Sztrájkkal fenyegetőznek a CSA pilótái
Sztrájkkal fenyegetőznek a privatizáció előtt álló cseh légitársaság, a CSA pilótái: pénteken a pilótaszövetség, a CZALPA hivatalosan "időben nem korlátozott sztrájkkészültséget" jelentett be. Ugyanakkor a cseh pénzügyminiszer-helyettes a cég csődjét sem zárta ki.
A pilóták fellépése valószínűleg összefügg azzal, hogy a Mlada fronta dnes korábban nyilvánosságra hozta: a társaság váratlanul nagy veszteséget jelentett az első félévről, és a lap szerint válsághelyzet alakult ki a CSA-nál. A féléves adatokat hivatalosan csak két nappal később ismertette a légitársaság.
Ivan Fuksa pénzügyminiszter-helyettes szerint kérdéses, hogy érkezik-e gyorsan megfelelő ajánlat a CSA-ra, így a privatizáció mellett egy másik változat, hogy hagyják a céget csődvédelmet kérni, és a csődgondnok vezeti le a privatizációs eljárást.
A privatizáció előtt álló légitársaság vezetése már korábban tárgyalásokat kezdett a munkavállalókkal fizetés nélküli szabadságolásról és a rövidített munkaidő bevezetéséről. Formálódnak munkaerő-kölcsönzési elképzelések, főként a pilótákkal kapcsolatban, és eladják a reptéri vámmentes boltokat is.
Éves összehasonlításban a tízszeresére, 1,8 milliárd koronára emelkedett az idei első félévben a CSA vesztesége, főként az utasszám és a jegyárak csökkenése miatt. Az utasok száma az idei első félévben csaknem 10 százalékkal maradt el a tavalyitól. Összesen 2,08 millióan választották a cseh légitársaságot, amelynek jegyárai átlagosan 9 százalékkal - 3400 koronára - csökkentek. A CSA vezetője, Radomir Lasak szerint szigorú takarékoskodással és átszervezésekkel az év egészében 2 milliárd korona lehet a veszteség. A társaság 4600 munkatársa közül 860-nak felmondanak és csökkentik a fizetéseket. A CSA a jövőben kevesebb célállomásra fog repülni, és hat géppel csökkentik a jelenleg 51 repülőgépből álló flottát.
A cseh kormány tavaly ősszel jelentette be, hogy eladja a cégben lévő 91,5 százalékos részesedését. Az Air France-KLM társaság múlt heti visszavonulása után már csak egy vevőjelölt maradt; az Unimex idegenforgalmi vállalat és a többségében izlandi tulajdonban lévő Travel Service konzorciuma. A privatizációs eljárást a mostani tervek szerint szeptember végére lezárják. A kormány 5 milliárd korona, hozzávetőleg 200 millió euró bevételt vár a légitársaság eladásából.
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
A Mercedes-Benz több tízmilliárd forint értékű beruházással létrehozza az első magyarországi kutatás-fejlesztési központját, amelynek a nyomán... Teljes cikk
Kelet-Közép-Európa legnagyobb kapacitású sütőüzemét építi fel a Ceres Sütőipari Zrt. 24 milliárd forintos beruházással a Tatai Ipari Parkban -... Teljes cikk
Megkezdte a termelést a kanadai Magna International magyarországi vállalatának vecsési üzeme – közölte a társaság pénteken az MTI-vel. Teljes cikk
- Zajlanak a tárgyalások a munkavállalókkal a kukássztrájk után 2 hónapja
- Sztrájkolnak a kukások Budapesten 2 hónapja
- Egy napra leáll az élet Olaszországban 2 hónapja
- Évi 100 milliót is lehet keresni ezzel a szakmával, mégis munkaerőhiány van 2 hónapja
- Így változott a munkanélküliség Csehországban 3 hónapja
- Nem lesz sztrájk a pécsi buszközlekedésben 3 hónapja
- Bojkottálhatják a tanévkezdést Romániában az oktatási szakszervezetek 4 hónapja
- Részegen, meztelenül rohangált az EasyJet pilótája, felfüggesztették 4 hónapja
- Sztrájk lesz a Ryanairnél 4 hónapja
- Sztrájkhullám a hadiiparban: a Boeingnél elfogyott a türelem 4 hónapja
- Pilóta- és repülőgép-karbantartó képzés indul a Széchenyi István Egyetemen 4 hónapja

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?