NFSZ: Több mint 11 ezer állás betöltetlen
Tavaly decemberben 6,3 százalékkal - ez 35.000 fős emelkedést jelent - nőtt a nyilvántartott álláskeresők száma az előző hónaphoz képest, és még a szezonálisan kiigazított adatok szerint is mintegy 7.000-rel többen kerestek állást az év utolsó hónapjában, mint novemberben az NFSZ legfrissebb adatai szerint.
Egy év alatt az álláskeresők száma a férfiaknál 5,1 százalékkal csökkent, a nőknél ugyanakkor 1,2 százalékkal, a szakképzetleneknél 1,4 százalékkal és diplomás álláskeresőknél pedig 7 százalékkal emelkedett. A nyilvántartott álláskeresők csaknem 29 százaléka tartósan, vagyis több mint egy éve folyamatosan regisztrált álláskereső. Az előző hónaphoz képest az arányuk 1 százalékponttal csökkent, ami nem annak a következménye, hogy a tartós álláskeresők száma visszaesett, hanem az álláskeresők száma összesen nagyobb mértékben nőtt, mint a tartósan állást keresők létszáma.
A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya 2010 decemberében 13,5 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 8,8 százalék. Az előző hónaphoz képest a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított mutató értéke 0,8 százalékponttal, a munkavállalási korú népességhez viszonyított mutatóé pedig 0,3 százalékponttal emelkedett.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti munkanélküliségi ráta KSH által publikált legfrissebb adata 10,7 százalék, ami a munkaerő-felmérésből a 2010. szeptember-novemberre, a 15-74 éves népességre vonatkozóan kapott országos adatot mutatja. Ebben az értékben az egy hónappal korábban publikált adathoz képest 0,2 százalékpontos csökkenés, míg előző év azonos időszakához képest 0,2 százalékpontos emelkedés tapasztalható.
Az NFSZ adatai szerint a foglalkoztatók 15.900 új álláslehetőséget jelentettek be, melyek száma egy hónap alatt 25 százalékkal - több mint 5.000 darabbal - csökkent, ez a támogatott álláshelyek számának visszaesésével magyarázható. A támogatott állások száma decemberben 4.100 darab volt, ami alig haladta meg az előző hónapi támogatott állások felét, 2009. decemberhez viszonyítva pedig 29,7 százalékos csökkenést jelent.
A foglalkoztatási szolgálat emlékeztet: az egy hónap alatti nagymértékű csökkenés oka, hogy 2011. január elsejétől a közfoglalkoztatás rendszere átalakult, megszűnt a közcélú-, és a közhasznú munka, valamint a hagyományos közmunkaprogramok, és új közfoglalkoztatási formák jöttek létre. A hónap folyamán összesen 31.300 állás állt rendelkezésre a közvetítéshez, számuk az előző hónaphoz képest 7.600-zal, az előző év azonos időszakához képest pedig több mint 4.000 darabbal csökkent. A decemberi zárónapig 11,7 ezer állás maradt betöltetlen.
2010 decemberében 39 cég, összesen 1.622 munkavállalót érintő csoportos létszámleépítést jelentett be a munkaügyi központok kirendeltségein. Novemberhez képest 196 fővel - 10,8 százalékkal - csökkent a bejelentett elbocsátandó létszám. Az egy évvel korábbi, 2009. decemberi bejelentések létszámtartalmához képest is csaknem 10 százalékos volt a csökkenés.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
A magyar munkaerőpiac 2026-ra jelentős átalakulás előtt áll – derült ki a Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztályának évindító... Teljes cikk
Hónapok óta alig mozdul a munkaerőpiac: kevés az új felvétel, ritkák az elbocsátások, a döntéseket pedig általános bizonytalanság bénítja.... Teljes cikk
2025 novemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 637 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 213 ezer fő, a... Teljes cikk
- Fordulat a magyar munkaerőpiacon: lezárult a „Budapest-centrikus” korszak 5 napja
- 300 ezer új munkahely, adómentes bérek – mutatjuk, milyen munkavállalói ígéretek hangoztak el hétvégén 5 napja
- A diploma már nem elég: brutális valóság vár a Z generációra a munkaerőpiacon 5 napja
- Íme a 4 napos munkahét sikersztorija – amit a legtöbb cégvezető nem szívesen hall meg 5 napja
- Az álláskeresők aránya Magyarországon 2025 szeptemberében - grafikon 1 hete
- Riasztó adat: egy év alatt látványosan visszaesett a létszámbővítést tervező vállalatok aránya 1 hete
- Ezt tervezi a Tisza Párt munkaügyben 2 hete
- Értékteremtés a változó munkaerőpiacon – Z generációs szemlélet a HR-ben 2 hete
- Több napot dolgozhatnak az idénymunkások 2026-tól – változnak az EFO-szabályok 2 hete
- Miért az AI-hoz fordulsz a főnök helyett? Készséghiány és bizalmatlanság az AI korában 2 hete
- "Ez nem gazdasági siker, hanem zsákutca" – Kapitány István nekiment a vendégmunkás-rendszernek 2 hete

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben