13. havi fizetés és év végi bónuszok Magyarországon és Európában
A magyar munkavállalók alig több mint tizede kap 13. havi fizetést és közel minden ötödik dolgozó részesül év végi bónuszban - derül ki a Fizetesek.hu legújabb nemzetközi felméréséből.
Az év végi bónusz annyiban különbözik az előző juttatástól, hogy ezt a decemberben utalt fizetéstől függetlenül, a cég éves és az alkalmazott egyéni teljesítménye alapján bírálják el, illetve osztják szét. Ebben a juttatásban a megkérdezett magyar munkavállalók 24%-a részesült, átlagosan 235 ezer forint értékben, ami az országos átlag 80%-a.
Hányan kapnak?
A 11 országban elvégzett nemzetközi kutatás eredményei alapján Horvátországban az alkalmazottak 44%-a kap 13. havi bért, Szlovéniában 33%, a legtöbb megkérdezett országban pedig 15% körüli az arány. Meglepő módon viszont a finn dolgozók mindössze 4%-a részesül ebben a juttatásban.
Az év végi bónuszok tekintetében a harmadik helyen állunk, már ami a megkérdezett országokat illeti: nálunk nagyobb arányban csak a szlovákok (27%) és a csehek (25%) kapnak ilyen juttatást. A finn dolgozók itt már jobban állnak, 19%-os aránnyal követnek minket. Szerbia mindkét esetben a hátsó régiókban szerepel: 13. havi bért 8%-uk, év végi bónuszt is csupán 10% kap.
Mennyit kapnak?
Nem mindegy azonban, hogy akik kapnak, azok mennyit kapnak. Magyarországon például a 11 ország közül a legmagasabb a 13. havi bér mértéke, utánunk pedig a szlovákok (250 ezer forintnak megfelelő euró) és a csehek (230 ezer forintnak megfelelő cseh korona) következnek. A szerbek hiába kapnak átlagosan csupán 150 ezer forintot (tehát kevesen kapnak kevés összeget), ez így is az országos átlagfizetés 86%-a.
A bónuszok tekintetében magasan a finnek viszik a prímet: átlagosan 750 ezer forintot kapnak év végén a finn dolgozók, érthető tehát, hogy miért nincs szükség náluk 13. havi bérre. A bónuszok nagyságának tekintetében Magyarországot még Litvánia (270 ezer forint) és Csehország (260 ezer forint) előzi meg.
Fotó: Pixabay
- 2026.02.19Tudásmegosztó közösségek szerepe a digitális korban A konferencián a tudásmegosztó tanulóközösségek kialakításának és működtetésének gyakorlati kérdéseivel foglalkozunk. Az üzleti szférában és a felnőttoktatás területén alkalmazott gyakorlati tapasztalatokon keresztül, valamint a kapcsolódó kutatási eredmények tükrében vizsgáljuk, hogy a szervezetekben, szervezetek közötti és szervezeteken átívelő szakmai közösségekben a tudásmegosztás hogyan működik, milyen átalakuláson esik át a digitális transzformáció hatására.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
2025 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 756 400, a nettó átlagkereset 525 900 forint volt. A bruttó... Teljes cikk
A bértranszparencia kapcsán 2026 nem csupán jogszabályi, hanem adatminőségi fordulópont is lesz – mutat rá Horváth Zsófia, a Niveus Payroll... Teljes cikk
A minimálbér-emelés és az szja-mentesség együtt látványosan kitolta a lakáshitel-felvétel határait: pusztán a jövedelemarányos törlesztési... Teljes cikk
- Határidők, adatok, szankciók – a cégek legnagyobb félelmei a bértranszparenciában 6 napja
- Eleged van mindenből? Fizikai munkások jelentkezését várják az Antarktiszon 2 hete
- Közel 2,5 millió forint támogatás minden új dolgozó után - már pályázhatnak a kkv-k 2 hete
- Elszámolhatták a pedagógusbéreket, a PDSZ szerint több pénz járna a tanároknak 2 hete
- Ekkor utalják a 13. és a 14. havi nyugdíjat 2 hete
- Létrejött a bérmegállapodás a Magyar Postánál - Ennyivel nőnek a bérek 2 hete
- Ekkora béremelést terveznek 2026-ra a magyar munkaadók 3 hete
- Béremelést kapnak a Tesco dolgozói 3 hete
- Nem csak a Z generáció problémája - Az egész ellátórendszerre hatással lehet, hogy a fiatalok nehezen jutnak lakáshoz 3 hete
- A friss számok szerint soha nem volt ilyen magas az átlagbér - mi áll a háttérben? 3 hete
- A középosztály tűnik el először? Megdöbbentő adatok az AI és a munka jövőjéről 3 hete

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben