Menekülnek a dél-európai fiatalok hazájukból
Egy év alatt 150 százalékkal nőtt a nyugat-európai országok felsőoktatásába készülő dél-európai (görög, olasz, spanyol, portugál) fiatalok száma - derül ki az EU-s forrásból finanszírozott, az egyetemi, főiskolai szakválasztást segítő www.studyportals.eu adataiból.
Idén 162 százalékkal több görög, 156 százalékkal több spanyol fiatal kereste fel a portált EU-n belüli, de külföldi tanulási lehetőség után kutatva (A portálon egyébként 5600 bachelor és 19 ezer master program érhető el). A trendet a nyugat-európai országok egyetemei is megerősítették. A hollandiai Utrecht University-n öt év alatt háromszorosára nőtt a dél-európai jelentkezők száma, csak 2011-ben 50 százalékkal több görög, 33 százalékkal több spanyol akart ott tanulni. A berlini Freie Universitäten pedig ugyanebben a kategóriában 30 százalékos növekedést regisztráltak. A fiatalok úgy gondolkodnak, ha olyan ország egyetemén szereznek diplomát, ahol magasabb a fizetés és van állás, akkor nagyobb eséllyel jutnak munkához.
Egekben a fiatal munkanélküliség
Növeli a pánikot, hogy Dél-Európában soha nem látott szintre ugrott a fiatal munkanélküliek száma: Spanyolországban például a 25 év alattiak 53 százalékának nincs állása. A berlini Trendence Intézet felmérése szerint Görögországban a műszaki szakok végzőseinek többsége külföldre készül, a spanyolok, a portugálok 40-40, míg az olaszok 37 százualéka gondolkodik így.
Nálunk sem sokkal jobb a helyzet
A magyar műszaki pályakezdőkről a napokban a Telenor mobilszolgáltató publikált felmérést. Eszerint a Budapesti Műszaki Egyetem végzős hallgatóinak 38 százaléka dolgozna szívesebben külföldön, mint Magyarországon, 13 százalék pedig már konkrétan meg is szervezte külföldi munkavállalását.
2012. augusztus 8.
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Az online kaszinóipar évek óta folyamatosan növekszik, és a távmunka-lehetőségek elterjedésével az online kaszinóvállalkozások számára most... Teljes cikk
A munkakeresésben a tökéletes önéletrajz elkészítése alapvető lépés mindazok számára, akik új munkalehetőséget keresnek, vagy akik... Teljes cikk
Budapest, 2018. szeptember 3. - A Monster Magyarország Kft. tulajdonosa, a finnországi székhelyű Alma Career Oy üzleti és stratégiai okokból a magyar... Teljes cikk
- Mit tehetnek az egyetemek a hallgatók munkaerőpiaci készségeinek fejlesztése érdekében - HR szemszögből? 3 hete
- Megette az AI a junior pozíciókat? Mi lesz a pályakezdőkkel? 1 hónapja
- Új korszak jöhet a Debreceni Egyetemen a GE-vel közösen 2 hónapja
- Ezek voltak a legnépszerűbb szakok a keresztféléves felvételin 2 hónapja
- Milyen szempontokat kell figyelembe venni egyetemválasztásnál? 3 hónapja
- Észrevétlen fordulat: az AI ismét munkát ad a pályakezdőknek 4 hónapja
- Rekordmélyponton a kezdő fizetések: már a top cégek sem adnak többet a fiataloknak 4 hónapja
- Felmérés: nem a távmunka, hanem a bizalmatlanság csökkenti a termelékenységet 5 hónapja
- Mi kellene ahhoz, hogy az oktatási rendszer végre alkalmazkodjon a Z és Alfa generációhoz? 5 hónapja
- Világszintű pályakezdőválság: miért a Z generáció lép be a legnehezebb a munkaerőpiacra? 5 hónapja
- "Állás-apokalipszis" - nehéz helyzetben a frissdiplomások 6 hónapja

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?