kapubanner for mobile

Elbocsát, de toboroz is a Continental

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

A Continental gumiabroncsgyártó becsapta alkalmazottait - háborognak a francia szakszervezetek. A német cég a gazdasági válságra hivatkozva zárja be ugyanis francia üzemét, ám közben temesvári gyárába masszívan toborozza a munkaerőt, értesült az InfoRádió.

A hír áramütésként érte hétfőn a Continental bezárásra ítélt clairoix-i üzemének 1100 dolgozóját: a France Info rádió kiküldött tudósítója ugyanis Romániából azt jelentette, hogy a német társaság nem csupán egyszerű munkásokat, hanem mérnököket, technikusokat is keres temesvári üzemébe. "Mi is csak a rádióból értesültünk az elképesztő hírről" - mondta az InfoRádiónak a franciaországi üzem szakszervezeti titkára, aki számára immár nem kérdéses, hogy a gyár tulajdonosai egyszerűen hazudtak az alkalmazottaknak a bezárás valódi okát illetően.

Philippe Biernacki különösen cinikusnak tartja, hogy a romániai üzem vezetésével a clairoix-i gyár korábbi francia igazgatóját bízták meg, aki ráadásul tagadja, hogy a franciaországi gyárbezárás és a romániai alkalmazások között összefüggés lenne. Az időközben Temesvárra költözött igazgató, Thierry Wipff a France Info tudósítójának ugyanis azt mondta: nem delokalizációról van szó, hiszen a cég alapvetően azért fejleszti romániai telephelyét, hogy ki tudja szolgálni ottani legfontosabb megrendelőjét, a Dacia autógyárat.

"Valójában kifosztottak bennünket, hiszen a román munkásokat velünk taníttatták be, az ottani gyárban felmerülő műszaki és minőségi problémákat mi oldottuk meg, most pedig egyszerűen szélnek eresztenek" - mondta a csalódott Philippe Biernacki.

Szerinte nem kétséges, hogy a döntésben alapvető szempont volt az alacsony romániai bérszínvonal. Az ottani munkások havi átlagkeresete 300 euró, mai árfolyamon 90 ezer forint körül alakul, ami közel hatszor kevesebb a francia üzemben dolgozók 1700 eurós, közel félmillió forintra rúgó átlagjövedelménél.

"Vannak olyan alkalmazottak, akik 30-40 éve léptek be a céghez, és most mindössze 48 ezer eurós - mintegy 15 millió forintos - végkielégítéssel és 5 hónapnyi fizetett átképzéssel kell beérniük, ez elfogadhatatlan" - fogalmazott a szakszervezeti vezető.

A franciaországi alkalmazottak mindenesetre nem hagyják annyiba a dolgot, a végzetes döntést a bíróságon is megtámadták, és az ítéletet kedd délután hirdetik ki.

InfoRádió
  • 2026.06.05Bértranszparencia Az irányelv legfontosabb újdonságairól és kötelezettségeiről. A munkáltatókat érintő jogi és HR-es kihívásokról. Gyakorlati példákról, amelyek segítenek megérteni a kockázatokat. Megoldási stratégiákról: hogyan lehet a megfelelést eszközzé tenni a munkahelyi bizalom és a munkáltatói márka erősítésében.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.15Stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szakirányú továbbképzés A képzés valós szervezeti helyzeteken, gyakorló HR-vezetők tapasztalatán és emberközpontú stratégiai szemléleten keresztül ad azonnal alkalmazható tudást.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.18Mesterséges intelligencia üzleti használata - a rejtett kockázatok Az előadás célja, hogy gyakorlati, adatvédelmi és AI jogi szempontból is bemutassa a mesterséges intelligencia üzleti használatának legkritikusabb kockázatait. Kiemelt fókuszt kap, hogy milyen adatokat tilos, de legalább is nem jó ötlet AI rendszerekbe bevinni és hogyan történik mindez a valóságban, akár észrevétlenül.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek