A munkahelyteremtéssel létrejött munkahelyek töredéke növeli tartósan a foglalkoztatást
A közvetlen munkahelyteremtésnél nagyságrenddel fontosabb tényező a foglalkoztatottság növelésében a munkaerő foglalkoztathatósága és a makrogazdasági konjunktúra, írja a Portfolio. Az elemzések szerint ugyanis a munkahelyteremtéssel létrehozott munkahelyek csak kevesebb, mint tizede növeli tartósan a foglalkoztatást.
A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a 7500 milliárd forint felhasználásnak jelentős foglalkoztatási hatásai lehetnek. Azonban nem csak a közvetlen munkahelyteremtési szándék a fontos, hanem sokkal inkább az a hatás a meghatározó, amit az általános gazdasági klíma keresletélénkítésén keresztül gyakorol ez a 7500 milliárd forint - mondta el a Portfolio.hu kérdésére Major Klára. Azoknak a támogatási forrásoknak, amelyek kifejezetten azzal a céllal jönnek létre, hogy munkahelyeket hozzanak létre, a hosszabb távú hatása nem olyan erős a foglalkoztatásra. Ugyanakkor vannak olyan források, amelyeknek nem kifejezetten munkahelyteremtés a céljuk, ilyen lehet a munkaerő képzése, foglalkoztathatóságának a növelése, vagy akár látszólag nincs is sok közük a foglalkoztatáshoz, de akár képesek konjunktúrát teremteni azáltal, hogy keresletet generálnak - ezeknek szintén van jelentős foglalkoztatási hatásuk.
Miközben úgy gondolhattuk, hogy a helyi munkahelyteremtés, a helyi foglalkoztatottság növelésének az eszköze, úgy tűnik, hogy ez csak kisebb részben igaz, a helyi foglalkoztatottság-növelő intézkedések hatása túl kicsi. A kutatás egyértelmű üzenete, hogy a foglalkoztathatóság szintje fontosabb, mint a helyi munkahelyteremtés, de a növekedési konjunkturális hatás is fontosabb, mint a célzott munkahelyteremtés.
A foglalkoztathatóságba pedig nagyon sok tényezőt beleérthetünk. Az alapvető fontosságú képzettségi szint mellett az infrastruktúra, intézmények megléte, az óvodák is ide tartoznak, de a foglalkoztathatóságot befolyásolja például a mobilitás is. Rövidtávon a foglalkoztathatóság behatárolja a munkahelyteremtés lehetőségeit.
Portfolio
- 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Öt százalékon stagnált az általános munkanélküliség a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaiban februárban, ami... Teljes cikk
Nem javul a hatékonyság viszont tovább csökkent a munkahelyi elköteleződés. Mindössze a munkavállalók ötöde elkötelezett világszerte, és bár a... Teljes cikk
Váratlan kiadás, betegség, elemi kár, hirtelen megnövekedett gyógyszerköltség - ezek azok az élethelyzetek, amelyekre a rendkívüli települési... Teljes cikk
- 469 új munkahely jöhet: az EU rábólintott a Hankook óriásberuházására 1 napja
- Robbanásszerűen nő az AI-képzés iránti igény, miközben szakemberhiány sújtja a piacot 3 napja
- Emelt támogatási összeggel folytatódnak a munkaerőpiaci programok Borsodban 3 napja
- Ő lesz az új oktatási miniszter 5 napja
- Itt egy új munkakör, amiben rekord összeget kereshetsz 5 napja
- Tyúk vagy tojás? Az MI-szakadék, amiért a HR nagy árat fizethet. 6 napja
- Nyelvtanulás AI-val: négy tévhit 1 hete
- Több mint hatezren jelentkeztek rövidített tanári mesterképzésekre 1 hete
- Miért buknak meg az AI felkészítő képzések? 1 hete
- A mesterséges intelligencia hatása a vállalkozásokra: előnyök és buktatók 1 hete
- Száz új munkahely jön létre Tiszaújvárosban és Kazincbarcikán 2 hete

Amikor a HR ég ki: miért hagyják el a szakemberek a pályát?