kapubanner for mobile
Megjelent: 20 éve

Mielőtt vállalkozásba fognánk Aknák és buktatók

Sok fiatal átgondolt koncepció és üzleti terv nélkül fejest ugrik a vállalkozói élet medencéjébe, amelybe még nem engedtek vizet, így a bukás sem marad el. A kudarcok megelőzésre a gyakori csapdahelyzetekről kérdeztük Lakatos Istvánné vállalkozási tanácsadót. Emellett bemutatjuk az Életpálya Alapítványt valamint a Budapesti Ifjúsági Vállalkozói Központot, ahol a fiatal vállalkozójelöltek segítséget kaphatnak.

Vállalkozást többféle motivációból alapít az ember. Valaki a munkanélküli lét elől menekül, valaki a szomszéd vállalkozására irigy, valaki nem akarja, hogy főnök dirigáljon neki, valakit pedig egy leendő "munkaadó" kényszerít bele. "Csupán ezekkel a motiváló tényezőkkel nem érdemes vállalkozásba fogni. Akkor gondolkozzon valaki vállalkozás alapításán, ha tud valamit, amiért mások fizetnek, amire igény van, és el tudja adni termékét vagy szolgáltatását", fogalmazza meg a vállalkozás indításának alapelveit Lakatos Istvánné vállalkozási tanácsadó.

Egy év alatt derül ki, hogy működik-e

Lakatos Istvánné az ország különböző pontjain tart vállalkozásindító kurzusokat a megyei munkaügyi központok szervezésében. Az egyhetes tanfolyamon 15-25 vállalkozásban gondolkodó munkanélküli vesz részt, akiknek egyötöde egy hét után a rá váró feladatok ismeretében eláll tervétől. "Körülbelül egy év alatt derül ki, hogy a vállalkozás építhető és működtethető-e. Általában ennyi idő elteltével 60-70 százalékuk már nem vállalkozik", foglalja össze tapasztalatait a tanácsadó.

Első a piacfelmérés

Sikeres vállalkozásra akkor van nagyobb esély, ha nem a kényszer, hanem az önmegvalósítás vágya hajtja az embert. És persze a pontos alapozás, ami gyakran hiányzik.

Sokan belevágnak előzetes piacfelmérés, sőt gyakran elképzelés nélkül egy betéti társaságba vagy kft-be. Sok esetben hónapok telnek el bevétel nélkül, ám a közterheket, a banki, könyvelői költséget ettől függetlenül fizetni kell és az alapítás sincs ingyen (bt-nél 70-100.000 forint az alapítási költség, kft-nél 3 millió a törzstőke.)

A befolyt összeg nem munkabér

Lakatos Istvánné ugyancsak jellemzőnek tartja, hogy sokakban nem tudatosul, hogy a számla ellenében kapott összeg nem munkabér, annak csak a töredéke jár munkabérként a nagyobbik hányadból a közterheket kell befizetni, nem ismerik a bértömeg fogalmát. Ezen kívül ajánlatos pénzt felhalmozni, ugyanis a tapasztalatok szerint a megbízások nagysága hullámvonalat ír le és egy-egy állami rendelet is gyorsan keresztülhúzhatja az ember számítását.

Nem elég jó szakembernek lenni

Az alkalmazottból vállalkozóvá válók gyakran esnek abba a hibába, hogy nem mérik fel azokat a képességeket, melyek a vállalkozói létben elengedhetetlenek.

"Vállalkozónak lenni nem csupán a tanult szakma végzését jelenti. Hajtani kell a megbízásokat, kapcsolatokat kell ápolni, ugyanis nem jön helybe a munka. Figyelni kell a piac változását, gyorsan fel kell ismerni a kínálkozó lehetőségeket, érezni kell a döntések súlyát, a saját felelősséget", figyelmeztet Lakatos Istvánné, aki óvja a fiatal pályakezdőket a vállalkozás elindításától.

Nem tanácsos pályakezdőként vállalkozni

"Nem biztos, hogy jó döntés az iskolapadból vállalkozóvá válás. A pályakezdőknél sok esetben hiányzik a szakmai tapasztalat, a piac ismerete és a személyes kapcsolatrendszer. Ezek nélkül nem lehet megmaradni a piacon. A tapasztalatot ugyan menetközben is meg lehet szerezni, de addig élni is kell valamiből", fogalmazza meg a fiatalok problémáját a tanácsadó.

Az oktatási rendszer is hibás abban, hogy a gazdasági képzésről kikerülők nincsenek tisztában a vállalkozók mindennapjaival. "Sok felsőfokú képző intézményben nem tanulnak a fiatalok használható vállalkozói ismereteket, pedig sokan már az egyetemi évek alatt vállalkozgatnak és gyakran bele is buknak, mert a vállalkozás bevételét a saját zsebpénzüknek tekintik", mondja a tanácsadó.

Életpálya és BIVÁK

Hová fordulhat tanácsért az az üzleti életben tapasztalatlan fiatal, aki vállalkozáson töri a fejét? A munkaügyi központok már említett kurzusain kívül az Életpálya Alapítványnál és a Budapesti Ifjúsági Vállalkozói Központnál (BIVÁK) lehet ingyenes segítséget, útmutatót kapni.

"Évente 600-650 fiatal fordul hozzánk tanácsért, segítségért. Első lépésben tájékoztató anyagot küldünk ki az érdeklődőknek, majd személyes elbeszélgetésre hívjuk őket. A problémafelmérés után kiválasztunk egy külsős tanácsadót, akivel a fiatal felveheti a kapcsolatot és továbbgondolhatja tervét", mondja Vajda Irén, az Életpálya Alapítvány hálózatfejlesztési menedzsere.

Az informatika a legnépszerűbb

Az Életpályánál a tapasztalatok azt mutatják, hogy tíz érdeklődőből egynek, kettőnek van átgondolt, szakmai alapokon nyugvó elképzelése a leendő vállalkozásról, és negyven százalékuk vág bele. Vajda Irén elmondta, hogy legnagyobb arányban az informatikában tervezik saját vállalkozás alapítását, a szektorok közül pedig a szolgáltatói a legnépszerűbb.

Az alapítványnál két pályázaton vehetnek részt a fiatal vállalkozók. Az Életpálya pályázaton üzleti tervek megvalósítására nyerhetnek pénzösszegeket - a győztes félmillió forintot, a második 325 ezret, a harmadik 250 ezret kap -, míg az Ifjúsági Pénzügyi Támogatási Program keretében 100 ezer-1 millió forint közötti kedvezményes hitelt vehetnek fel.

BIVÁK: Start tréning és üzleti terv

"A nálunk jelentkező fiatalok első lépésben egy egynapos start tréningen vesznek részt, melyen bevezetést tartunk a vállalkozói életbe, majd elkezdődik a személyre szabott tanácsadási folyamat, mely során a vállalkozni vágyók üzleti tervet állítanak össze és beindítják a vállalkozást", meséli Tóthné Márton Gabriella, a Budapesti Ifjúsági Vállalkozói Központ vezetője.

Erősödés az inkubátorházban

A vállalkozások felvételüket kérhetik a központban működő és a fiatal vállalkozók segítésére kialakított "inkubátorházba", ahol kedvezményes irodabérlet mellett fejlődhetnek tovább a központ tanácsadói segítségével.

Az inkubátorházban jelenleg 15 vállalkozás dolgozik, a következő területeken: marketing, videografika, könyvelés, jogi tanácsadás, internetes újságkészítés, divattervezés, direkt marketing, asztalosmunka, büfé üzemeltetés, rendezvényszervezés, nyakkendő-forgalmazás.

A sikeres vállalkozásbeindításra Tóthné Márton Gabriella példaként azt a még mindig az inkubátorházban működő reklámcéget említi, amely az egyik vezető magyar sörgyár reklámkampányát készíti, szervezi.

A pozitív példák azt mutatják, hogy a sok aknát ki lehet kerülni, célba lehet érni, viszont alapos tervezés nélkül még elindulni sem érdemes, a kudarc szinte garantált.
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.10.02Tréning Kerekasztal Konferencia 2024. A 2024-es, őszi Tréning Kerekasztal Konferenciánk célja, hogy a résztvevők sokféle megközelítést kapjanak arról, a technológia hogyan épülhet be a tréningek világába.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A szakértő szerint ez a tökéletes reggeli rutin egy munkanap előtt

A 7-9 óra alvás elengedhetetlen a jó teljesítményhez, a reggeli kapkodást pedig meg kell próbálni elkerülni. Teljes cikk

Jótékonysági gálát rendeznek a rászoruló színházi dolgozók javára

A színészek ezúttal is ingyen vállalják a fellépést. Teljes cikk

Az esküvője napján írta meg neki a főnöke, hogy ki van rúgva

Valószínűleg nincs olyan nap az évben, amelyiken jól esik egy a kirúgásunkról tájékoztató üzenet, de különösen rosszul eshet, ha ez az üzenet -... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek