Így alakítanák át az egészségügyet
Teljesítmény alapján fizetnék az orvosokat, praxisok szűnhetnek meg, a koncentrált ellátórendszer miatt pedig sok betegnek többet kell majd utaznia. A centrumkórházak szabadon vezényelhetnék az orvosokat, a diplomás szakdolgozóknak pedig 55 százalékos béremelést ígérnek.
Mintegy fél tucat törvény módosítását kezdeményezi az egészségügy átalakításáról szóló csomaggal a területért felelős belügyminiszter, Pintér Sándor - írja a Népszava. A legfontosabb tervezett módosítások az alábbiak:
- A centrumkórházak mint munkáltatók szabadon vezényelhetnék az orvosokat, szakdolgozókat.
- A gyógyítói teljesítménytől függően 40 százalékkal nőhet, de 20 százalékkal csökkenhet is az orvosok, ápolók bére.
- A betegek egy részének várhatóan többet kell majd utazniuk, mert a tervezet koncentrálná az ellátásokat.
- A megyei centrumkórházakba költöztetnék azokat a szakmákat, amelyek biztosításához sok szakemberre van szükség. Azt, hogy az egyes kórházak milyen ellátásokat nyújthatnak, a belügyminiszter külön rendeletben határozza majd meg.
- Az 1200 főnél kisebb háziorvosi körzeteket 2028-ig megszüntetnék.
- Az önkormányzatok lemondhatnának arról, hogy maguk gondoskodjanak az alapellátásról a településükön, ekkor az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) alá tartozó praxiskezelő köt szerződést az orvossal, s annak személyét csak véleményezheti az önkormányzat.
- A tervezet továbbra is számol az önkormányzati szakrendelők államosításával.
- A jövőben egy megyében egy irányító egészségügyi intézmény működne. A városi kórházak a megyei irányítók telephelyeiként, társkórházként fogadhatnák a betegeket. Az utóbbiakban főként egynapos műtétek, belgyógyászati, valamint szülészeti és sürgősségi ellátások maradnának egyéb társszakmák mellett.
- A munkáltatói jogokat a centrumkórházak gyakorolnák és azok osztanák újra adott területen elérhető kapacitásokat is. Azzal, hogy a munkáltatói jogok a megyei kórházakhoz kerülnek, a dolgozók munkaszerződése változó telephelyre szólna, így odavezényelhetnék őket, ahol éppen szükség van rájuk.
- A tartós ápolásra szorulók ellátását és az ahhoz tartozó infrastruktúrát átadnák a szociális szférának.
- Központosítanák a laborszolgáltatásokat egyetlen nagy állami cégben, a Nemzeti Orvoslaboratóriumi Diagnosztikai Nonprofit Kft.-ben (NOLD NKft.).
- Az alap- és középfokú végzettségű egészségügyi szakdolgozóknak átlagosan 32 százalékos, a diplomásoknak átlagosan 55 százalékos emelést javasolnak. A béremeléssel párhuzamosan több bérpótlékot megszüntetnének, illetve egy részük beépülne az alapbérbe.
- A javaslat szerint a kormány megszüntetné a szakdolgozói kamarai tagdíj állami átvállalását is.
Fotó: unsplash.com
- 2026.02.19Tudásmegosztó közösségek szerepe a digitális korban A konferencián a tudásmegosztó tanulóközösségek kialakításának és működtetésének gyakorlati kérdéseivel foglalkozunk. Az üzleti szférában és a felnőttoktatás területén alkalmazott gyakorlati tapasztalatokon keresztül, valamint a kapcsolódó kutatási eredmények tükrében vizsgáljuk, hogy a szervezetekben, szervezetek közötti és szervezeteken átívelő szakmai közösségekben a tudásmegosztás hogyan működik, milyen átalakuláson esik át a digitális transzformáció hatására.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
„Négy cégnél, amellyel kapcsolatban vagyunk éppen a sztrájkbizottság megalakítását fontolgatják” – mondta a HR Portálnak László Zoltán, a... Teljes cikk
Hiába a választások közeledte, 2026-ban sem várható érdemi béremelés az egészségügyi szakdolgozóknak. Az ápolók jövedelmét ma sok esetben a... Teljes cikk
A kormányfő ismertette: a minimálbér 11 százalékkal nő és 322 800 forint lesz havonta, míg a garantált bérminimum 7 százalékkal emelkedik és 373... Teljes cikk
- A betöltetlen orvosi állások aránya vármegyénként - grafikon 6 napja
- Elszámolhatták a pedagógusbéreket, a PDSZ szerint több pénz járna a tanároknak 1 hete
- Új korszak jöhet a Debreceni Egyetemen a GE-vel közösen 1 hete
- Gyanúsan sok a beteg az ünnepek körül – ezért változtat a kormány a táppénzen 1 hete
- Létrejött a bérmegállapodás a Magyar Postánál - Ennyivel nőnek a bérek 2 hete
- Felmérés: az egészségügyben továbbra is fennáll a nemek közötti bérszakadék 2 hete
- Ekkora béremelést terveznek 2026-ra a magyar munkaadók 2 hete
- Béremelés az Auchannál - Így nőnek a fizetések a vállalatnál 2 hete
- Béremelést kapnak a Tesco dolgozói 2 hete
- Béremelés a Penny-nél - Így nő a dolgozók fizetése 2 hete
- Becsapós béremelés: kevesebb pénz a zsebben? 3 hete

Filmek a munka valóságáról: sztrájktól a szellemírásig