Megjelent: 16 éve

Üldözik a szakszervezeteket?

Egy szakszervezet szerint "minden lehetséges eszközzel üldözi, ellehetetleníti, illegalitásba kényszeríti a szakszervezeteket néhány Magyarországon működő ázsiai cég". Az egyiknek például a sorozatos szakszervezet-ellenes viselkedése miatt 1 millió forint bírságot kell fizetnie.

Most egymillió forintra büntette a Hankook Tire Magyarország Kft.-t az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF), mert a cég vezetése sorozatosan akadályozta a szakszervezeti vezetők munkáját - derül ki az felügyelőség friss határozatából.

Vizsgálattal bizonyították ugyanis, hogy a cégnél sorozatosan és rendszeresen akadályozták az érdekvédelmi munkát, többek között azzal, hogy az egyik alkalmazottjukat, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VDSZ) Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetének tisztségviselőjét – aki egyébként az üzemi tanácsnak is a tagja -, nem engedték be a gyár területére, s gyakorlatilag minden olyan lehetőségtől megfosztották, ami a törvény szerint mint érdekvédőt megilleti.

A dolgozót a cég vezetése el akarta küldeni a gyárból, ám a szakszervezet ehhez nem járult hozzá, ezért megszüntették a munkakörét, s felmentették a munkavégzés alól, és a cég alkalmazottja maradt. Ezt követően megtiltották, hogy belépjen a gyár területére, még az érdekvédelmi fogadónapon sem engedték be, holott ez a cég törvényi kötelezettsége – olvasható a vizsgálati határozatban.

Az OMMF állásfoglalása szerint a munkáltatónak biztosítania kell a tisztségviselő bejutását az üzem területére, hiszen a szakszervezet működési szabadságát csak így tudja garantálni. Ráadásul az érintett dolgozó az üzemi tanácsnak is a tagja, így kitiltásával többszörösen is megsértette a cég az érdekvédelmi szabadságot.

A vizsgálat során olyan gyakorlat is kiderült, amely akadályozta a szakszervezeti működést, s ezzel a cég sorozatosan megsértette a munka törvénykönyvének ide vonatkozó passzusait.

Az ázsiai munkakultúra más

A Hankooknál tapasztalt viselkedés nem egyedi, más ázsiai tulajdonban lévő gyárban működő szakszervezeti képviselők is hasonlókról számolnak be – mondta Székely Tamás, a VDSZ elnöke. Van, ahol illegalitásba vonult a szakszervezet, de volt, hogy a nemzetközi nőnapon a kapun kívülre tessékelte a kolléganőket köszöntő szakszervezetet a cég – sorolta. „Ennél is ijesztőbb azonban, hogy az érdekvédők a törvény által biztosított üzemi tanácsi választási kampányát is csak az utcán végezhették az érdekvédők, miközben más független jelöltek a gyárban agitálták a dolgozókat, válasszák a menedzsmenttel szimpatizáló jelölteket” – hívta fel a figyelmet Székely.

Az ázsiai cégek több nemzetközi konzultáción is elismerték, nehezen lépnek ki a militáns munkarendszer szokásaiból, s csak lassan fogadják el az európai munkamódszert, a helyi kultúrát és a szakszervezetek jelenlétét. Ez a fajta magyarázat, munkavállalói szempontból elfogadhatatlan és a szakszervezet minden erejével küzd a hasonló jelenségek ellen – szögezte le Székely.
  • 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Tanulmány: nem elég befogadóak a céges csapatépítő programok?

Egy új kutatás szerint a csapatok összekovácsolását és a kollégák közötti kapcsolatok építését célzó vállalati tevékenységek valójában... Teljes cikk

Pukkan az AI-lufi, jön a józanodás: mégis szükség lesz emberekre a munkahelyen?

A mesterséges intelligencia forradalmáról kiderülhet, hogy nem váltja be a hozzá fűzött reményeket: az iparág veszteséges, a projektek többsége... Teljes cikk

Már tízből hat webáruházban dolgozik AI munkatárs

Bár a hazai webáruházak többsége továbbra is növekedésre számít, komoly versenyhelyzettel kell szembenézniük. A Temu és más nemzetközi piacterek... Teljes cikk