Hol élnek a legjobban kereső magyarok? Településenként mutatjuk a nettó béreket
A 2024. évi nettó keresetek települések szerinti alakulását vizsgálta meg a GKI. Az országos nettó települési átlagkereset 474 ezer forint volt 2024-ben, mely 13,5 százalékkal bővült az előző évi 418 ezer forinthoz képest.
A nettó kereset Budapesten volt a legmagasabb (606 ezer Ft), azonban itt növekedtek a legalacsonyabb ütemben, 12%-kal. A vármegyeszékhelyeken és a vármegyei jogú városokban ennél lényegesen kisebb volt a nettó átlagkereset, 504 ezer Ft, és 13,5 százalékkal bővültek az előző évhez képest. - mutat rá a GKI elemzése.
A városokban 456 ezer forint, míg a nagyközségekben és községekben 407 ezer forint volt az átlagos nettó munkajövedelem. Ez utóbbiaknál volt a legmagasabb a növekedés, mindkét településtípuson átlagosan 14 százalékkal emelkedtek a keresetek.
Ennek ellenére továbbra is hatalmasak a különbségek:
majdnem 50%-kal magasabb az átlagkereset a fővárosban, mint egy községben, de a vármegyei jogú városokat is 20%-kal meghaladják.
A vármegyék szerinti bontásban a legalacsonyabb átlagjövedelmű Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye (374 ezer forint), míg a legmagasabb Pest vármegye (523 ezer forinttal) volt. A legmagasabb nettó átlagkereset Budapest, Győr, Paks és Székesfehérvár térségében van. A legalacsonyabb átlagkeresetek a dél-nyugati és az észak-keleti régiókban vannak, itt is kifejezetten a kisebb településeken. Fontos megemlíteni azonban, hogy a budapesti keresetek torzítottak, ugyanis a Budapesten dolgozó, azonban állandó lakcímmel más településen rendelkezők jövedelme a statisztikában nem Budapesten, hanem más vidéki településeken jelenik meg (ott emelve az átlagot).
A nettó keresetek alakulása 2024-ben településenként (ezer Ft)

Forrás: NAV SZJA adatbázis alapján GKI számítás
Felzárkózás történt azonban a legalacsonyabb jövedelmű régiókban, a fizetések százalékosan nagyobb mértékben emelkedtek azokon a területeken, ahol addig alacsonyabbak voltak, így kifejezetten a dél-nyugati és keleti régiókban. Ezt az okozza, hogy a minimálbér- és a garantált bérminimum jelentősen emelkedett.
Ezt erősíti az is, hogy bár az alacsonyabb átlagkeresetű településeken gyorsabban nőttek a bérek, a nominális emelkedés továbbra is a magasabb keresetű térségekben volt a legnagyobb. A legjelentősebb összegű növekedés Debrecen, Budapest, Székesfehérvár és Paks, valamint ezek vonzáskörzeteiben történt, míg a dél-nyugati és észak-keleti kisebb településeken volt a legmérsékeltebb.
Havi nettó átlagkereset településtípusonként, 2024

Havi nettó átlagkereset vármegyénként, 2024

Havi nettó átlagkereset vármegyénként, 2024
Hol fizetnének ötször többet a munkádért Európában?
- olvassa el korábbi cikkünket!
borítókép: freepik
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
A jövő évi bértárgyalások alapján 2026-ban átlagosan 7–8 százalékos fizetésemelésre számíthatnak a dolgozók, ám ágazatonként óriási... Teljes cikk
Miközben a HUN-REN vezetőinek bére másfél év alatt tízmillió közelébe emelkedett, a kutatók sok helyen továbbra is átlagbér alatt dolgoznak, és... Teljes cikk
- A magyar munkavállalók rendszeres és nem rendszeres átlagkeresete - grafikon 2 napja
- Ekkora fizetésemelések várhatóak a magyar munkaerőpiacon 2026-ban 6 napja
- Így emelkedik a pedagógusok bére januártól 2 hete
- Válságspirálban az RTL: akár ezernyi munkahely is megszűnhet 2 hete
- Diákmunka: ennyivel magasabb a szezonális munkák órabére, mint az állandó fix munkáké 2 hete
- A magyarok harmada nem tudna kifizetni egy százezer forintos váratlan kiadást 2 hete
- Járási szintű bruttó átlagkeresetek - grafikon 2 hete
- Felmérés: minden ötödik brit dolgozó kért már előleget a főnökétől, hogy megéljen 2 hete
- A nettó átlag- és mediánkereset szektoronként 3 hete
- A minimálbér emelése mindent borít. Az év végi bértervezést is 4 hete
- Az átlagkeresetek változása Magyarországon 2005 és 2025 között 1 hónapja
Egy CEO naplója - a világ egyik legnépszerűbb podcastja