudásalapú munkahelyek születnek – a Mercedes K+F központot nyit Magyarországon

A Mercedes-Benz több tízmilliárd forint értékű beruházással létrehozza az első magyarországi kutatás-fejlesztési központját, amelynek a nyomán... Teljes cikk

Kenyérgyár épül Tatán - 100 új munkahely jön létre

Kelet-Közép-Európa legnagyobb kapacitású sütőüzemét építi fel a Ceres Sütőipari Zrt. 24 milliárd forintos beruházással a Tatai Ipari Parkban -... Teljes cikk

300 új munkahely Vecsésen: elindult a termelés

Megkezdte a termelést a kanadai Magna International magyarországi vállalatának vecsési üzeme – közölte a társaság pénteken az MTI-vel. Teljes cikk

Kapcsolódó hírek