kapubanner for mobile
Szerző: Kertész Dalma
Megjelent: 13 éve

Pályakezdés, pályakövetés - hogyan gondolkodnak a friss diplomások?

Fennállásának 15. évfordulóját ünnepli az idei évben a Budapesti Corvinus Egyetem Karrier Iroda. Ennek kapcsán egy üzleti reggeli keretében mutatták be a Diplomás Pályakövetési Rendszer legfrissebb eredményeit és a Friss diplomások álláskeresési preferenciái 2011. felmérés tanulságait. Az eredmények szerint a HR a második leginkább preferált szakterület, de szó esett az egykori és a jelenlegi hallgatók egyéb elképzeléseiről is.

A Budapesti Corvinus Egyetem Karrier Iroda hagyományos üzleti reggelijét ezúttal az iroda 15 éves fennállását ünneplő programsorozat keretében rendezte meg. A Karrier Iroda 15 éve áll a hallgatók rendelkezésére, tanácsadással, munkaerő-közvetítéssel, a hallgatókkal való kapcsolattartással foglalkozik, az ügyfélorientált munka szlogenjükkel élve - "A Te ambíciód, a mi hivatásunk!" - szemlélet szerint zajlik. A fejlesztéseket az iroda nem önerőből, hanem az Új Széchenyi Terv egy projektjében, Európai Uniós támogatással végzi.

Az rendezvényen elhangzott, mind az iroda, mind a hallgatók szempontjából egyre fontosabbak a külföldi kapcsolatok, így külön büszkeség, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) diákjai rendelkeznek a legjobb mobilitási mutatószámokkal. Andrási Monika, a Corvinus Karrier Iroda igazgatója elmondta, látni kell, hogy a jövőben már nem beszélhetünk többet hazai munkaerőpiacról, csak európai és globális lehetőségekről. A Karrier Iroda is számtalan újdonsággal bővítette szolgáltatásait, például fapados állásbörze és "Rapid Randi" szervezésével várják az érdeklődő álláskeresőket és munkaadókat, ezzel a toborzási börzéktől a kiválasztási állásbörze irányába orientálódnak.

A pályakövetési rendszerek tanulságai

A karrier irodák egyik legérdekesebb feladata jelenleg a diplomás pályakövetési rendszerek kezelése, mely a felsőoktatásban zajló átalakítások miatt egyre hangsúlyosabb szerepet kap. A Corvinus Karrier Iroda pályakövetési rendszere már 2006-ban beindult, egy próbafelméréssel a 2004-ben végzetteket tesztelték. Igyekeztek egy gyorsan kitölthető, informatív tesztet összeállítani, hogy minél több végzett hallgatót válaszadásra bírjanak. Az irodának már kiforrott módszere volt a felmérésre, mikor 2010-ben alkalmazkodniuk kellett az országos pályakövetési rendszer előírásaihoz, a hallgatókat egy, három, és öt év után is fel kellett keresni, valamint a megkérdezettek körét is szélesítették, az abszolutóriummal végzett diákokon át a külföldi hallgatókon és az oktatókon keresztül mindenkit meg kellett kérdezni. Andrási Monika elmondása szerint félelmeik beigazolódtak, ennek következtében visszaeső válaszadási arányt tapasztaltak, 9-15 százalékos részvétel mellett pedig nem lehet szó releváns információkról.

A Karrier Iroda a korábbi években már elkezdte alkalmazni a telefonos emlékeztetés módszerét, illetve idén egy munkaadók között végzett kutatás is folyamatban van. Az igazgató elmondta, a jövő már az egyéni, személyre szóló karrierkövetésről fog szólni, speciális kari és szakos kutatásokat vezetnek majd be. A konkrét módszertan egyelőre csak körvonalazódik, a Karrier Iroda a mélymódszertani vizsgálatok, és a használható, elemezhető adatok közötti arany középutat igyekszik megtalálni. A Corvinus Karrier Iroda munkatársai büszkék rá, hogy a legfrissebb adatok szerint a Budapesti Corvinus Egyetemen szerzett diploma presztízsértéke magas, a végzettek úgy gondolják, biztos elméleti alapokat szereztek az egyetem falai között, és kiemelik az intézmény nyújtotta gazdag kapcsolatépítési lehetőségeket. A végzett diákok 90 százaléka újra ide jelentkezne, és kilencven százalékuk másoknak is ajánlaná a BCE-t.

Friss diplomások álláskeresési preferenciái

A Friss diplomások álláskeresési preferenciái felmérés eredményei egy három oldalas kérdőív kiértékelése nyomán születtek meg, melyet a márciusi KarrierExpón töltött ki 257 válaszadó, köztük több mint százötven a Budapesti Corvinus Egyetemen tanuló diák. A válaszadók átlagéletkora 23,7 év volt, tehát elsősorban frissdiplomások, tanulmányaikat befejező pályakezdők vettek részt a felmérésben. A kimutatás szerint a rövid időn belül munkát kereső Corvinus-os diákok 60 százaléka már rendelkezik szakmai tapasztalattal.

HR - a második leginkább preferált szakterület

Érdekes eredményt hozott a hallgatók által preferált szakterületek összesített táblázata, mely szerint első helyen a marketing, második helyen a HR területek állnak, a harmadik leginkább preferált szakma pedig az értékesítés. Az összes válaszadó 26 százaléka leginkább marketing pályára készülne, 24 százalékuk pedig a HR-t részesítené előnyben. Andrási Monika igazgató szerint ez az eredmény azt is jelentheti, hogy a pénzügyi pályára készülők már találtak állást. Csaba Attila, a BCE Szolgáltató Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója hozzátette, a tesztet 75 százalékban hölgyek töltötték ki, ami például a pénzügyi területek hátrányára torzíthatja a listát.

Ami a cégválasztást illeti, a felmérést kitöltők 52,1 százaléka, köztük a Corvinus-os hallgatók 56,3 százaléka gondolja úgy, hogy a kihívást jelentő feladatokat minden másnál fontosabbnak tartja. Ezt követi a cég tevékenységi köre, majd - mint harmadik leghangsúlyosabb szempont - a fizetés és a kompenzáció a döntő a válaszadók számára. A preferált tényezők között már a kezdő fizetés határozza meg leginkább a választást, a pályakezdők az összesítés szerint nettó 171 046 forintos kezdő fizetést tartanának irányadónak. Andrási Monika úgy véli, a végzett hallgatók gyakran "hibába esnek" e tekintetben. "Tudatosítani kell bennük, hogy a kezdő fizetés nem alku tárgya, a gyakorlat fogja eldönteni, mennyit érdemelnek. Bizakodó vagyok ugyanakkor azzal kapcsolatban, hogy a kihívást jelentő feladatok, melyek a flow élmény alapját képezik, első helyre kerültek" - teszi hozzá az igazgató.

A leginkább kedvelt cégek listájában folyamatos tendencia figyelhető meg, az idei felmérés nem hozott nagy változást. A MOL, a L'Oreal, az Unilever és a KMPG vállalatok váltják egymást az első helyeken. Csaba Attila szerint minél több fronton van jelen egy cég az egyetemeken, annál feljebb kerül ezen a listán.

A pályakezdők szerint álláskeresés során az egyik legfontosabb kompetencia az idegennyelvtudás, a megfelelő önmenedzselés és a jó önéletrajz. Némi cinizmust sejtet a hallgatók részéről, hogy a listán utolsó helyen "végzett" a tanulmányi eredmény - mint álláskeresési kompetencia -. A felmérés azt mutatja, elsősorban az interneten, állásbörzéken és személyes kapcsolatokon keresztül próbálnak meg munkához jutni az álláskeresők.

Miben a leggyengébbek a hallgatók?

Andrási Monika szerint egyszerű a válasz arra a kérdésre, mit emeljen ki egy hallgató az állásinterjún. "Őt magát" - véli az igazgató, aki egy kérdésre válaszolva elmondta, a munkaadók legáltalánosabb visszajelzése, hogy a hallgatók ebben a leggyengébbek: "nem tudják, mi van a csomagban." A Karrier Iroda vezetője ugyanakkor hozzátette, a cégek néha nem adnak egyértelmű választ arra a kérdésre, hogy mit várnak el a pályázótól. A versenyképesség, mint követelmény, nehezen értelmezhető - mondja a szakember.

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Egyeztetés kezdődött az állami fenntartású egyetemek bérfejlesztéséről

A kormány szeretné emelni a felsőoktatási béreket is, de az államtitkárság az érintettek türelmét kérte. Teljes cikk

Pölöskei Gáborné: a minőségi szakképzésnek lakosságmegtartó ereje van

A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára szerint gyümölcsöző kapcsolat alakult ki a vállalkozói... Teljes cikk

Megütötte és fellökte a 12 éves diákot a budapesti tanár

Az 50 éves pedagógust azonnal elbocsátották, miután kiderült az eset. Teljes cikk