Sztrájkbizottságot alakított a Mol Rt. Olajipari Szakszervezet
Mivel a munkáltatónak február 10-én átadott követeléseiben megfogalmazottakat nem teljesültként értékelte a Mol Rt. Olajipari Szakszervezet, ezért sztrájkbizottság alakítása mellett döntött. A követelések között alapbérfejlesztés és műszakpótlék is szerepel.
A sztrájkról szóló 1989. évi VII. törvény
A sztrájk joga a munka-vállalókat és a szakszer-vezetet a sztrájktör-vényben meghatározott feltételek szigorú betar-tásával illeti meg. A sztrájktörvény elveinek megfelelően a sztrájkban való részvétel önkéntes, sztrájkban való rész-vételre, illetve a sztrájk-ról való tartózkodásra jogszerűen senki nem kényszeríthető. A jog-szerű sztrájkban részt vevő munkavállalókkal szemben sem a mun-káltatónak, sem állami vagy más szerveknek nincs joguk fellépni, így a munkabeszüntetés befejezését célzó kény-szerítő eszközök velük szemben nem alkal-mazhatók. A sztrájkjog gyakorlása során a munkavállalóknak, a szakszervezet által kezdeményezett vagy szervezett sztrájk esetén a szakszervezetnek és a munkáltató(k)nak együtt kell működniük, tilos a sztrájkkal való (célzatos) visszaélés.
A szakszervezet sürgeti a tárgyalások mielőbbi megkezdését és közölte, hogy május 10-én benyújtotta a munkaügyi érdekvitát kezdeményező levelét a vállalat vezetésének. Az MTI értesülése szerint a szakszervezet többek között 7 százalékos alapbérfejlesztést, a műszakpótlékok átlagos 10 százalékos emelését és azt követeli, hogy 2006-tól a társaság előző évi adózott nyereségének legalább egy százalékát fordítsa a lemaradt bérek felzárkóztatására.
A Mol Rt. Olajipari Szakszervezet egyike a Mol csoportnál működő nyolc reprezentatív szakszervezetnek. A kezdeményezéssel kapcsolatban a Mol közölte: a szakszervezettel május 15-én folytatják az egyeztetést a követelésekkel kapcsolatban.
Jóval hevesebb a sztrájkhangulat a diósgyőri kohászoknál, akik kétórás figyelmeztető sztrájkot jelentettek be csütörtökre, amennyiben nem vezetnek eredményre a bértárgyalások. "A munkáltató nulla százalékos béremelési terve elfogadhatatlan, a tárgyalások azonban még tartanak, ám ha nem vezetnek eredményre, abban az esetben csütörtökön délelőtt 11 és délután 1 óra között két órára leáll a termelés a cégnél" - mondta Ágotai József, a Vasas Szakszervezet helyi elnöke.
A szakszervezeti vezető megemlítette: az esetleges figyelmeztető sztrájkban közvetlenül a műszakban lévő mintegy háromszáz dolgozó vesz majd részt, ugyanakkor csaknem valamennyi munkavállaló jelezte, egyetért a munkabeszüntetés eszközével.
Európa nyugatibb felén bevett módszer a munkabeszüntetés, ám hazánkban igen ritkán élnek ezzel a lehetőséggel a dolgozók. A statisztika szerint évente tíz alatt mozog a sztrájkok száma, a résztvevőké pedig utoljára 2001-ben haladta meg a 21 ezer főt.
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
A Rév-Bíró-Vart Metal Zrt. friss, mintegy 2,1 milliárd forintnyi értékű beruházása száztíz új munkahelyet hoz létre Mezőtúron - közölte... Teljes cikk
A lakóautókat gyártó Knaus Tabbert legújabb, mintegy 2,2 milliárd forintnyi értékű beruházása ötven új munkahelyet hoz létre Nagyorosziban -... Teljes cikk
A Samsung Electronics dél-koreai dolgozóinak 93 százaléka megszavazta a sztrájkot a bónuszvita miatt, ami tovább mélyíti a konfliktust a világ... Teljes cikk

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?