Új feladat előtt a HR: döntő az szja-kulcs a kiküldetésnél
Hazánk még globális összehasonlításban is a magasabb adóterhelésű országok közé tartozik, legalábbis a jelenlegi személyi jövedelemadó- (szja) és társadalombiztosítási járulékkulcsok mellett. Szakemberek arra intik a HR-eseket, hogy a társadalombiztosítást az összes adónemmel együtt figyelmbe kell venniük a nemzetközi kiküldetések megtervezésekor - derül ki a KPMG legfrissebb felméréséből.
A szakember úgy véli, ez részben abban csapódik le, hogy még több jövedelem kerüli el az adózást, hiszen ez jelentős előnyökkel jár az adót be nem fizetők számára.
Döntő szempont a szja-kulcs a kiküldetésnél
Rosheen Garnon, a KPMG International Executive Services nemzetközi vezetője kiemelte: a társadalombiztosításról mint adóról gyakran elfeledkezünk, ugyanakkor számos ország az ezekbe a rendszerekbe érkező növekvő befizetésekről számol be. "A HR szakembereknek a társadalombiztosítást az összes adónemmel együtt - központi, állami, önkormányzati, stb. - kell figyelembe venniük annak érdekében, hogy bővebb információt tudjanak szolgáltatni a nemzetközi kiküldetésekkel kapcsolatos döntésekhez és egyeztetésekhez."
Mike Glover hozzáteszi: Magyarországon a foglalkoztatást terhelő magas tb-járulékok bizonyulnak az egyik olyan kulcstényezőnek, amely miatt a kis- és középvállalkozások a ténylegesnél kisebb jövedelmet tüntetnek fel.
Glover szerint a HR szakemberektől mostanában azt kérik, hogy értékeljék át a nemzetközi kiküldetési programokhoz kapcsolódó költségeket, mivel a személyi jövedelemadó-kulcsok fontos szempontként merülnek fel a kiküldetés helyének eldöntésekor. "A jelölteknek azzal is tisztában kell lenniük, hogy a különböző adók hogyan hatnak a jövedelmükre otthon és külföldön." - hangsúlyozza a szakember.
A munkaerő mobilitására is hatnak az szja-változások
Rosheen Garnon szerint a magas jövedelműek általában rendelkeznek kellő tehetséggel és végzettséggel, hogy alacsonyabb személyi jövedelemadót kirovó és képzett szakembereket kereső országokba települjenek át, tehát a személyi jövedelemadó terén bekövetkező változás hatással lehet a globális munkaerő mobilitására is.
Nagyobb adó sújthat le a jól keresőkre
A tanulmány arra is rávilágít, hogy a világon még mindig az EU-ban fizetjük a legtöbb személyi jövedelemadót, annak ellenére, hogy az átlagos adókulcsok a 2003-as 41,1 százalékról 2009-re 36 százalékra apadtak. E mérséklődés javarészt a kelet-európai országok jelentős részében tapasztalható adócsökkentéseknek köszönhető. Ezzel párhuzamosan azonban véget érni látszik a legmagasabb szja-kulcsok terén az utóbbi hét évben tapasztalt globális csökkenés. Megnövekedett ugyanis a kormányok igénye a költségvetési és gazdaságélénkítő források iránt, ezért több államban már azt tervezik, hogy megemelik az szja-kulcsot a magasabb jövedelműek körében. Írországban és Nagy-Britanniában már konkrét javaslatok is készültek ennek érdekében.
- 2026.02.19Tudásmegosztó közösségek szerepe a digitális korban A konferencián a tudásmegosztó tanulóközösségek kialakításának és működtetésének gyakorlati kérdéseivel foglalkozunk. Az üzleti szférában és a felnőttoktatás területén alkalmazott gyakorlati tapasztalatokon keresztül, valamint a kapcsolódó kutatási eredmények tükrében vizsgáljuk, hogy a szervezetekben, szervezetek közötti és szervezeteken átívelő szakmai közösségekben a tudásmegosztás hogyan működik, milyen átalakuláson esik át a digitális transzformáció hatására.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
A bértranszparencia kapcsán 2026 nem csupán jogszabályi, hanem adatminőségi fordulópont is lesz – mutat rá Horváth Zsófia, a Niveus Payroll... Teljes cikk
A minimálbér-emelés és az szja-mentesség együtt látványosan kitolta a lakáshitel-felvétel határait: pusztán a jövedelemarányos törlesztési... Teljes cikk
A személyi jövedelemadó kedvezményrendszere minden eddiginél jelentősebb mértékben bővül 2026-ban. Aki időben lép, és már januárban nyilatkozik... Teljes cikk
- Minimálbérből lakáshitel? Már közel 24 millió forint is elérhető 3 hete
- NAV: már elérhető az szja-bevallás webes kitöltő programja 3 hete
- Hogyan érvényesítsük az szja-kedvezményeket 2026-ban? - Érdemes időben nyilatkozni 4 hete
- Itt a NAV friss feketelistája - Ők nem jelentették be dolgozóikat 4 hete
- Januári fizetés: így juthatnak több pénzhez az édesanyák 1 hónapja
- Duplázódik a családi kedvezmény: ennyi pénz üti a családok markát januártól 2 hónapja
- NAV: minden harminc év alatti édesanya szja-mentes januártól 2 hónapja
- Zsebbe fizetett a dolgozóinak a cégvezető, 750 milliós kárt okozott 2 hónapja
- Ennyien vették igénybe a háromgyerekes édesanyáknak járó kedvezményt 2 hónapja
- Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV az év végén 2 hónapja
- Itt a NAV listája - Ők nem jelentették be a dolgozóikat 2 hónapja

Filmek a munka valóságáról: sztrájktól a szellemírásig