Svéd vagy német gyárát zárná be a General Motors

Német lapok szerint egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a világ legnagyobb autógyártója egyik európai üzemét be kívánja zárni. A megszűnésre ítélt egység minden bizonnyal egy svéd és egy német gyár közül kerül ki.

Egy svéd szakszervezet értesülései szerint az amerikai konszern legkésőbb 2005 elejéig dönti el, hogy az Opel Vectra és a Saab 9-3 jövőbeni modelljeit a németországi Rüsselsheimben vagy a svédországi Saab-központban, Trollhaettenben kívánja legyártani. Annyi biztos, hogy a termelést egy helyre koncentrálják majd, így az egyik gyár bezárása biztosnak tűnik. Klaus Franz, az európai GM üzemi tanácsainak vezetője szerint a helyzet komolyra fordult, számol be a Der Spiegel.

A svédek mindenestre már megkezdték a kampányt annak érdekében, hogy az ő telephelyük meneküljön meg: "Meg kell mutatnunk, milyen előnyeink vannak, és hogy versenyképes, a németországinál jobb alternatívák lehetünk" - monda el a lapnak Paul Akerlund szakszervezeti vezető. Szerinte a gyár az eddiginél nagyobb kapacitásra is képes, és némi beruházás által a futószalagról akár 60 autó is legördülhet naponta.

Emellett természetesen szólnak érvek a német üzem mellett is. Az Opel fejlesztési centrumának például Rüsselsheim a központja.
"Az lenne az értelmes megoldás, ha a fejlesztési és gyártási központ egy helyen maradna" - nyilatkozta még júliusban Carl-Peter Forster, az Opel felügyelőbizottságának az elnöke.

Rüsselsheimben jelenleg 5600, Trollhaettanben pedig 3200 munkavállaló dolgozik. A GM azonban lépéskényszerben van: európai részlege az első negyedévben 116 millió dollár veszteséggel zárt.

Mint ismert, ennek kapcsán az Opel nemrég azt jelentette be, hogy a németországi egységek dolgozóinak áldozatokat kell hozniuk a jövedelem, a szociális juttatások és a munkaidő terén. A GM emellett a bochumi gyár termelésének egy részét Lengyelországba telepítené át.

  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A munkaerő-képzés felé bővíti portfólióját a Prohuman

A Prohuman Csoport két magyarországi és egy erdélyi oktatási vállalat felvásárlásával új oktatási és kompetenciafejlesztési üzletágat hoz... Teljes cikk

Szegedi BYD-gyár: külön határátkelési sávot kapnak a külföldről járó dolgozók

Januárban elindult a próbagyártás a szegedi BYD-gyárban – közölte Botka László polgármester. A gyárban már mintegy 960 fő dolgozik, és a... Teljes cikk

Milliárdok érkeznek – 150 munkahely sorsa dőlt el Csöngén

A Binder Ipari Szerkezetépítő Kft. négymilliárd forint értékű beruházást hajt végre Csöngén a kormány támogatásával, aminek nyomán... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek