Szigorodnak a munkaerő-kölcsönzés szabályai
A munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó, tavaly ősszel elfogadott uniós irányelvet 2011. decemberig át kell ültetni a magyar munkajogi szabályozásba. A legfontosabb változások egyike lesz, hogy a kölcsönzés csak határozott időre történhet, és szigorodnak az egyenlő bánásmód követelményére vonatkozó szabályok is.
Törvényi áttekintés
Miben hoz változást az uniós irányelv?
A tavaly ősszel elfogadott uniós irányelv tovább szigorítja a kölcsönzés szabályait, hogy megvédje a kölcsönzött munkavállalókat, javítsa munkavégzésük minőségét, erőteljesebben érvényesítse az egyenlő bánásmód elvét, illetve elősegítse a munkahelyteremtést és a rugalmas munkavégzési formák kialakítását. A dokumentum szerint a kölcsönzött munkavállalókra vonatkozó alapvető munka- és foglalkoztatási körülményeknek legalább olyan szintűnek kell lenniük, mintha az adott állás betöltésére közvetlenül a kölcsönbevevő vállalkozás vette volna fel őket, vagyis érvényesülnie kell például a felmondási védelemnek, mindennemű diszkrimináció elleni szabályoknak, a munkába állás napjától egyenlő bért kell kapniuk a munkaszerződéses dolgozókéval, de nem különbözhet a kötelező óraszámuk, a túlórák, a szünetek, az éjszakai munka és a szabadságuk szabályozása sem. A munkaadó ettől csak akkor térhet el, ha a kollektív szerződésben a munkavállalókkal erről megállapodik, vagy "nemzeti szinten megegyezett a szociális partnerekkel". Az elfogadott dokumentum szerint a kölcsönzés meghatározott időre valósulhat meg, ám azt már nem tisztázza pontosan, hogy az ideiglenes munkavégzés alatt pontosan mennyi időt kell érteni - hívta fel a figyelmet Dr. Horváth István.
Még mindig sok a szabálytalanság
A munkaerő-kölcsönzés dinamikusan fejlődő ágazat, a 2002 és 2007 közötti időszakban megháromszorozódott hazánkban a kölcsönző cégek száma. 2007 év végén 805 kölcsönző céget tartottak nyilván, a legtöbb vállalkozás a Közép-magyarországi régióban működik - tájékoztatott Dr. Dudás Katalin, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) megbízott elnöke. A 805 kölcsönzővel 3949 foglalkoztató szerződött, azaz egy kölcsönzőre átlagosan 4,9 partner cég jutott a tavalyit megelőző évben. Érdekes, hogy a bányászatban is megjelent ez a foglalkoztatási forma, a legdinamikusabb növekedést egyébként a feldolgozóipar mutatja ebből a szempontból. A 2002-2007-es időszakot tekintve a munkaerő-kölcsönző cégek által foglalkoztatottak száma 3,4-szeresére növekedett, 2007-ben 103372 munkavállalónak volt munkajogi kapcsolata kölcsönzőkkel. A munkaügyi minisztérium adatai szerint a kölcsönzések négyötöde fizikai foglalkoztatásra irányul.
Dr. Dudás Katalin elmondása szerint a munkaerő-kölcsönzőket a munkaügyi kirendeltségek és a munkaügyi hatóságok is ellenőrzik. A legtöbb problémát még mindig a munkaerő-kölcsönzés szabályainak hiányos ismerete jelenti: gyakori, hogy vállalkozási szerződések alapján kölcsönzik a munkavállalókat, de előfordul a kiküldetés, kirendelés és a kölcsönzés összemosása is. Sokszor a munkavállalók tesznek panaszt a hatóságnál a jogszerűtlen foglalkoztatás miatt, például az eredeti megállapodást felrúgva részmunkaidőben alkalmazzák őket teljes munkaidő helyett. Emellett az iskolaszövetkezetek is nagy számban folytatnak engedély nélküli kölcsönzést, színlelt vállalkozási szerződésekkel leplezve, hogy mint kölcsönbeadók tevékenykednek. A szakember a szabálytalanságok közé sorolta a nehezen felderíthető alvállalkozói láncolatok működését is, amelyek főleg a vagyonvédelem és más szolgáltatások területére koncentrálódnak és elsősorban a hátrányos helyzetű munkavállalókat, megváltozott munkaképességűeket érintik.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A külföldi munkavállalók magyarországi foglalkoztatására vonatkozó rendeletén karácsonykor módosított a kormány. „A munkaerő-kölcsönző... Teljes cikk
A hazai vállalatok számára gyakran jelent kihívást a munkaerő gyors pótlása, különösen akkor, amikor hirtelen piaci vagy gazdasági változásokra... Teljes cikk
Fizikai munkaerő-kölcsönzés esetén az első hat hónapban akár 35 százalékos a kilépők aránya. A legnagyobb fluktuáció a betanított... Teljes cikk
- Nehezebben váltanak az álláskeresők, lassabban döntenek a cégek felvételről 2 hónapja
- Mire vágynak a magyar anyák? - országos kutatás készült 2 hónapja
- Bölcsődei HR-vita: a pedagógusigazolvány kevés lesz? 2 hónapja
- Mentőöv a szakemberhiányban: fókuszban az atipikus foglalkoztatás 2 hónapja
- Elbizonytalanította a munkáltatókat a vendégmunkásokra vonatkozó törvénymódosítás 2 hónapja
- Óriási növekedéssel zárta a tavalyi évet a Pensum Group 3 hónapja
- Ezzel a megoldással akár 2 nap alatt betölthetők az üres állások 3 hónapja
- A melós, avagy az akciófilmes dolgozó ember 4 hónapja
- Sokkoló számok: ezen a területen a dolgozók harmada fél éven belül felmond 4 hónapja
- MEOSZ: a fogyatékossággal élő gyereket nevelő nők is részesüljenek szja-mentességben! 4 hónapja
- Sztrájkot helyeztek kilátásba a budapesti repülőtéri dolgozók 4 hónapja