kapubanner for mobile
Megjelent: 12 éve

A műszaki és a gazdasági szakok voltak a legnépszerűbbek

A 6.300 felvételizőből 4.589 főt vettek fel az egyetemek és főiskolák különböző szakjaira: mesterképzésre 3.997, felsőfokú szakképzésre 104, illetve költségtérítéses alapképzésre 325 főt - hozták nyilvánosságra a keresztféléves képzések ponthatárait január 24-én. A februári képzésekre való jelentkezés adataiból kiderült: nagy népszerűségnek örvendenek a gazdasági és a műszaki képzések az alap- és mesterszakokon is.

Alapképzésben a most lezárult felvételi időszakban csak költségtérítéses formában hirdettek meg szakokat, az első három legnépszerűbb szak a gazdálkodás és menedzsment, az andragógia, valamint a kereskedelem és marketing volt. A legmagasabb pontszámot ezeken a szakokon a Tomori Pál Főiskolára, a Pécsi Tudományegyetemre, valamint a Szolnoki Főiskolára jelentkezőknek kellett elérniük, ahová 316, 262, illetve 276 ponttal juthattak be a leendő hallgatók. A tíz legnépszerűbb szak között található a pénzügy és számvitel is, amellyel együtt három gazdasági képzés jutott be a top tízbe a keresztféléves jelentkezési időszakában.
Nagy népszerűségnek örvendtek a műszaki képzések: négy műszaki szak volt a legkeresettebb tíz szak között (a közlekedésmérnöki, a műszaki menedzser, a mérnökinformatikus és a villamosmérnök). Előbbiekre a Széchenyi István Egyetemen, valamint a Gábor Dénes Főiskolán, utóbbi kettő képzés esetében pedig az Óbudai Egyetemen kellett a legmagasabb pontszámot elérni: 276, 243, 257, 242 pont volt a határ ezekben az intézményekben.

A ponthatárok nagyrészt csökkentek a 2011-es általános felvételi eljárás eredményeihez képest: gazdálkodás és menedzsment szakon a Budapesti Corvinus Egyetem múlt szeptemberében induló államilag finanszírozott képzésére 457, ennek a költségtérítéses változatára pedig 416 ponttal lehetett bekerülni, ami még utóbbi esetében is száz pont eltérést jelent a jelenlegi legmagasabb ponthatárhoz képest.

Mesterképzésben a legtöbben − összesen 419-en − tanári szakokon kezdik meg tanulmányaikat februártól, amely képzések esetében akadt, ahol a száz pontból 91-et kellett elérni a bejutáshoz. Mester szinten a tíz legnépszerűbb képzés között szintén gazdasági és műszaki szakok találhatók: ezek a vezetés és szervezés, a marketing, a vállalkozásfejlesztés, a mérnökinformatikus, a pénzügy, a villamosmérnöki, a gépészmérnöki, a logisztikai menedzsment, valamint a számvitel. A gödöllői Szent István Egyetem (SZIE) három szakján is az adott képzésben legmagasabb ponthatárt kellett elérni a jelentkezőknek: a vezetés és szervezés szakra 94, marketingre és pénzügyre pedig 90-90 pontot kellett összegyűjteni a felvételi eljárás során. Utóbbi szakokon a szükséges pontszám magasabb, mint a júliusban kihirdetett ponthatár: ekkor ugyanis vezetés és szervezés szakra például 70-78 ponttal is bejuthatott a Corvinusra vagy a SZIE-re jelentkező.

A felsőfokú szakképzések közül a legtöbben, szám szerint 36-an, munkavédelmi mérnökasszisztens szakon kezdhetik meg tanulmányaikat februártól, ahová 156 ponttal már biztosan be lehetett kerülni bármelyik képzést hirdető intézmény esetében. A legmagasabb pontszám kis- és középvállalkozási menedzser és kereskedelmi szakmenedzser szakokra 440, illetve 458 pont volt, ezeken a szakokon 4-4 hallgató kezdi meg tanulmányait ebben a szemeszterben.


A Corvinus és a Műegyetem volt a legnépszerűbb



A BME-n a villamosmérnök és a mérnökinformatikus mesterképzések az öt legnépszerűbb megjelölt hely között voltak tavaly és idén is. Csakúgy, mint a Budapesti Corvinus Egyetem vezetés és szervezés, valamint marketing szakjai, amelyek az elmúlt évben is dobogósok voltak a jelentkezések számát illetően, sőt előbbi az összes jelentkezések számát tekintve tavaly és idén is az első helyen állt 229, illetve 240 felvételizővel. Ezeknek a szakoknak a népszerűsége abból adódik, hogy az említett intézményekben a legtöbb szakon az alapképzés hét szemeszterből áll, így a mesterképzésre való felvétel a keresztféléves jelentkezéssel azonos.

Az alapszakok közül az egyik legnépszerűbb a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola kommunikáció- és médiatudomány szakja volt, ahová 41 hallgató jelentkezett összesen. Tavaly szintén ez a képzés vitte a prímet a humán területen, de háromszor annyi jelentkezővel. Az alapképzésben induló szakokat egyébként kizárólag költségtérítéses formában hirdették meg ebben a felvételi időszakban. Ennek az oka, hogy az eddigi gyakorlat szerint a szeptemberben induló képzések keretszámából vonták el az állami finanszírozású februárban induló keretet, melyre jelenleg a keretszámok ismeretének hiányában nem volt lehetőség.

edupress.hu


  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Megütötte és fellökte a 12 éves diákot a budapesti tanár

Az 50 éves pedagógust azonnal elbocsátották, miután kiderült az eset. Teljes cikk

Lázár János: megépítjük a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusát

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusának megépítését jelentette be az építési és közlekedési miniszter a Facebook-oldalán. Teljes cikk

Több mint ötven vállalati partner vesz részt a BGE állásbörzéjén

A három napig tartó eseményt csütörtökön a pénzügyi és számviteli karon zárják. Teljes cikk