Nem tud lépést tartani a szociális szféra az elöregedéssel
A kínai idősek ellátáshoz kevés a rendelkezésre álló pénz, az intézményekhez szükséges földterület, valamint a szakképzett személyzet – közölte egy kormányzati vezető, amikor Pekingben bejelentették: 200 millió felett van az ország időskorú – 60 év feletti – lakossága, vagyis az össznépességnek már csaknem 15 százalékát alkotják.
Tou Jü-pej, a polgári ügyek minisztériumának helyettes tárcavezetője e heti sajtótájékoztatóján arra panaszkodott, hogy az idősellátó hálózat kiépítése nehézkesen halad, dacára annak, hogy jelentős összegeket, 17,4 milliárd jüant (652,5 milliárd forint) különítettek el a szegénységben vidéken élő csaknem 54 millió öreg, gyerek és fogyatékkal élő helyzetének javítására.
Egy csak segélyezést lebonyolító rendszer kialakítása folyamatban van az országban, és 14 tartományban már „feltöltötték a kasszát”. Annak érdekében, hogy a segélyek, támogatások ténylegesen a rászorulókhoz kerüljenek, és megelőzzék a visszaéléseket, csalásokat, az igénylők anyagi helyzetét rögzítő rendszert alakítanak ki a városok 70 százalékában. 2015-re az egész országban lesz ilyen.
A idősek jogainak és érdekeinek védelméről szóló 16 éves törvény módosítása tavaly júliustól vált hatályossá. A törvényhozás akkor hangsúlyozta, hogy ez a kínai kormány stratégiai felkészülését fejezi ki az idősek számának gyors növekedése okozta helyzetre. Előírták benne például a családtagok látogatási kötelezettségét, ösztönözték a gyerekek és a szülök egymáshoz közel lakását, s arra is kitértek, hogy az e célt szolgáló költözést az önkormányzatok segítsék.
A jogalkotók kötelezték a megyei szintű kormányzatokat arra, hogy végezzenek kutatást, mérjék fel a közigazgatási területükön élő öregek számát, és annak megfelelően építsenek nekik új, kényelmes otthonokat, ahol – ha magukra maradnak – élhetnek és ellátást kaphatnak.
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Egy friss kutatás szerint a vállalatok nagy része biztosít valamilyen formában AI-képzést, de a munkavállalók nagy része úgy érzi, több ilyen... Teljes cikk
A júniussal zárult egy évben meredeken csökkent a megelőző időszakok rekordszintjeiről a nettó bevándorlás Nagy-Britanniában. A brit statisztikai... Teljes cikk
Egy friss kutatásból kiderül, hogy a minőségi munkát végző munkavállalók nemcsak elégedettebbek, hanem egészségesebbek, elkötelezettebbek és... Teljes cikk
- Valós emelés a nyugdíjaknál, duplázás a családi pótléknál – erre készülne a Tisza-kormány 2 hete
- 280 ezer forint ingyenpénzt is bezsebelhetünk, ha év végéig lépünk 2 hete
- Így kell kiszámolni a nyugdíjat 2026-ban - Mutatjuk a lépéseket 2 hete
- Csak minden ötödik nő érzi, hogy kényelmesen vonulhat nyugdíjba 3 hete
- Mire számíthatnak a nyugdíjasok 2026-ban? Itt vannak a legfontosabb tudnivalók 3 hete
- Nem büdös a munka a magyar nyugdíjasoknak - aranykorát éli az idősek foglalkoztatása 1 hónapja
- Már parlamenti vitán a 14. havi nyugdíjról szóló törvényjavaslat 1 hónapja
- „Nettó 297 ezerből nem lehet megélni” – drámai munkaerőhiányra figyelmeztet a szakszervezet 1 hónapja
- Döntés született: ekkor érkezik a 14. havi nyugdíj 1 hónapja
- Orbán Viktor megszólalt a nyugdíjemelésről 1 hónapja
- Sosem látott pénzosztás jön a nyugdíjasoknak – itt a lista, mikor és mennyi pluszt kapnak 1 hónapja
Egy CEO naplója - a világ egyik legnépszerűbb podcastja