kapubanner for mobile

Több ezer orvos hiányzik a magyar egészségügyből

A béremelés ellenére is tovább tart az orvosok és egészségügyi szakdolgozók elvándorlása Magyarországon - írja a Világgazdaság Online. Idén is meghaladhatja a kétezret az országot elhagyók száma.

Ma Magyarországon 1634 orvossal és 3433 szakdolgozóval tudnának többet foglalkoztatni - írja a KSH-ra hivatkoztva a Világgazdaság Online. Világszerte trend az orvosok nagyfokú migrációja, ugyanakkor 2020-ra egymillió szakember hiányozhat majd Európában, ami a betegek 15 százalékának ellátatlanságához vezetne.

Súlyosbítja a helyzetet, hogy a dolgozó orvosok fele elmúlt ötven éves és alig többen végeznek évente az orvosi egyetemeken, mint ahányan elvándorolnak, és akkor még nem esett szó a pályaelhagyásról.

Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) nyilvántartása szerint idén január és március között összesen 300 orvos, illetve fogorvos, 150 ápoló és szülésznő, valamint 11 gyógyszerész és 32 egyéb szakdolgozó hagyta el az országot.

A magyar bérek a béremeléssel együtt sem elég vonzóak: a többszörös nyugat-európai bérekkel képtelenek versenybe szállni.

Jelentős azok száma is, akik általános orvosi diplomával, szakvizsga nélkül távoznak. Arányuk 2010 óta folyamatosan 40 százalék felett van. Őket a külföldi rezidensképzés után különösen nehéz lesz hazacsábítani.

Világgazdaság Online
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Leépítésre készül Magyarországon a Siemens

Százötven embert érinthet az intézkedés. Teljes cikk

Ezt sokan félreértik a Otthon Starttal kapcsolatban

Sokan félreértik az Otthon Start hitel egyik kulcsfontosságú feltételét, ami bizonytalanságot okozhat a leendő igénylők körében. Teljes cikk

NAV: már ennyien véglegesítették az szja-tervezetüket

Az szja-bevallási határidő 2025. május 20-a, de akinek visszajár adó, annak érdemes minél előbb elfogadni a tervezetét vagy kiegészítve beküldeni... Teljes cikk