Rendes bért akar az egészségügyi dolgozóknak az ombudsman
Az utánpótlásprogram megvalósítását, versenyképes bérezést, továbbá a magas színvonalú munkavégzéshez szükséges feltételeket és képzéseket megteremtő egészségügyi életpályamodell kialakítását szorgalmazza Szabó Máté ombudsman.
Az ombudsman átfogó vizsgálatában arra hívta fel a figyelmet, hogy a megkezdett, több lépcsőben megvalósuló bérrendezés nem feltétlenül az egészségügyi dolgozók beosztásához, aktuális személyi alapbérhez igazodóan valósul meg. Ez pedig "a szakemberek egyöntetű jelzései szerint negatív irányba befolyásolta az ágazat békéjét, erős bérfeszültséghez vezetett és nem teszi vonzóvá az egészségügyi pályát a fiatalok előtt" - olvasható a közleményben.
Kiemelték: Magyarországon harmincötezer aktív orvos dolgozik, több mint 1800 orvosi állás betöltetlen. Az orvosok átlagéletkora 50 év felett van, azaz "a szakma rendkívüli módon elöregedett".
Az ombudsman arra is rámutatott, hogy "különösen súlyos a szakorvoshiány", mivel az elmúlt öt évben 14 százalékkal csökkent az itthon dolgozó orvosok száma.
Az egészségügyi dolgozók munkafeltételeit vizsgálva Szabó Máté megállapította, hogy annak feltételei sok esetben hiányosak, és bár voltak fejlesztések, számos ellátó eszközállománya az elmúlt 10 évben jelentősen elöregedett. Több intézményben hiányoznak a megfelelő személyzeti és szociális helyiségek. Ugyanakkor elenyésző a fizikai és lelki igénybevételt, a kiégés érzetét kezelni képes programoknak, képzéseknek a száma - olvasható az ombudsmani közleményben.
Kifejtették: Szabó Máté hivatalba lépésének kezdetétől folyamatosan vizsgálta az egészségügy problémáit, a struktúra változásait, a pszichiátriai ellátás, a gyógyszerészek, az asszisztensek hiányát, vagy például a kórházi ügyelet, a rezidensek, illetve szakorvosjelöltek képzése, foglalkoztatása kérdéseit. A biztos jelentései rámutattak az egészségügyi dolgozók méltatlan munkakörülményeire, jövedelmi helyzetére, valamint arra, hogy több területen évek óta égető probléma az utánpótlás kérdése.
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
Január 1-gyel változott az egyszerűsített foglalkoztatás szabályozása. Így érdemes olyan kalkulátort használni, ami már az aktuális... Teljes cikk
A kormány megbecsüli a vízügyi dolgozók áldozatos munkáját, a 2025-ben megkezdett béremelés idén is folytatódik - jelentette be az Energiaügyi... Teljes cikk
Jelentős jövedelemnövekedést hoznak a 2026 januárjától hatályos adóváltozások a kétgyermekes családok számára, különösen a 40 év alatti... Teljes cikk
- A vezetők havi tízmilliót kapnak, a kutatók megélhetésért küzdenek: válságban a magyar tudomány? 1 hónapja
- 5 milliós fizetésért toboroznak magyar mentősöket Csádba 2 hónapja
- Mikor tagadható meg a munkáltatói utasítás végrehajtása? 2 hónapja
- Ez az ára az igazságtalan bérezésnek 3 hónapja
- Dolgozz bárhonnan 30 napot, több hónapos apaszabi, élethelyzethez alkalmazkodó rugalmas munkavégzés 3 hónapja
- Munkáltatói fizetési felszólítás: milyen követelés érvényesítésére szolgálhat? 3 hónapja
- Fontos változás az egészségügyben: egyszerűbb lett a nyugdíj melletti munkavégzés 3 hónapja
- A tízezer lakosra jutó betöltött védőnői állások száma hazánkban 5 hónapja
- A dolgozó orvosok száma a tíz leggyakoribb szakképesítés szerint - grafikon 5 hónapja
- A táppénzes munkanapok száma - grafikon 5 hónapja
- Keresetek az egészségügyi foglalkozásúak körében - grafikon 5 hónapja
A tudás törvényei: a megértés kulcsa