kapubanner for mobile

Ne számítsunk több fizetésre!

Munkavállalói szempontból rosszul alakult ez az év, hiszen alig emelkedett a fizetésünk. A közszférában pedig hatalmas kiesést okozott a 13. havi illetmény elmaradása. A Világgazdaságnak nyilatkozó szakemberek úgy vélik, csak 2011-től várható erőteljesebb bérdinamika. A jövő évre spórolást és elbocsátást jósolnak a közgazdászok.

Az idei első tíz hónapban a bruttó keresetek 0,9, a nettók 1,8 százalékkal emelkedtek az előző évhez képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Az éven belüli béralakulás azonban igen hektikus képet mutat, amelyet az átlag elfed, tudatja a Világgazdaság.

Az állami szférában 7,5 százalékos átlagos csökkenést mért a hivatal, csak októberben pedig 12,3 százalékkal vittek haza kevesebbet a közszolgák. A versenyszférában 3,5 százalékos bruttó bérnövekedés volt, ez február óta a legalacsonyabb emelkedési ütem. Tovább bonyolította a képet az szja-sávhatár év közepi megemelése, amely miatt a nettó bérdinamika felgyorsult a bruttóhoz képest. A Világgazdaság szerint ugyanilyen hatás jövőre is várható, mivel tovább bővül azok köre, akik az alsó adósávban keresnek.

A Raiffeisen Bank elemzője azonban meglepődve realizálta az októberi bruttó keresetcsökkenést. Az alacsony bérdinamika miatt a következő évben ilyen irányból nem lehet látni inflációs nyomást, mivel a drágulás 3,8, míg a bruttó keresetek megközelítőleg 3,3 százalék körül emelkedhetnek, áll a lapban.
Csak 2011-től várható erőteljesebb bérdinamika - tette hozzá a szakértő.

Az MKB Bank vezető közgazdásza szerint a havi bércsökkenést nagy részben a közszféra dolgozóinak tavaly októberben kifizetett egyszeri juttatások okozta magas bázis magyarázza.

A szakember kiemelte: az sem kedvez fizetésünknek, hogy az áfaemelést kevésbé sikerült átterhelni a fogyasztói árakra. A termelékenység erőteljes visszaesése is a profit kárára megy, így akár további elbocsátási hullám is várható.

Világgazdaság
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Tréning Kerekasztal Konferencia 2026. Élménnyel eredmény! – Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknekinfo button Részletek ticket button Jegyek