Elkezdték a háziorvosi rendszer államosítását
A háziorvosi rendszer átfogó átalakítására készül a kormány. Központosítanák a háziorvosok, a védőnők, az alapellátó fogorvosok szakmai irányítását és felügyeletét is - olvasható a Népszava birtokába került előterjesztésben.
A lap hozzáteszi, mivel a háziorvosok zömének belgyógyász vagy foglalkozás egészségügyi szakvizsgája van, ezért a szakrendelések teljes spektrumának biztosításához egyéb helyekről is kellene hozni szakorvost.
A kormányzati javaslat újraszervezné az alapellátási ügyeletet is. Így például az Országos Mentőszolgálattal közös diszpécserrel működtetnék a háziorvosi ügyeleteket is. Szigorúan lehatárolnák a háziorvosok által még ellátható, illetve a sürgősségi ellátás körébe tartozó feladatokat. Ezzel együtt megreformálnák a most csak hellyel-közzel biztosított fogorvosi ügyeleteket is.
A Népszava úgy tudja, a még nem nyilvános kormányhatározat szerint a program részleteit jövő február végig kell kidolgoznia a humánminiszternek. A tárca vezetője számára egyebek mellett előírják azt is, hogy alakítson munkacsoportot a Belügy-, és a Pénzügyminisztériummal közösen az új Járási Egészségügyi Központok megszervezésére, valamint az alapellátási ügyeleti rendszer újratervezésére
Komáromi Zoltán háziorvos, az MSZP-Párbeszéd szakértője a lapnak azt mondta, az egyelőre nem világos, hogy átvennék-e a járási központok a meglévő praxisok feladatait, vagy azok mellett jönnének létre, de mivel az alapellátás most a helyhatóságok feladata, ezért az önkormányzati törvényt is módosítani kellene. Kérdéses az is, hogy a járási központokban is dolgozó háziorvosok hogyan látják majd el az ottani munkájukat a saját körzetük mellett.
Drajkó Zsombor egészségügyi közgazdász a lapnak azt mondta, a mostani tervek nem illeszkednek a jelenlegi ellátórendszerbe, a tervezett járási egészségházak szerepe, feladatköre nem kellően tisztázott, nem tudni, kiegészítőként vagy helyettesítőként lépnének be a rendszerbe, de az sem világos, hogy honnan lesz oda orvos, egyéb szakember vagy hogyan jutnak el 40-50 kilométerről oda a betegek.
Népszava
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
A nemzetközi adatok szerint az orvosok körében 43–80 százalék, a rezidensek körében 40–80 százalék a kiégés gyakorisága. A magyar orvosok... Teljes cikk
Az Erasmus-vitát az indította el, hogy az EU szerint nem volt elég átlátható, kik irányítják a modellváltó magyar egyetemeket, ezért kizárták... Teljes cikk
Az Országgyűlés hétfői ülésén a DK arról kérdezte a kormányt, hogyan maradhat fenntartható a nyugdíjrendszer a csökkenő születésszám mellett. Teljes cikk
- Fontos változás az egészségügyben: egyszerűbb lett a nyugdíj melletti munkavégzés 2 hónapja
- Leronthatják a segélyek a nyugdíj alapjául szolgáló nettó életpálya átlagkereset összegét? 3 hónapja
- Nyugdíj: lehet-e szerezni szolgálati időt megváltozott munkaképességűként? 3 hónapja
- A nyugdíjban és egyéb ellátásban részesülők megoszlása az ellátás típusa szerint - grafikon 3 hónapja
- A tízezer lakosra jutó betöltött védőnői állások száma hazánkban 3 hónapja
- A dolgozó orvosok száma a tíz leggyakoribb szakképesítés szerint - grafikon 3 hónapja
- A táppénzes munkanapok száma - grafikon 4 hónapja
- Keresetek az egészségügyi foglalkozásúak körében - grafikon 4 hónapja
- A dolgozó orvosok száma a tíz leggyakoribb szakképesítés szerint 4 hónapja
- A tízezer lakosra jutó dolgozó orvosok száma - grafikon 4 hónapja
- A dolgozó orvosok száma korcsoport szerint 4 hónapja

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?