Szlovákiában csak Pozsony megyében nőtt a munkanélküliség
Szlovákia nyolc megyéje közül egyedül a Pozsony megyében nőtt a munkanélküliség szintje a tavalyi évben, bár még így is jóval alatta maradt az országos átlagnak - derült ki a szlovák szaktárca aktuális adataiból.
A munkanélküliségi arány éves szintű alakulása, az ország egyes régióira lebontva, mint rendszerint, ezúttal is lényeges eltéréseket mutatott, viszont hosszú idő után először hozott negatív eredményeket a foglalkoztatás terén hagyományosan élen járó Pozsony megye számára. A gazdasági és ipari szempontból egyaránt legfejlettebbnek számító Pozsony megyét leszámítva ugyanis az ország összes régiójában csökkent éves szinten a munkanélküliek aránya decemberben, ugyanakkor a fővárosban és a környékén nőtt.
A vizsgált időszakban a legnagyobb mértékben, az országos átlagnál jóval magasabb munkanélküliségi mutatókkal rendelkező észak-szlovákiai, Zsolna megyében csökkent a munkanélküliség, éves szinten 2,55 százalékponttal, 18,26 százalékra. Ellenben az országos szinten legalacsonyabb munkanélküliséggel rendelkező Pozsony megyében ugyanebben az időszakban 0,45 százalékponttal nőtt a munkanélküliségi arány és így elérte a 6,17 százalékot. Az egyes régiók közül tavaly decemberben a kelet-szlovákiai Eperjes megyében volt a legmagasabb a munkanélküliek aránya, 1,31 százalékpontos éves szintű csökkenés után 19,35 százalékot tett ki.
Banki elemzők szerint annak hátterében, hogy a vizsgált időszakban egyedül Pozsonyban és környékén emelkedett a munkanélküliek aránya, több befolyásoló tényezőt kell látni. Ezek közül az egyik legfontosabb az, hogy a régióban az országos átlagot jóval meghaladja a szolgáltatások szegmensében foglalkoztatottak aránya, s ebbe az ágazatba csak később gyűrűzik be a gazdaság többi részében már tapasztalható élénkülés. Szakértők szerint a másik legfontosabb ok az, hogy a pozsonyi régió - éppen a viszonylag jó munkanélküliségi mutatói miatt - nem igényelhet sem állami, sem EU-s munkahelyteremtő támogatásokat.
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Miközben Moszkva egyre nehezebben talál munkaerőt a dróngyártáshoz, váratlan irányból érkezhet segítség: az ukrán hírszerzés szerint... Teljes cikk
A megélhetési költségek folyamatos emelkedése miatt minden ötödik munkavállaló kénytelen másodállást vállalni Horvátországban - derül ki a Moj... Teljes cikk
Az EU bírósága megerősítette az unióban alkalmazandó megfelelő minimálbérekről szóló irányelv nagy részének érvényességét, ugyanakkor... Teljes cikk
- Vajon hol zuhant a legnagyobbat az Európai Unióban a foglalkoztatás? 2 hónapja
- "Dolgoznék bárhol, de sehova sem vesznek fel" - miért nem kapják meg milliók a vágyott munkát? 2 hónapja
- Így áll a munkanélküliség az OECD-országokban 2 hónapja
- A munkanélküliek száma korcsoportonként 3 hónapja
- Így változott a munkanélküliség Csehországban 3 hónapja
- A munkanélküliségi ráta alakulása nemek szerint - grafikon 3 hónapja
- Magyar vagy szlovák fizetés - hol keresnek többet 2025-ben? 3 hónapja
- Csökkent a munkanélküliség az euróövezetben 3 hónapja
- KSH: 41 ezerrel kevesebben dolgoztak júliusiban, mint tavaly 3 hónapja
- Felmérés: kevés HR-es ismeri fel a hamis álláskeresői adatokat 3 hónapja
- Nőtt a munkanélküliség Lengyelországban 3 hónapja

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?