"Nem sértettek jogot a rendvédelmi dolgozók tüntetéseit biztosító rendőrök"
Nem talált visszásságra utaló körülményt az ombudsman a fegyveres és rendvédelmi dolgozók szakszervezeteinek budapesti tüntetéseivel kapcsolatos rendőri intézkedésekben - közölte az Országgyűlési Biztos Hivatala csütörtökön az MTI-vel.
Szabó Máté jelentésében a 2011. áprilisi, májusi és júniusi demonstrációk kezeléséről megállapította, hogy nem mutatható ki olyan intézkedés, amely ellehetetleníthette volna a tüntetni kívánók részvételét. Az egyes tüntetések idejére elrendelt, a megszokottnál nagyobb szolgálati létszámot többi között a demonstráció egyik szervezőjének nyilatkozata indokolta, amely szerint reális, hogy a megmozdulás elveszti békés jellegét.
Más esetekben, a 2011. április 16-i és május 6-i rendezvényekkel kapcsolatban az ombudsmani vizsgálat nem talált olyan parancsnoki intézkedést, amelynek következtében a hétvégi időszakban megszokotthoz képest magasabb lett volna a szolgálati létszám. Emellett a büntetés-végrehajtás országos parancsnokától, a honvéd vezérkar főnökétől, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökétől, az országos katasztrófavédelmi főigazgatótól, valamint az országos rendőrfőkapitánytól bekért iratok szerint a vezetők többször is felhívták a parancsnokok figyelmét arra: biztosítani kell, hogy a fegyveres és rendvédelmi dolgozók gyakorolhassák alapjogaikat.
Az ombudsman az egyenruha-viselés megtiltásával kapcsolatban alapvető joggal összefüggő visszásságra utaló körülményt nem tárt fel. A gyülekezési jog gyakorlásakor az egyenruha és a védőfelszerelés szolgálaton kívüli viselése nem alapjog, így nem történhetett alapjog-korlátozás. A tűzoltók védőfelszerelése nem minősül egyenruhának, az - hasonlóan a gépjárművekhez és szakfelszerelésekhez - a tűzoltóságok tulajdonában áll. Ebből következik, hogy a laktanyából a védőfelszerelés szolgálati időn kívüli, szolgálati érdekkel össze nem függő kiviteléről az illetékes parancsnok rendelkezhet.
A közterületi gyülekezést szabályozó törvény szerint az ilyen megmozdulásokon nem vehet részt az, aki erőszak vagy fenyegetés alkalmazásához az élet kioltására vagy testi sértés okozására alkalmas eszközt tart magánál. Az állampolgári jogok biztosának munkatársai azonban az április 16-i tüntetéseken látták, hogy többen a tűzoltók bontóbaltájával a kezükben vonultak. Egy másik hivatalból indított vizsgálatnál arról értesültek, hogy egyes szakszervezetek kifejezetten bátorították tagjaikat a bontóbalta - mint a hivatásukra jellemző eszköz - viselésére.
A közlemény szerint a törvény ilyen esetre a rendezvény feloszlatását írja elő. Az ombudsman álláspontja szerint a rendőrség azzal, hogy a kötelező törvényi rendelkezés ellenére nem oszlatta fel a rendezvényt, illetve nem választotta le arról a felfegyverkezve megjelenő embereket, hanem az alapjog gyakorlását segítő, "megnyugtató választ adott egy igen súlyos kockázatra", a szervezőkkel együttműködve elérte a bontóbalták eltüntetését. Ez, illetve a hasonló megoldások segítik a gyülekezési jog gyakorlását, emellett pedig hatásukat tekintve kifejezetten alkalmasak a rendezvény békés jellegének fenntartására - foglalta össze véleményét az állampolgári jogok országgyűlési biztosa.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A tanári béremelés hatására rekordokat dönt a pedagógusképzésre való jelentkezés, és az iskolaigazgatókhoz is soha nem látott számú... Teljes cikk
A pénteken életbe lépett adótörvény-módosítások értelmében az automatikus pótlékmentes részletfizetés összeghatára megduplázódott, így már... Teljes cikk
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) tiltakozik a kormány azon terve ellen, hogy a pedagógusok teljesítményértékelés alapján járó havi 20–60 ezer... Teljes cikk
- Mire vágynak a magyar anyák? - országos kutatás készült 2 hónapja
- Bölcsődei HR-vita: a pedagógusigazolvány kevés lesz? 2 hónapja
- A melós, avagy az akciófilmes dolgozó ember 3 hónapja
- MEOSZ: a fogyatékossággal élő gyereket nevelő nők is részesüljenek szja-mentességben! 3 hónapja
- Sztrájkot helyeztek kilátásba a budapesti repülőtéri dolgozók 3 hónapja
- Így fest a nők helyzete a munka világában 2025-ben 4 hónapja
- "250-300 ezer forintból lehetetlen megélni" - sztrájkra készülnek a közszolgálati dolgozók 4 hónapja
- Miért negyedakkora a nyugdíjemelés, mint a nyugdíjasokat érintő infláció? 4 hónapja
- Az egészségügyi dolgozók a piaci ár töredékéért bérelhetnek itt lakást 4 hónapja
- Figyelmeztető sztrájk kezdődik a müncheni repülőtéren 4 hónapja
- Így változott a gyed-gyes mellett dolgozó magyar anyák száma 4 hónapja