Nem csökkent a bértámogatás igénybevétele
Nem csökkent a bértámogatással elhelyezkedő álláskeresők létszáma tavaly az első háromnegyed évében, noha a támogatás, amely korábban elérhette akár a 100 százalékot is, az európai uniós elvárásokhoz igazodó, 2007. január 1-je óta hatályos szabályok szerint 50 százalékos volt csupán.
A szinten maradás oka lehet az is, hogy bár a fizetendő bér és járulékainak csak 50 százaléka nyerhető el támogatásként, de a munkáltatónak nem kell vállalnia a támogatott időszakkal egyező támogatás nélküli továbbfoglalkoztatást. Foglalkoztatási kötelezettsége csak arra az egy évre szól, amelyre a támogatást is megkapja.
Korábban egy évnél rövidebb, például fél évre szóló támogatást is el lehetett nyerni, de ezt követően további fél évig támogatás nélkül kellett foglalkoztatni a dolgozót.
Változás a múlt évtől az is, hogy az európai uniós szabályokhoz igazodva a bértámogatásokat összeszámítják az egyéb támogatási összegekkel, s ezek együtt nem haladhatnak meg egy bizonyos mértéket. A különféle pályázati pénzekért induló cégeknek ezt is figyelembe kell venniük.
A bértámogatás rendszere igazodott az európai uniós elvárásokhoz, egyben egyszerűsödött. A korábbi igen sokféle bér- és járuléktámogatás helyett egyféle támogatást vehetnek igénybe a munkáltatók. Korábban az álláskeresők sokféle kategóriájához voltak hozzárendelve a különféle bér- és járulék támogatások. Az új szabályok szerint csak azt kell figyelembe venni, hogy az Európai Unió erre vonatkozó irányelve kiket minősít hátrányos helyzetűnek.
Hátrányos helyzetű az álláskereső, aki már egy éve - pályakezdőként fél éve - keres állást, vagy legfeljebb alapfokú végzettséggel rendelkezik. Ebbe a kategóriába tartozik többek között az is, aki elmúlt 50 éves, továbbá aki gyermekgondozás után kíván ismét elhelyezkedni. Az 50 százalékos támogatás nemcsak azoknak a munkáltatóknak adható, akik álláskeresőt vesznek fel, hanem azoknak is, akik a cég nehéz gazdasági helyzete ellenére elbocsátás helyett egy évi további foglalkoztatást vállalnak.
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Mire a megsérült dolgozó kollégái mentőt hívtak, a férfinak leállt a légzése. Teljes cikk
A kormány javaslatára az Országgyűlés megkezdi a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló törvénytervezet tárgyalását - közölte a... Teljes cikk
A multinacionális vállalatcsoport vagy a nagyméretű belföldi vállalatcsoport belföldi csoporttagjaira vonatkozó, elismert belföldi kiegészítő adó... Teljes cikk
- Az álláskeresők száma a magyar vármegyékben - grafikon 2 hete
- A foglalkoztatási ráta a magyar vármegyékben - grafikon 2 hete
- "Állás-apokalipszis" - nehéz helyzetben a frissdiplomások 3 hete
- Dolgoznának, de nem tudnak – 26 millió ember rekedt a munkaerőpiac szélén Európában 3 hete
- Meglepő eredmény: a magyar pedagógusok az átlagnál elégedettebbek 2 hónapja
- Felmérés: kettős nyomás nehezedik a magyar munkaerőpiacra 2 hónapja
- A foglalkoztatottak számának alakulása hazánkban - grafikon 2 hónapja
- A részmunkaidős foglalkoztatás a munkaerőpiac mostohagyereke. Hogy csináljuk jól? 2 hónapja
- Létszámnövelésre készülnek a magyar cégek - Itt várható a legnagyobb bővítés 3 hónapja
- Akcióban tanulnak be az újonc rendőrök 3 hónapja
- Felmérés: kevés HR-es ismeri fel a hamis álláskeresői adatokat 3 hónapja


Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?