Ha a mesterséges intelligencia elveszi a munkád, ingyenes képzés járhat helyette
Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokatAz Országgyűlés általános vitát tartott az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendeletének hazai végrehajtásáról szóló törvényjavaslatról. A kormány szerint a cél a magyar gazdaság megerősítése és az uniós jogharmonizáció, az ellenzék viszont munkahelyvédelmi alapot és szigorúbb szabályokat sürget. A Jobbik ingyenes átképzéssel segítené azokat, akik munkahelyüket veszítik el az MI miatt.
Egymillió új munkahelyet vár a kormány az MI-től
Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára ismertette a törvényjavaslatot, amely kijelöli az uniós MI-rendelet végrehajtásához szükséges hatóságokat. A bejelentő hatóság szerepét a Nemzeti Akkreditáló Hatóság, a piacfelügyeleti feladatokat pedig a Nemzetgazdasági Minisztérium kapná. A javaslat emellett létrehozná a Magyar Mesterséges Intelligencia Tanácsot, amely tanácsadó testületként segítené a kormány és a hatóságok munkáját.
Fónagy hangsúlyozta: a kormány célja, hogy a mesterséges intelligencia révén 2030-ra a GDP 15, a vállalati termelékenység 26 százalékkal nőjön, és egymillió új munkahely jöjjön létre, amelyek pótolják és meghaladják az MI által kiváltott állásokat.
Kormánypárti támogatás: gördülékeny működés
A Fidesz vezérszónoka, Szeberényi Gyula Tamás kiemelte: a törvényjavaslat az egységes jogértelmezést és az „egykapus” ügyintézést szolgálja, különösen segítve a kkv-kat és a startupokat.
A KDNP részéről Mihálffy Béla hangsúlyozta: két új funkció jelenik meg a magyar jogban, a bejelentő és a piacfelügyeleti hatóságé, amelyek az MI-rendszerek megfelelőségét a forgalomba hozatal előtt és után is ellenőrzik.
Ellenzéki álláspontok: támogatás és kritikák
A DK vezérszónoka, Barkóczi Balázs támogatásáról biztosította a javaslatot, de felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány határidőt mulasztott a piacfelügyeleti hatóság kijelölésével, és a siker kulcsa az intézményrendszer agilitása lesz.
A Jobbik politikusa, Z. Kárpát Dániel bírálta a kormány „szolgai” jogátvételét, és javasolta egy munkahelyvédelmi alap létrehozását. Ebből kötelezően finanszíroznák azok ingyenes átképzését, akik az MI miatt veszítenek munkát. A forrást szerinte egy 1 százalékos különadó teremthetné meg, amelyet az MI-iparban működő nagyvállalatokra vetnének ki.
Dúró Dóra: „digitális gyarmatosítás” és veszélyben a gyerekek
A Mi Hazánk frakcióvezető-helyettese, Dúró Dóra a javaslatot a „digitális gyarmatosítás törvénybe iktatásának” nevezte. Úgy látta, a kormány nem veszi elég komolyan az emberi mivoltot fenyegető kihívásokat, miközben a mesterséges intelligencia „köntösébe bújva” veszélyes folyamatok zajlanak.
Élesen bírálta, hogy a kormány kevesebb mint egy év múlva az általános iskolákban is bevezetné az MI-oktatást. Szerinte ez katasztrofális következményekkel járhat, mert a gyerekek így nemcsak szüleikkel, hanem kortársaikkal sem fognak kommunikálni, helyette „MI-barátokkal” váltogatnák a kapcsolatot.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy kutatások szerint a mesterséges intelligencia rendszerek proaktívan, átlagosan ötpercenként ajánlanak erőszakos vagy szexuális tartalmat, így gyermekvédelmi szempontból most kellene lépnie a kormánynak. Dúró kifogásolta, hogy a gyermekvédelmi szigorítást célzó javaslatát nem fogadták el.
Hangsúlyozta: a munkavállalói jogokat sem védi kellően a szabályozás, hiszen nincs garancia arra, hogy az MI-alapú megfigyeléstől és diszkriminatív algoritmusoktól megóvják az embereket. A Mi Hazánk ezért nem támogatja a törvényjavaslatot.
Zárszó: „A mesterséges intelligencia nem divat”
Zárszavában Fónagy János, a nemzetgazdasági tárca parlamenti államtitkára a vitát úgy értékelte, hogy az Országgyűlés frakciói tisztában vannak a téma a jelentőségével. Küszöbhöz érkezett az emberiség a mesterséges intelligencia megjelenésével - fogalmazott, megköszönve a támogató hozzászólásokat és javaslatokat.
A kritikai észrevételekre reagálva azt mondta: kormányhatározattal már korábban elfogadták a szabályok lényegét, a hatóságok kijelölése megtörtént, és ezt a határidőn belül az EU illetékes intézményei felé jelentették.
A felvetések nagy részét az előterjesztők - és akik a munkában részt vettek - ismerik, megtárgyalták, tisztában vannak vele.
Z. Kárpát Dániel aggályai a szakértők előtt is ismertek, olyan változásokól van szó, amiket az egész Európai Unióval együtt tanulnak.
Dúró Dóra felvetései kapcsán azt mondta, személy szerint kezdettől szkeptikus az EU-val, de ez most tényleg olyan dolog, amellyel összefüggésben Magyarország önállóan nem tudja teljesíteni a feltételeket. Jogosnak nevezte a gyermekvédelem, a képernyőidő témájában, a munkavállalói jogok területén tett megjegyzéseket, ugyanakkor aláhúzta:
a mesterséges intelligencia nem divat, nem fog elmúlni. Most köszönt be, és erre fel kell készülni, minden veszélyével együtt.
Az elnöklő Lezsák Sándor az általános vitát lezárta.
MTI
A borítóképen: Z. Kárpát Dániel, a Jobbik vezérszónoka felszólal az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendeletének magyarországi végrehajtásáról szóló törvényjavaslat vitájában az Országgyűlés plenáris ülésén 2025. szeptember 30-án. MTI/Bruzák Noémi
- 2026.09.09Fókuszban a ,,hard HR” – ingyenes, kétrészes webinár A HR döntések ma már nem választhatók el a jogi, adózási, pénzügyi és bérszámfejtési szempontoktól. A Niveus adózási, jogi és payroll szakértői ingyenes, kétrészes webinár keretében, a munkavállalói életciklus mentén mutatják be a legfontosabb „hard HR” összefüggéseket, tipikus hibákat és gyakorlati megoldásokat. A program a bértranszparencia irányelv gyakorlati hatásaira is kitér.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.11Kockázatmenedzsment képzés A kockázatmenedzsment rendszer működésének és elemeinek áttekintése az ISO 9001 szabvánnyal összhangban. A központi kockázatirányítás rendszerének áttekintése, amely egységesen összefogja és integrálja a különböző jellegű szakterületi kockázatok kezelését.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.17Vezetői képzés - Készségfejlesztés modul (A) Képzésünkkel a résztvevők vezetői tudásának és készségeinek fejlesztésére, valamint a szervezetekben használt irányítási, problémamegoldási, és hatékonyságnövelési témakörökre fókuszálunk.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek


HR katasztrófa romkom jelmezben: a Munkahelyi románc