kapubanner for mobile
Megjelent: 6 éve

Teljesítmény coaching, avagy hogyan mérjük a mérhetetlent, és mi van az aranyérem mögött?

„Minél pontosabban és részletesebben határozzuk meg a célt, annál nagyobb eséllyel érjük el.”- így kezdte a Coaching Határok Nélkül (CHN) februári workshopját Keith Antoine, edző és coach. Három évtizede dolgozik paralimpikonokkal, nála nem válik külön a coaching és a tréning, mindkettőben elismert szakember. Teljesítmény coachként specializálja magát, aki abban segíti ügyfeleit - akár sportolók, akár üzletemberek -, hogy pontosan megfogalmazzák céljukat, majd gondosan tervezett lépések sorozata által el is érjék azt. Módszerét konkrét, mérhető eredményekkel támasztja alá, így nem csak a 'fejlődéslépcső' válik láthatóvá, melyet az ügyfelével épít, hanem minden egyes lépcsőfok is.

„Az ügyfeleimnek van egy konkrét célja. Az én dolgom abban segíteni őket, hogy elérjék ezt a célt.” - így definiálta a feladatát Keith Antoine. Teljesítmény coachként nagyrészt sportolókkal dolgozik, ahol a célok egyértelműek, mérhetőek és számszerűsíthetőek. A cél az időhöz kötött, konkrétan meghatározott versenynapon nyújtott teljesítményt jelenti, a fókusz pedig azon van, hogy a sportoló a megcélzott napon érje el a csúcsteljesítményt, ne előtte és ne utána.

A sportolók mellett, Keith évtizedek óta dolgozik üzletemberekkel is. Erőssége abban rejlik, hogy mindkét területen felismeri a mintázatokat. Bevallása szerint kizárólag olyan emberekkel dolgozik, akik az adott területet jobban ismerik, mint ő a coach: „Nem vagyok a területük szakértője, nem kell értenem az adott sporthoz, szektorhoz, vagy üzletághoz, ahhoz, hogy felismerjem a mintázatokat.”

A coach célja, hogy gondolkodásra serkentse ügyfeleit. Olyan kérdéseket igyekszik feltenni, melyekre nem csupán választ kap, hanem melyekkel új gondolatokat gerjeszthet ügyfele fejében. Így határozzák meg a nagy célt, melyet közös munkával kisebb teljesítménycélokra, majd napi célokra bontanak.

Nagy cél vs. teljesítmény cél

Richard Whitehead, paralimpiai atléta esetében a nagy cél a 2016-os Riói aranyérem megszerzése volt, miután a londoni olimpián már bizonyított és olimpiai bajnok lett. Ahhoz, hogy ez sikerüljön 4 évvel később is, egy nagyon konkrét tervvel kellett előállni. Az edző kalkulációi, és a lehetőségek felmérése után megszületett a teljesítménycél, mely egy konkrét szám volt: 23.3 másodperc a 200 méteres sprint számban a térd felett amputáltak mezőnyében. Ennek meghatározásával indult a közös munka.

Az edző minden egyes edzésen méri az időt, nézi a technikát, rögzíti az időjárási kondíciókat, és az összesített adatok alapján elemzi a teljesítményt, majd javaslatot tesz, instrukciókat ad. Ha úgy látja jónak, változtat a végső célszámon.

A coach fő célja az edzésen, hogy megtanítsa sportolójának, hogy hogyan legyen képes megfigyelni saját teljesítményét, technikáját, gondolatait, érzéseit, és hogyan tudja menet közben, azonnal korrigálni bármelyiket, hogy ott és akkor, az adott pillanatban önmaga legjobbját nyújthassa.

Keith AntoineKeith Antoine


Mi van az aranyérem mögött?

A vágyott eredmény az aranyérem, a cél mégsem az érem maga.
Keith több éve használta saját, jól bevált módszerét, mikor az egyik sportolója - bármilyen aktívan dolgoztak is együtt - nem hozta az eredményeket. Nem fejlődött az edzéseken, sőt, teljesítménye egyre romlott. Egy beszélgetés alkalmával, amely korábban csupán a sportoló teljesítményéről szólt volna, az edző szerepét felülírta a coach szerepe, mikor Keith feltett egy kérdést: „Mi az értelme ennek az egésznek? Miért csinálod? Miért akarsz aranyérmet nyerni?” A hangsúly a mitről és a hogyanról áthelyeződött a miértre. Miért akarsz aranyérmet, mi történik, ha aranyérmed lesz? Miért fontos, mit ad az majd neked? Mi lesz tőle más?

Coaching kérdésekkel elkezdtek ásni, mélyebbre és mélyebbre, és rájöttek, hogy a nagy cél nem az aranyérem maga, a valódi nagy cél minden esetben a miértre előásott válasz. Az aranyérem egy jelkép, a valódi nagy cél azonban mögötte van. Ennek felszínre hozása és tudatosítása után a sportoló teljesítménye rohamos fejlődésnek indult.
A nagy cél magja tehát a miértre adott válasz. Ez a folyamat kísértetiesen hasonlít az üzleti világban jól ismert Arany körre (Golden Circle), melyet Simon Sinek-től ismerünk híres TEDx előadása, és Start with Why című bestseller könyve alapján. Azt minden cég tudja mit akar és ezt hogyan akarja. De vajon azt is tudja-e, hogy miért?

A mag, a miértre adott válasz, tehát meghatározza a nagy célt, mely lebontható teljesítmény célokra, melyek aztán még tovább bonthatóak kisebb tréning célokra, napi célokra, melyek a sportban kézzelfoghatóak, konkrétak és egyértelműen mérhetőek egy stopperóra segítségével. Az üzleti életben ez a számszerűsítés sokkal bonyolultabb, de mégsem lehetetlen.


Cikkünk több oldalas! Lapozzon!
1. oldal - Teljesítmény coaching, avagy hogyan mérjük a mérhetetlent, és mi van az aranyérem mögött?
2. oldal - Mérni a mérhetetlent
  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.16Atipikus foglalkoztatási formák – Dr. Bankó Zoltán Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Van véleményük és felvállalják a céljaikat: így rúgja be az ajtót a Z generáció

Hogyan változnak a nemi szerepek? Berúgja-e az ajtót a Z generáció? Számos sors, és személyes történet illusztrálta az Egyenlítő Alapítvány... Teljes cikk

Mindenki coach, aki coachol? - avagy a life coaching sötét oldala

2019 és 2022 között 54 százalékkal nőtt a life coachok száma, így ez az egyik leggyorsabban növekvő szakma az Egyesült Államokban. Népszerűsége... Teljes cikk

Milyen az igazi emberközpontú munkahely?

Bár sok cég vallja magáról, hogy emberközpontú, legyen szó, akár az ügyfelekről vagy a munkavállalókról, és valószínűleg bizonyos folyamataik... Teljes cikk