Maruzsa Zoltán szerint még a tavaszi ülésszakon dönthetnek a pedagógus-életpályamodellről
A köznevelési államtitkár szerint az életpályamodell a teljesítményt helyezi előnybe az életkor és a végzettség helyett, ami vonzóbbá teheti a pályát.
Hónapok óta zajlanak az egyeztetések az új pedagógus-életpályamodellről, és ezzel párhuzamosan folynak a tárgyalások az Európai Unióval a forrásokról - mondta el kedden a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára, Maruzsa Zoltán az InfoRádió Aréna című műsorában. Hozzátette, hogy az idei emelést technikailag a bérpótlékok emelésével oldották meg, de olyan új, sávos, flexibilis és teljesítményalapú bérstruktúrát hoznak létre, amely nem teszi majd szükségessé az ilyen megoldásokat. „Jelenleg olyan, bonyolult rendszer van, amely az életkor és a végzettség alapján határozza meg a béreket. Az új struktúrában öt bérsáv lesz a korábbi minősítéseknek megfelelően, és keretek között lesz a fizetés, az intézményvezetők pedig meg tudják határozni a differenciált bért a teljesítményértékelés alapján. Ha többletbért tudnak adni, akkor az azonnal alapbéresíthető lesz”- mondta.
Az államtitkár elmondta, hogy az életpályamodell a teljesítményt helyezi előnybe az életkor és a végzettség helyett, így jobban helyzetbe hozza a fiatalokat, ezért vonzóbb lehet a pálya. A kötelező óraszám kapcsán azt mondta, a kormány ragaszkodik a 22-26 órás kerethez. "„A szakszervezeti félelem az, hogy nem lesz elég pedagógus, pedig inkább csökkenteni kell a terheket. A kormányzat ebben partner, de először induljon el az új életpályamodell, mert akár lefelé is mozdulhat a terhelés. A fix óraszám van, akinek emelést jelentene, és ahol tudjuk biztosítani a munkaerőt, ott semmi akadálya nem lesz a 22 órának. Abban bízunk, ha ezek az intézkedések megvalósulnak, akkor jelentős vonzereje lesz a pályának, és akkor az óraterhelés is csökkenhet” - jelentette ki.
Maruzsa Zoltán reméli, hogy az unióval folytatott tárgyalásokon is kedvező elmozdulás jön, és még a tavaszi ülésszak alatt dönthetnek az életpályamodellről. Hozzátette: ez azért is előnyös lenne, mert így már a következő tanévet már az új szabályok alapján lehetne elkezdeni.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Egy friss tanulmány szerint három dologra van szükség, hogy növeljük mentális élességünket. Teljes cikk
A NAV közzétette a 2026. évre vonatkozó ellenőrzési tervét, amely világosan jelzi, hogy a hatóság a következő hónapokban is adatvezérelt,... Teljes cikk
Öcsi bácsi 1986-ban kezdett el dolgozni a jelenlegi munkahelyén főállású autószerelőként, és a családi vállalkozás minden fontos mérföldkövénél ott volt. Teljes cikk
- Fontos határidőre figyelmeztetik a felvételizőket: már csak 2 nap van hátra 2 hete
- A felnőttképzés új korszaka: mit tanít nekünk négy év adata? 2 hete
- Február 15-ig lehet jelentkezni a felsőoktatásba 2 hete
- A 60 éves és annál idősebb főállású általános iskolai pedagógusok aránya 2 hete
- Elszámolhatták a pedagógusbéreket, a PDSZ szerint több pénz járna a tanároknak 3 hete
- Így tanulnak idegen nyelvet a munkavállalók 3 hete
- Új szakok a felsőoktatási felvételi tájékoztatóban - itt vannak a részletek! 4 hete
- Kétszeresére emelik a nemzetiségi pedagógus ösztöndíjakat 1 hónapja
- Új vezérigazgató a Continental Dohányipari Zrt.-nél 2 hónapja
- Bértáblák 2026 2 hónapja
- "Akár 0% béremelés is lehet" – ezért kongatnak vészharangot a pedagógusok 2 hónapja
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben