2000 tanárra lenne szükség országszerte
Hamarosan indul az új tanév, egyre nagyobb gondot jelent a pedagógushiány az országban mindenhol. Már nem csak az állami, hanem az alternatív iskolákban is munkaerőhiány van - írja a Pénzcentrum.
Nagy a kereslet matematika- testnevelés- és angoltanárra is. A fővárosban több mint 300 szakember hiányzik az oktatási intézményekből.
Már az alapítványi iskolák is nehezen találnak munkaerőt: a Magyar Waldorf Szövetség honlapján 48 tanári állást hirdetnek. A lap megkeresésére az iskola vezetői azt nyilatkozták, ha nem tudják betölteni az állást, akkor helyettesítésekkel oldják meg a problémát, és ősszel ismét meghirdetik az állásokat. Úgy gondolják nehezebb helyzetben vannak, mert speciális, waldorf pedagógiai végzettségű embereket keresnek.
"A legnagyobb gond a munkaerőhiány, és hogy a pályakezdő pedagógusok hiába lelkesek, nem szeretnének megállapodni, valahogy hiányzik az elhivatottság és a lojalitás, ha jobb ajánlatot kapnak, lépnek" - nyilatkozta a lapnak a Tág Világ Iskola vezetője. Pedig ők igyekeznek nagyobb fizetést adni a tanároknak, mint az állami iskolák.
Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke szerint a fővárosban könnyebben megoldják a szakos tanárok hiányát ingázással, vidéken ez nehezebb, mert nagyobb távolságokat kellene megtenni a tanároknak. Problémát jelent a szakma elöregedése is, valamint az, hogy ha a hiányzó tanárt olyan kollégája pótolja, aki nem tudja megtartani a szakórát, például matematikaórára a rajztanár megy be, mert neki van lyukas órája. Ilyenkor a tanár legfeljebb gyermekmegőrzést végezhet.
A fiatalok nem szívesen választják ezt a szakmát, mert sok a munka, és a fizetés alacsony. Egy pályakezdő pedagógus jelenleg bruttó 200 ezer forintot keres havonta. Szabó Zsuzsanna szerint megoldást jelenthetne, ha könnyebben tudnák visszafoglalkoztatni a nyugdíjasokat, és ha taníthatnának a gyakorlatukat végző egyetemisták is.
Fotó: Pixabay
Pénzcentrum
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Az üzemeltetési technikus olyan műszaki szakember, aki épületek, létesítmények és azok gépészeti, elektromos és egyéb technikai rendszereinek napi... Teljes cikk
A karbantartó technikus olyan műszaki szakember, aki ipari, kereskedelmi vagy intézményi létesítményekben a gépek, berendezések, épületek és... Teljes cikk
A hűtő- és klímaszerelő olyan műszaki szakember, aki hűtő-, klíma- és légkondicionáló berendezések telepítésével, karbantartásával,... Teljes cikk
- Maldív-szigetek és extra fizetés – Babót új tanítóját így csábítják 2 hete
- Vádat emeltek a pedagógusra támadó diák ellen 2 hete
- Fontos határidőre figyelmeztetik a felvételizőket: már csak 2 nap van hátra 2 hete
- A felnőttképzés új korszaka: mit tanít nekünk négy év adata? 2 hete
- Február 15-ig lehet jelentkezni a felsőoktatásba 3 hete
- Értékteremtés a változó munkaerőpiacon – Z generációs szemlélet a HR-ben 3 hete
- A 60 éves és annál idősebb főállású általános iskolai pedagógusok aránya 3 hete
- 15–20 ezer dolgozó hiányzik a vendéglátásból – bajban a magyar éttermek 3 hete
- Raktártól a recepcióig: itt volt a legnagyobb munkaerőhiány 2025-ben 4 hete
- Új szakok a felsőoktatási felvételi tájékoztatóban - itt vannak a részletek! 4 hete
- Miért lett sokkal nehezebb állást találni és miért kellenek a vendégmunkások? 1 hónapja

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben