Még nem lehet tudni, mekkora elbocsátásokkal jár a rezsicsökkentés
A rezsicsökkentés negatív hatásai a közüzemi szolgáltatóknál, illetve a nekik beszállító vállalkozásoknál már most jól érzékelhetőek - mondta Székely Tamás az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének (ASZSZ) és a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke egy keddi háttérbeszélgetésen a Napi Gazdaság írása szerint.
Az érintett energia, áram és vízszolgáltató cégeknél azonban a dolgozók is megérzik a rezsicsökkentés hatását - az országos átlagnál kisebb, vagy teljesen elmaradó idei béremelés, helyenként a cafeteria keretek év elejéig való visszamenőleges csökkentése is előfordult az elbocsátások elkerülése érdekében. A legnehezebb helyzetben a legkisebb, önkormányzati tulajdonú víziközmű cégek dolgozói vannak. A hamarosan duplájára emelkedő tranzakciós adó további jelentős terhet jelent a vállalkozásoknak.
A konföderáció szeretné elérni, hogy a rezsicsökkentés miatti esetleges leépítéseknél ismét lehessen egy, a korábbi korengedményes nyugdíjazáshoz hasonló foglalkoztatáspolitikai eszközt alkalmazni annak érdekében, hogy a nyugdíjkorhatárhoz közeli munkavállalók ne az utcára kerüljenek, mivel így a végkielégítésre szánt pénzt akár az öregségi nyugdíjkorhatárig hátralévő járulékok fizetésére is lehetne fordítani. Egy, a vegyipari cégek körében végzett felmérés szerint egyébként ezek a munkaadók kivétel nélkül élnének egy korengedményes nyugdíjszerű konstrukció lehetőségével az idősebb, 55 év feletti dolgozóik esetében.
Napi Gazdaság
- 2026.04.24Pannon HR Konferencia Székesfehérvár Tavaszi Pannon HR Konferenciánkon Székesfehérváron, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal készülünk. Amikor a döntéseknek súlya van – felelősségvállalás kultúrája a vezetésben és HR-ben
Részletek
Jegyek
- 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Az AI térnyerése egyre több vállalatnál vezet leépítésekhez: több nagy cég is a technológiai átalakulással indokolja a létszámcsökkentést.... Teljes cikk
Sokan nem azért maradnak aktuális munkahelyükön, mert annyira elkötelezettek, sokkal inkább szükségszerűségből, ez pedig a kutatások szerint... Teljes cikk
Az AI és az új technológiák nemcsak munkahelyeket alakítanak át, hanem a teljes bér- és készségstruktúrát is. Friss adatok szerint ennek legnagyobb... Teljes cikk
- Svájci indexálás: így maradtak el a magyar nyugdíjak a bérektől 1 hete
- Leépítésre készül Magyarországon a Siemens 2 hete
- Szakértő: Ezért kerülhetnek nehéz helyzetbe a nyugdíjasok a választás után 2 hete
- Most dől el minden: később már nem kérhető a nyugdíj újraszámítása 3 hete
- Ennyi magyar kap havi 2 millió forintnál több nyugdíjat 4 hete
- Fluktuáció 1 hónapja
- Évente egy kabát, de közben beázik a ház – mi történik a magyar nyugdíjakkal? 1 hónapja
- 22 ezer állás kerülhet veszélybe a Boschnál 1 hónapja
- AI miatti leépítések: ezek a cégek csökkentik a létszámot – akad egy kivétel is 1 hónapja
- Két cégnél is nagy növekedés, az Aldinál egy éve csökken a létszám 1 hónapja
- Kiknek jár a nyugdíj előtti álláskeresési segély és mekkora az összege? 1 hónapja

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?