kapubanner for mobile

Nagyon rossz hírek érkeztek a magyar fizetésekről

A EU-tagállamok körülbelül felében, köztük Magyarországon a nominális bérnövekedés mértéke nem érte el az infláció szintjét.

Nagyon rossz hírek érkeztek a magyar fizetésekről-

2022 eleje óta a nominális bérek erőteljesen emelkedtek az EU-n belül, de az emelkedés mértéke még mindig jóval elmarad az infláció ütemétől, így jelentősen csökkennek a reálbérek - állapította meg az EU munkaerőpiacáról és az uniós bérek alakulásáról szóló idei éves jelentésében az Európai Bizottság- amiről a Portfolio írt. Az április és június közötti időszak adataiból kiderül, hogy a nominális bérek a második legnagyobb mértékben Magyarországon emelkedtek az unióban éves szinten, miután itthon 17%-kal nőttek a bérek 2022 azonos időszakához képest. Egyedül Romániában volt magasabb a növekedési mutató (19%). Mindkét országot a magas infláció mellett feszes munkaerőpiac jellemzi.

A EU-tagállamok körülbelül felében a nominális bérnövekedés mértéke nem érte el az infláció szintjét, így ezekben az országokban 2023 második negyedévében a reálbérek csökkenése volt megfigyelhető. A legnagyobb mértékben, éves szinten több mint 4 százalékkal Csehországban, Olaszországban és Máltán csökkentek a reálbérek. Hazánkban 3,7%-kal csökkent a bérek vásárlóereje, ez az ötödik legnagyobb reálbér-csökkenés az EU-ban. A magyar bérek nominális emelkedése csak azért tudta részben ellensúlyozni az infláció hatását, mert az Eurostat adatai szerint tavaly október óta az összes hónapban hazánkban volt a legmagasabb az infláció az EU-n belül. 

Az Unió tagállamaiból tíz országban 3%-ot meghaladó mértékben csökkent a minimálbér vásárlóértéke 2022 eleje és 2023 júliusa között. Magyarországon 10,5%-kal esett vissza, ennél nagyobb visszaesést csak Csehországban mutattak ki (12%). 

 

fotó: pexels

  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek