Bevezetik a sziesztát?

Új munkavédelmi szabályozás szükséges az egyre forróbb nyarak miatt - mondta a Világgazdaságnak az Országos Munkavédelmi Bizottság (OMB) ügyvivője.

Kánikula idején különösen a szabadban végzett és a melegüzemi munka megterhelő. A munkavállalónak pihenőidő és védőital jár, ám a munkavédelmi ellenőrzések bizonyítják, hogy nem minden esetben tartják be a szabályokat - írja a lap pénteki száma.

Borhidi Gábor, az OMB munkavállalói oldalának ügyvivője szerint a multinacionális cégeknél jellemzően nem fordul elő ezzel kapcsolatos jogsértés, a mikro-, kis- és középvállalkozások esetében azonban gyakrabban.

Elterjedt tévhit, hogy van egy felső korlátja a védőital mennyiségének, de a jogszabály szerint a munkaadó korlátlan mennyiségben köteles 14-16 fokos, vagyis hűtött védőitalt biztosítani a munkavállalóknak.

A szabályozás a kánikulában vagy melegüzemekben végzett munka esetében 5-10 perc pihenőidőt ír elő óránként, az ügyvivő szerint a munkát úgy kellene szervezni, hogy legalább negyedórás pihenő jusson a munkavállalóknak óránként.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára a lapnak azt mondta, fontos, hogy a munkavállalóknak a nagy melegben minden enyhítő feltétel, így például a védőital rendelkezésükre álljon. Azzal kapcsolatban azonban fenntartásai vannak, hogy emiatt új munkavédelmi szabályozás szükséges. A sziesztának szerinte Magyarországon nincsenek hagyományai.
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Megfordult a trend: Miért húzódik vissza a babaváró?

A babaváró hitel állománya 2026 elején először csökkent a program 2019-es indulása óta, ami fordulópontot jelent a konstrukció történetében. A... Teljes cikk

Ezek a munkaadók nem jelentették be a dolgozóikat - Itt a NAV márciusi listája

A NAV a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének nem megfelelő adózók listáját is közzétette. Teljes cikk

NGM-államtitkár: a több mint 10 fős cégek húzzák a kkv-szektort

Magyarországon a több mint 10 fővel működő cégek húzzák a kis- és középvállalkozói (kkv) szektort, ez a mintegy 34 ezres vállalkozói kör... Teljes cikk