kapubanner for mobile

Az irodai dolgozók évente 30 napot töltenek emailezéssel

Brit kutatók azt vizsgálták jót tesz-e, ha nem férünk hozzá a céges leveleinkhez a munkahelyen kívül. Arra jutottak, hogy ez akár káros is lehet - írja a portfolio.hu.

A munka és a magánélet közötti határ az internet korában könnyebben elmosódik, mert az ember állandó késztetést érez arra, hogy munkaidő után is megnézze a postaládáját, mobiltelefonnal a kézben pedig egy válasz elküldése sem nagy kunszt. Ezt általában nem a levelek vagy az így végzett munka mennyisége miatt tekintik veszélyesnek, hanem azért, mert így folyamatos a kapcsolat a munkahelyi ügyekkel, ami nehezítheti a kikapcsolódást, kiégéshez vezethet - írja a lap.

Egy brit felmérésből kiderült, hogy az irodai dolgozók egy évben 30 napnyi időt töltenek emailezéssel. Ennek az időnek a fele azzal telik, hogy a korábbi levelezéseiket visszakeresik, vagy visszaolvassák.

2017-ben Franciaországban elfogadtak egy törvényt, amely a legalább 50 főt foglalkoztató cégeket arra kötelezi, hogy jelöljenek ki egy idősávot, amelyben a munkavállalók nem emailezhetnek. Azóta több uniós országban folytak, illetve folynak tárgyalások hasonló lépésről. Így alakult ki a „Right to disconnect” fogalma, kikapcsolódáshoz, szó szerint inkább lecsatlakozáshoz való jog, amit sokak szerint az alapvető emberi jogok közé kellene sorolni.

A Sussexi Egyetem nemrég publikált kutatása szerint azonban a dolgozók letiltása a munkaidőn kívüli emailezésről valójában káros lehet a jólétükre. Az emailezés letiltása azokra a munkavállalókra lehet negatív hatással, akik számára kiemelten fontos egy kitűzött karriercél elérése. Főleg az extrovertált, az együttműködő, a lelkiismeretes, illetve a szorongó emberek élhetik meg rosszul, ha megvonják tőlük a céges levelezést a munkaidőn kívül.

Fotó: Pixabay
portfolio.hu
  • 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ekkora hitelt vehetnek fel a legjobban kereső dolgozók

A kiemelkedő jövedelműek akár 130 millió forintos lakáshitelt is felvehetnek Magyarországon a jelenlegi feltételek mellett. A magas fizetés jelentős... Teljes cikk

Emberszerű robotok hódíthatják meg a gyárakat

A humanoid robotok rohamos fejlődése új ipari forradalmat indíthat el, amely alapjaiban alakítja át a gyárak működését világszerte. A szakértők... Teljes cikk

Tanulmány: válságban az orvosi alapellátás

Az alapellátás működése kritikus ponthoz érkezett Magyarországon, egy friss szakmai tanulmány szerint már rövid távon is fennakadások fenyegetik a... Teljes cikk