Csökkentik a minimálbért Görögországban
Görögországban 10 éves csúcsra emelkedett a munkanélküliség az idei első negyedévben a csütörtökön megjelent adatok szerint. A kormány egyebek mellett a minimálbér csökkentésével és az elbocsátások megkönnyítésével javítana a helyzeten.
Az állástalanok tábora a gazdasági visszaesés hatására várhatóan tovább bővül. A hazai össztermék (GDP) 4 százalékkal csökkenhet az idén. Ebből 2,5 százalékpont a súlyos adósságválság miatt bevezetett megszorítások, a fizetés- és nyugdíjcsökkentések, és adóemelések hatása. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrejelzése szerint a recesszió miatt 15 százalékig emelkedhet az idén a munkanélküliségi ráta.
A kormány csütörtökön átfogó munkaerő-piaci reformot terjesztett elő. Ennek részeként a magánvállalatoknál törvényileg előírt végkielégítés mértékét a felére csökkentenék. A 25 éven alatti munkavállalók minimálbérét havi 740 euróról 592 euróra csökkentené a kormány, a 150 főnél többet foglalkoztató cégeknek pedig engedélyezné, hogy a jelenlegi, havi 2 százalék helyett az alkalmazottak 5 százalékát bocsáthassák el.
A szakszervezetek felháborodására reagálva Andreasz Loverdosz munkaügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a reformot az országot 110 milliárd eurós hitelkerettel támogató IMF és az euróövezeti tagállamok "diktálták", és az intézkedések hosszabb távon növelik a foglalkoztatást és javítják Görögország versenyképességét.
A törvényjavaslat a tervek szerint két héten belül törvényerőre emelkedik, elnöki rendelet formájában. A szakszervezetek elfogadhatatlannak nevezték a tervezetet, és kihirdetésének esetére sztrájkot helyeztek kilátásba. Az athéni sajtó csütörtökön arról írt, hogy a kormány igyekszik kihasználni a nyári időszakot a kemény intézkedések bevezetésére, mert ekkor a görögök kevésé fogalakoznak közügyekkel, és így elkerülhetőnek tűnik, hogy ősszel robbanásveszélyessé váljon a helyzet.
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Egy friss kutatás az egészségügyben dolgozók közti bérszakadékot vizsgálta, valamint azt, hogy mennyire tartják fontosnak az amerikai munkavállalók... Teljes cikk
A vállalat nem közölte, hogy melyik területeket érinti e leépítés. Teljes cikk
Mintegy félmillió illegális bevándorló kaphat egyéves tartózkodási és munkavállalási engedélyt a spanyol kormány által kedden bejelentett... Teljes cikk
- Egymillió forintot bukhat, aki ezt nem igényli munkáltatójánál - Már csak pár nap maradt 3 hete
- Ennyivel több hitelt tudnak felvenni a kétgyermekes anyák - mutatjuk a részleteket 3 hete
- Mire költik a fiatalok a munkáshitelt? 1 hónapja
- Garantált bérminimum 2026 1 hónapja
- Hogyan változnak jövőre a minimálbérhez kötött járadékok? 2 hónapja
- Ekkora fizetésemelések várhatóak a magyar munkaerőpiacon 2026-ban 2 hónapja
- 3% alatt? Új lehetőség az Otthon Start hiteleknél 2 hónapja
- Orbán Viktor: januártól 700 ezer család jövedelme nő biztosan 2 hónapja
- Minimálbér 2026 2 hónapja
- Mennyi az annyi? így alakul a végjáték a bértárgyalásokon - szocho-csökkentés nem lesz 2 hónapja
- A minimálbér emelése mindent borít. Az év végi bértervezést is 3 hónapja

Filmek a munka valóságáról: sztrájktól a szellemírásig