Diszkriminálja a tűzoltókat a nyugdíjreform
Diszkriminatívnak és elfogadhatatlannak tartják a tűzoltó szakszervezetek, hogy a fegyveres szervek hivatásos szolgálati viszonyáról szóló törvénymódosításból kihagynák a tűzoltókat, s ezzel veszélybe sodorják az állományt és az állampolgárok biztonságát.
Nagy Gábor azt mondta: követelik, hogy a tömeges nyugállományba vonulás megakadályozása miatt bevezetendő szolgálati korpótlékot a tűzoltókra is terjesszék ki, s hogy a kormány tartsa be a tavaly decemberben tett ígéretét, hogy a nyugdíjrendszer átalakításához csak a szakszervezetek egyetértésével nyúl hozzá. Elvárják, hogy a veszélyességi pótlékot a jelenlegi 45 százalékról emeljék a 2005-ben megígért 100 százalékra, és elfogadhatatlannak tartják, hogy a parancsnokok nem kapják meg a személyzeti jogkörök teljességét, valamint ragaszkodnak a heti 48 órás munkahéthez, amely igazodik az uniós direktívához.
Az FTSZ elnöke hangsúlyozta: diszkriminatív a "hűségpénz" bevezetése, mert csak az 1984 előtt felszerelt emberek kaphatnak szolgálati korpótlékot, és ez a rendőri állományban 350 főt jelenthet, a tűzoltóságoknál viszont még kevesebbet, az 1996 szeptembere után felszerelt állománytagok előző munkahelyein eltöltött évek pedig nem számítanak bele a nyugdíjalapba. "Jobbá és nem rosszabbá kell tenni a rendszert, nem szabad megkülönböztetni az állományt, ugyanis egy utólagos törvénymódosítással tömegesen fognak nyugdíjba vonulni a tűzoltók" - mondta a sajtótájékoztatón Bende Péter fővárosi tűzoltóparancsnok, a Magyar Tűzoltó Szövetsége elnöke. A vezérőrnagy kijelentette: ha nagy rutinnal és tapasztalattal vonulnak majd nyugdíjba a jó szakemberek, az állomány tudása felhígul, így akár az állampolgárok biztonsága is veszélybe kerülhet, ugyanis a tűzoltást és kárelhárítást nem az iskolákban, tankönyvekből, hanem a vonulások alkalmával sajátítják el a tűzoltók az idősebb kollégáiktól. Megjegyezte, a magyar tűzoltók fizetése európai viszonylatban az utolsó három hely között ingadozik már két évtizede. Hozzáfűzte, munkáltatóként az lenne az érdeke, hogy a tűzoltóknak pihenőidejükre ne kelljen másodállást vállalniuk, valóban pihenni tudjanak, és bérükből biztos egzisztenciát tudjanak teremteni.
Molnár Zsuzsanna ezredes, a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság humán főosztályának vezetője az MTI kérdésére elmondta, a bizonytalan helyzet miatt tűzoltók százai tervezik leszerelésüket, és félő, hogy az évi 100 nyugdíjazási kérelem már idén megsokszorozódhat. Arra a kérdésre, hogy ha a szakszervezetek birtokába került és a sajtótájékoztatón ismertetett javaslat szerint fogadják el a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvénymódosítást, mit tesznek, Hócza György, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének ügyvivője úgy válaszolt: "működő sztrájkbizottságunk van".
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Ahhoz, hogy Magyarország hozzáférjen az Európai Unió helyreállítási és ellenállóképességi alapjának (RRF) forrásaihoz, teljesítenie kell az... Teljes cikk
Teljes átalakulás jöhet az államigazgatásban: új minisztériumi struktúra, szakminiszterek és a politikai kinevezettek leváltása szerepel a tervek... Teljes cikk
- Kevesebbet keres, mint egy átlagos dolgozó – mégis ő a világ egyik leggazdagabbja 3 napja
- Napi 3 millió kérdést tesznek fel a ChatGPT-nek a fizetésekről 5 napja
- Navigálás a viharban: így lett közel 9 milliárdos árbevétele a Pensumnak 5 napja
- Svájci indexálás: így maradtak el a magyar nyugdíjak a bérektől 5 napja
- Ennyit keresnek a bölcsődei dajkák 1 hete
- A dolgozók fele szerint nem esélyesek a nők a bérversenyben 1 hete
- Nincs több pénz nyaralásra – mégsem maradnak otthon a magyarok 2 hete
- 840 ezer forint az átlagbér – de van egy csavar a számok mögött 2 hete
- Bérsáv: Mit jelent és miért lesz kötelező 2026-tól? 2 hete
- Ennyit keresnek a budapesti busz- és villamosvezetők 3 hete
- Mechanical Engineer 3 hete

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?