Kiszűrik a dohányos jelentkezőket a toborzó irodák
Bár elvileg az álláskeresők közötti szelekció és az elbocsátás sem alapulhat azon, hogy a jelentkező dohányzik, a hazai cégek is igyekeznek nemdohányzókkal feltölteni a munkahelyeket.
Aki Magyarországon a dohányzás miatt bocsát el egy munkatársat vagy utasít el egy jelentkezőt, megsérti az egyenlő bánásmód elvét, ami szankciót von maga után. A dohányzás ugyanis egyike a húsz védett tulajdonságnak, amelyek diszkriminációját a törvény tiltja.
Magyarországon azonban ilyen eljárásra még nem volt példa. "A cégek könnyen tudnak megfelelő magyarázattal szolgálni az elbocsátásra " - nyilatkozta a lapnak Lőrik Erzsébet munkajogász.
A cégek általában az óránként öt-tíz percnyi kimaradó munkaidőt hozzák fel a dohányzás elleni érvként, de időnként a vállalat imázsa is szerepet játszik a döntésben. A nemdohányzó csapatok pedig nem szívesen fogadnak maguk közé dohányos munkatársat.
A cél érdekében a vállalatok egy része a toborzó irodára bízza, hogy szűrje ki a dohányos jelentkezőket. És bár a "Dohányzik Ön?" - kérdést nem tehetik fel direkt módon, ilyenkor megkérdezik például, hogy a jelentkezőt zavarná-e, ha nemdohányzó csapatba kerülne.
Eközben pedig egyre több cég indít dohányzásról leszoktató programokat. Egy 20 fős, 400 órás tréning 600-700 ezer forintjába kerül a cégeknek, ami a lap számításai szerint egy éven belül megtérülhet a visszakapott öt perceknek köszönhetően.
Figyelő/Világgazdaság
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján harmadfokú hőségriasztást ad ki az... Teljes cikk
Egy kivételesen intelligens 2 éves kisfiúról ír a Guinness World Records, akinek különleges képességei már csecsemőkorában megmutatkoztak –... Teljes cikk
- Felmérés: a nők 13%-kal nagyobb valószínűséggel égnek ki, mint a férfiak 6 napja
- Több százezer migráns munkára kész – a rendszer mégsem kér belőlük 1 hete
- Már a pincér is mosogat: mit tehet a vendéglátóipar a munkaerőhiány ellen? 2 hete
- "Fel vagyunk készülve, hogy tíz rendőrből hat roma lesz?" - kihívások a foglalkoztatásban 2 hete
- 100 millió dolláros fizetés egyetlen AI-szakembernek? Zuckerberg személyesen indult hajtóvadászatra 2 hete
- Brüsszel tönkretette, a kormány megmenti? Milliárdos támogatás a Dunaferr-dolgozóknak 2 hete
- Elkezdte a csoportos létszámleépítést a Dunaferr utódcége 2 hete
- Mutatjuk, hol vesznek fel és hol építenek le - friss adatok a magyar munkaerőpiacról 2 hete
- Ezek a legnagyobb kihívások a hazai vállalkozások számára 3 hete
- Ennyi dolgozót épített le egy év alatt a 15 legnagyobb magyarországi gyár 3 hete
- Rekordon a munkával való elégedettség Amerikában, de nem a fiatalok körében 3 hete