kapubanner for mobile
Megjelent: 7 éve

Munkáltató köteles fizetni a képzésem?

Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a munkáltatónak kötelessége-e fizetni az ő általa kiszabott továbbképzést, amely azt a célt szolgálja, hogy továbbra is az ő dolgozója legyek. A történetem: Szociális Asszisztensi végzettséggel rendelkezem, 7 hónapja dolgozom egy Gyermekotthon lakásotthonában. Az első 3 hónapban bejelentett Gyermekvédelmi asszisztens körben dolgoztam, aztán kinevezett egy régebbi dolgozót erre a munka körre így én gyermekfelügyelő munkakört töltök be. A mai napon kiderült, hogy ezzel a végzettséggel az utóbbi munkakört nem tölthetem be, és csak akkor maradhatok, ha elvégzek egy önköltséges gyermekfelügyelői képzést. Ez mennyire jogszerű intézkedés a munkáltatóm által? Mit tehetek ez ügyben?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A hatályos törvényi rendelkezések szerint a munkáltatónak és a munkavállalónak a munkaszerződésben meg kell állapodniuk a munkavállaló által betöltendő munkakörben. A munkakört a munkáltató jellemzően a Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszere (FEOR) számmal is megjelöli az egyértelműség érdekében. Mivel a munkakör a munkaszerződés kötelező tartalma, ezért annak változása esetén mindenképpen célszerű, ha a felek a munkaszerződést közös megegyezéssel módosítják. (A munkaszerződés módosítására a megkötésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni, azaz a munkaszerződés-módosítást is írásba kell foglalni.)

A munkáltató akkor jár el jogszerűen, ha a munkakört érintő munkaszerződés-módosítás esetében írásban tájékoztatja a munkavállalót az új munkakörébe tartozó feladatokról.

Amennyiben ez nem történt meg, úgy - ha a munkáltató hajlandó részt venni az egyébként önköltséges képzés finanszírozásában - megoldás lehet a fennálló helyzetre, ha a felek úgynevezett tanulmányi szerződést kötnek egymással. A tanulmányi szerződésben a munkáltató vállalja, hogy a képzés ideje alatt támogatást nyújt, Ön pedig arra kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja és a (gyermekfelügyelői) képzettség megszerzése után a támogatás mértékével arányos időn - de legfeljebb öt éven - keresztül munkaviszonyát felmondással nem szünteti meg. A tanulmányi szerződést írásba kell foglalni.

Hangsúlyozandó, hogy ha a munkáltatója lényeges szerződésszegést követ el - például azzal, hogy az általa vállalt támogatást (finanszírozást) nem teljesíti - akkor Ön mentesül a tanulmányi szerződésből folyó kötelezettsége alól. Ugyanakkor a munkáltató is elállhat a tanulmányi szerződéstől és a nyújtott támogatást visszakövetelheti Öntől, ha a tanulmányi szerződésben foglaltakat Ön szegi meg, például azzal, hogy a képzést nem fejezi be a képzési időn belül. Továbbá ha a tanulmányi szerződés hatálya alatt Ön felmondja a szerződést, vagy a képzés csak egy részét végzi el, akkor a munkáltatója az arányosan nyújtott támogatást visszakövetelheti Öntől.

Végezetül általános szabályként megemlítjük, hogy a munkavállaló mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól a felek megállapodása szerinti képzés, továbbképzés esetén, a képzésben való részvételhez szükséges időre.

Megjegyezzük, hogy a válaszadás során egyéb, a kérdésben kifejezetten nem említett körülményeket nem vettünk figyelembe.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Dr. Bán Gergely Munkajogi szakértő - Dr. Bán Gergely

Dr. Bán Gergely ügyvéd, a Bán és Karika Ügyvédi Társulás alapítója, névadó partnere, aki széleskörű tapasztalattal rendelkezik a munkajog területén. Elsősorban a munkáltatói oldal képviseletével foglalkozik, de magánszemélyek (elsősorban vezető beosztású munkavállalók) is megtalálhatók ügyfelei között.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Jogszerűen nem fizették ki a túlóráimat, ha táppénzen voltam?

12 órában dolgozom, ez év januárban 192 órát dolgoztam le, 176 óra helyett, így lett 16 óra túlórám. Februárban voltam betegszabadságon 3 napot.... Teljes cikk

Felmondási idő alatt is jár a temetési szabadság?

A 2 nap temetési szabadság arányosítható-e, ha felmondási idő alatt történt? Teljes cikk

Mit tudok tenni, ha nem kaptam meg a béremet a munkaviszony megszűnését számított 5 munkanapon belül?

Január 31-én szűnt meg a munkaviszonyom, tudomásom szerint az 5. munkanapon meg kellett volna kapnom a béremet és a papírjaimat, viszont ez még a mai... Teljes cikk