A humánus elbocsátás tanulható
Bár a nagyobb vállalatok már tavaly végrehajtották a karcsúsításokat, a gazdasági válság még közel sem ért véget, idén újabb elbocsátásokra lehet számítani. A létszámleépítés azonban nem csupán a munka nélkül maradtaknak okoz problémát, nehezen érinti a vezetőket és kollégákat is, illetve a cégről kialakított képet is megingathatja. Ezért elengedhetetlen az elbocsátási folyamat aprólékos megtervezése, helyes kommunikálása, és a munkatársak segítése.
Létszámleépítés esetén komoly nyomás nehezedik a HR-esre, hiszen amellett, hogy elsősorban a cég, a menedzsment érdekeit tartja szem előtt, ő az, aki a munkavállalókat is képviseli. Emberileg is komoly megpróbáltatást jelent egy szakembernek helyesen kezelni a helyzetet, különösen olyankor, ha egy évtizedek óta együtt dolgozó közösség megnyirbálásáról van szó. A munkatárssal általában a közvetlen vezetője közli a rossz hírt, de az a jellemző, hogy a személyügyekkel foglalkozó osztály segítséget nyújt ehhez. Minden esetben fontos a helyes és részletes kommunikáció. A cég dolgozóinak meg kell érteniük, mi vezetett el idáig és, hogy mi-mindet próbált meg a vezetőség, mielőtt az elbocsátáshoz folyamodott. Meg kell nyugtatni az embereket, hogy aki ott marad, biztonságban tudhatja állását, fontos, hogy ők a munkájukra tudjanak koncentrálni.
Ahhoz, hogy ez a folyamat gördülékeny és emberséges legyen, célszerű a vezetőknek és a HR-eseknek megtanulniuk, mire kell odafigyelniük. - Annak ellenére, hogy általában nem számít gyakori tréning témának az otplacement, az utóbbi időben - feltehetően a gazdasági válság miatt, - érezhetően megnőtt az érdeklődés az ilyen jellegű képzések iránt - mondta Durugy András, az Európa Tréning Kft. ügyvezető igazgatója. Véleménye szerint kiemelten fontos a vezetők ez irányú felkészítése, egyrészt a potenciális konfliktushelyzet, másrészt saját frusztrációjuk, rossz érzésük csökkentése céljából.
A kurzusokon a vezetők és a HR szakemberek szituációs gyakorlatokkal felkészülhetnek a nehéz helyzetekre, megtanulhatják, mire kell odafigyelni a tervezés időszakában, hogyan és mit kell kommunikálniuk, valamint alaposabban megismerhetik az elbocsátások jogi hátterét is. A létszámleépítés áldozatai részére ugyancsak vannak outplacement tréningek, amelyek segítenek a résztvevőknek újra magabiztosan megjelenni a munkaerőpiacon, felkészülni az álláskeresésre, állásinterjúra, elhelyezkedésre.
- A gazdasági válság miatt bekövetkező létszámleépítésnél elengedhetetlen szem előtt tartani, hogy ne küldjön el az adott cég olyan munkatársakat, akik a recesszióból való kilábalás után fontosak lehetnek a vállalat felemelkedése szempontjából. További kockázat lehet a cégre nézve, hogy elbocsátások idején mindenki azt érzi, hogy akár az ő munkája is veszélybe kerülhet, így fennáll az esélye annak, hogy a legjobb dolgozók távoznak a leghamarabb. Fontos tehát gyorsan átlátni, hogy milyen területen ésszerű elbocsátásokat kezdeni, és, hogy kik teljesítenek ott a leggyengébben - hívta fel a figyelmet Kirner Dezső, a DHL HR vezetője a leépítés egyik nehézségére. Úgy véli, vannak olyan munkahelyi vezetők, akik személyiségükből adódóan nehezen szembesülnek a létszámleépítés problémájával. Az ő esetükben egy trénig óriási segítség lehet. A DHL HR vezetője azt tapasztalta, hogy az elbocsátás minden esetben nagy trauma a távozó fél számára, hiszen azt gondolhatja, hogy nincs rá szükség, így elveszíti önbizalmát, ami komoly nehézséget okoz a munkakeresésnél.
- Az emberek általában nincsenek felkészülve arra, hogy munkaviszonyuk megszűnik, ezért nem tudják, hogyan kezeljék a helyzetet. Sokaknak nincs nagy gyakorlata a munkakeresésben, így kihívásnak tűnhet akár egy állásinterjú, vagy egy önéletrajz megírása is - mondta Heit Gábor, az ÁPV Zrt. egykori HR-ügyvezető igazgatója, aki szerint ilyen esetben sokat tud segíteni egy kurzus, amelyen be lehet gyakorolni a tipikus helyzeteket és technikákat. Az outplacement tréningek előnye egyébként, hogy nem az elbocsátó cég munkatársai próbálják még egyszer elmondani az elküldött kollégáknak, hogyan is kellene újra munkába állni, hanem egy semleges, külső cég trénerei segítenek felkészülni az új helyzetre - jegyezte meg Heit Gábor.
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Elbocsátások, leépítések, bizonytalanság a munkaerőpiacon. A vállalatok ma már nemcsak a profitért, hanem a hírnevükért is küzdenek. A kérdés... Teljes cikk
Egyre több munkavállaló nem csendben távozik munkahelyéről, hanem látványos, sokszor virális akcióval búcsúzik főnökétől: van, aki rezesbandát... Teljes cikk
A kormány minden rendelkezésre álló eszközzel támogatja az elbocsátott Dunaferr dolgozók elhelyezkedését. Az állásbörzék és képzési programok... Teljes cikk
- Munkaerősokk: ezektől a cégektől küldenek el ezreket az AI miatt 3 hete
- Tömeges leépítés a Nestlénél: 16 ezer munkahely szűnik meg 1 hónapja
- "Elárultak minket a gépek" – íme 40 szakma, amit az AI a kihalás szélére sodor 1 hónapja
- Outplacement, elbocsátás - divatba jön újra, vagy sosem tűnt el? 1 hónapja
- Nincs más választás: állásinterjú helyett gyilkosság 2 hónapja
- Majdnem nyolcezer munkahelyet szüntet meg a német beszállító 2 hónapja
- Több ezer munkavállalóját rúgja ki Európa legnagyobb légitársasága 2 hónapja
- Kétszáznál több dolgozót bocsátanak el ebből az erdélyi gyárból 2 hónapja
- Körülbelül 13 000 munkahelyet szüntet meg a Bosch 2 hónapja
- Felmérés: 2026-ra a vállalatok majdnem fele AI-jal helyettesíti majd a dolgozóit 2 hónapja
- 3000 alkalmazottját figyelmezteti a brit bankcég, hogy alulteljesítés miatt elbocsátás vár rájuk 3 hónapja

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?