Ma megalakul a versenyszféra konzultációs fóruma
Megalakul szerdán a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fóruma, amelyen a jövőben a munka világát érintő kérdésekről egyeztet a kormány a versenyszféra munkaadói és munkavállalói érdekképviseleteivel - közölte Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára kedden az MTI-vel.
A fórum első ülése várhatóan két hónapon belül lesz. Az MSZOSZ - amelynek részvétele kérdéses volt a fórumon - elnöke, Pataky Péter az MTI-nek megerősítette: az MSZOSZ elnökségének keddi döntése alapján felhatalmazást kapott a megállapodás aláírására, és részt vesznek az állandó konzultációs fórum munkájában.
Pataky Péter hangsúlyozta: azért döntöttek így, mert érdemi részvételt kell biztosítani a versenyszférában foglalkoztatottak számára egy ilyen konzultációs fórumban. Az MSZOSZ célja továbbra is az, hogy a fórum a versenyszféra egészét érintő kérdésekben úgy dolgozzon, hogy az itt érdekelt szakszervezetek véleménye, képviselete biztosított legyen - mondta, hozzáfűzve, hogy ennek érdekében az MSZOSZ továbbra is azt képviseli, hogy "ha lehet, akkor bővítsük a kört".
Közölte: addig is vállalják, hogy konzultációkat folytatnak a jelenleg a fórumban képviselettel nem rendelkező konföderációval - az Autonóm Szakszervezetek Szövetségével - is. Nem az ő felhatalmazásukat bírják, de szoros konzultációt folytatnak annak érdekében, hogy a versenyszférában érdekelt munkavállalók képviselve legyenek - tette hozzá Pataky Péter.
Az elnökség azért is döntött az MSZOSZ részvétele mellett, mert a fórum alapító megállapodásában felsorolt témákban feltétlenül érdemi párbeszédre van szükség a kormánnyal. Példaként említette a Munka törvénykönyvét (Mt.), és a munka világát szabályozó törvényeket (még az új Mt. júliusi hatályba lépését megelőzően), és a béreket. Fontosnak nevezte Pataky Péter, hogy a fórum deklarálja a kollektív szerződések megerősítésének szükségességét, ezt az MSZOSZ kezdeményezni is fogja.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tavaly decemberben jelentette be, hogy létrejön a versenyszféra és a kormány új állandó konzultációs fóruma, amely arra lesz hivatott, hogy a versenyszektorban a munkaadók, a munkavállalók és a kormány álláspontját egyeztesse. A miniszter akkor hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) továbbra is működik, ez a kerete az új érdekegyeztetési rendszernek. Szólt arról is, hogy az új érdekegyeztető fórum mellett létrehoznak egy monitoring bizottságot is, amely elemzéseket, jelentéseket készít például az új Munka törvénykönyve, az adórendszer, vagy épp a szakképzési törvény gyakorlati működéséről.
- 2026.02.19Tudásmegosztó közösségek szerepe a digitális korban A konferencián a tudásmegosztó tanulóközösségek kialakításának és működtetésének gyakorlati kérdéseivel foglalkozunk. Az üzleti szférában és a felnőttoktatás területén alkalmazott gyakorlati tapasztalatokon keresztül, valamint a kapcsolódó kutatási eredmények tükrében vizsgáljuk, hogy a szervezetekben, szervezetek közötti és szervezeteken átívelő szakmai közösségekben a tudásmegosztás hogyan működik, milyen átalakuláson esik át a digitális transzformáció hatására.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Az AI-eszközök felgyorsítják a munkavégzést, a felszabaduló idő azonban sok cégnél nem a dolgozóknál marad. A Cisco HR-vezetője szerint az egyik... Teljes cikk
Az elmúlt évben a mesterséges intelligencia szinte minden HR-folyamatban megjelent: automatizált adminisztráció, gyorsabb elemzések, személyre szabott... Teljes cikk
"Valahol megdöbbentő, de mindenképpen ambivalens, hogy adott esetben a kollektívától távozó kollégákra jobban figyelünk (mi HR-esek!), mint az... Teljes cikk
- Két órára leállt a munka a győri autóalkatrészgyártó üzemben 8 hónapja
- "Meddig lehet ezt tűrni?" - Közös figyelemfelkeltő demonstrációba kezdhetnek a közlekedésben dolgozók 11 hónapja
- Sztrájkot helyeztek kilátásba a budapesti repülőtéri dolgozók 12 hónapja
- Így néz ki a munkahelyek jövője 2025-ben: kikre lesz a legkevésbé és leginkább szükség? 1 éve
- Nem kell pánikolni, de érdemes végiggondolni mi lenne, ha valaki elveszítené az állását 1 éve
- Mekkora béremelés várható a cégeknél jövőre? 1 éve
- Munkáshitel: figyelni kell a szülőknek, hogy ne ez miatt hagyják abba tanulmányaikat a fiatalok 1 éve
- A jövő évi minimálbérről indít országos konzultációt az iparkamara 1 éve
- Idén is meghirdetik a befogadó, méltányos munkahelyeknek járó díjat 1 éve
- Ősszel nagy bajok lesznek, ha nem történik változás 2 éve
- Egy héten belül két postás vesztette életét munkavégzés közben 2 éve

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben