Növekedési tervre és munkára van szükség
Mellár Tamás, a Központi Statisztikai Hivatal volt elnöke szerint Magyarországon növekedési tervre van szükség, valamint arra, hogy munkát adjanak az alacsony szakképzettségű és mobilitású embereknek.
Oszkó Péter a gazdasági kilátásokról úgy vélekedett, hogy a nagy külső adósságállomány miatt Magyarország "zsákban táncol", ami meghatározza gazdasági pályáját.
Mellár Tamás szerint az idén egy százalékkal eshet vissza a magyar gazdaság, és jövőre sem lesz 1,5 százalékos növekedés. Ezt azzal indokolta, hogy például a beruházások 3-4 éve csökkennek, a felsőoktatásból pénzt vonnak ki, a munkahelyteremtés pedig egyenlő a közmunkaprogramokkal. Rámutatott: nem lehet látni, hogy kínálati oldalról mi lehetne a növekedés forrása. A helyzet megoldása érdekében szerinte egy növekedési koncepcióra, tervre lenne szükség. Mellár Tamás kifejtette, hogy - mivel nagy probléma a munkanélküliség - elsősorban az alacsony szakképzettségű, alacsony mobilitású embereknek kellene munkát adni, ezzel párhuzamosan a mezőgazdaság, az élelmiszergazdaság és a megújuló energia területén kellene befektetni.
A kis- és közepes vállalkozásokat (kkv-kat) a közgazdász szerint szövetkezetbe, részvénytársaságba vagy bármilyen olyan szervezetbe kellene integrálni, ahol képesek lennének nagyban termelni, és piacra lépni. Hozzátette, hogy ezenkívül ki kellene egyezni a külföldi tőkével, és kiszámíthatóbb, 3-5 évre előre látó környezetet kialakítani számukra. Mellár Tamás szerint ezekkel az intézkedésekkel 2-3 év alatt el lehetne érni 2, maximum 3 százalékos gazdasági növekedést.
Oszkó Péter a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) történő megállapodásról azt mondta, erre azért van szükség, mert sokba kerül az országnak, hogy a kormány megítélése "végletesen rossz" a vállalkozók, a beruházók, a pénzpiacok szemszögéből. Ezért olyan helyzetet kell teremteni, hogy a hazai és a nemzetközi piac is azt gondolja, a magyar kormány gazdaságpolitikája racionális és kiszámítható.
Mellár Tamás az IMF-tárgyalások kapcsán azt mondta: jól látható, a kormánynak "alapvetően nem szándéka az, hogy egy hitelszerződést kössön, csak az, hogy tárgyalásban legyen, a tárgyalási pozíciókat fenntartsa, és a piacokat ezzel próbálja meg megnyugtatni".
- 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a Hard HR A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Pályázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Egy friss kutatás szerint az AI fokozott használata a kiválasztásban ahhoz vezethet, hogy a munkáltatók átsiklanak a kiváló pályázók felett. A... Teljes cikk
Egy civil kezdeményezés szerint július 8. a jövőben hivatalos nemzeti ünneppé, akár munkaszüneti nappá is válhatna a Rákóczi-szabadságharc... Teljes cikk
Egy friss kutatás szerint az Egyesült Királyságban 6,1 millió olyan vezetői pozícióban lévő munkavállaló van, akik nincsenek felkészülve a... Teljes cikk
- Trendfordulás a munkaerőpiacon: már nem csak a nagyok eszköze a kölcsönzés 4 napja
- A teljes munkaidő felé fordulnak a cégek a növekvő költségek miatt 5 napja
- Kapitány István: A szellemi tulajdon védelme a jövő munkahelyeinek alapja 5 napja
- Amerikában minden ötödik friss diplomás túlképzettnek érzi magát 6 napja
- Lassú javulást várnak a munkaerőpiactól az elemzők 6 napja
- Több ezer elbocsátás a Metánál és a Microsoftnál az AI miatt 7 napja
- Önéletrajz botoxolása és "naptár-Tetris": új szavakat tanulunk 1 hete
- KSH: egy év alatt 65 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak átlagos létszáma 1 hete
- Kapitány István: aki a mediánbér alatt keres, kevesebb SZJA-t fog fizetni 1 hete
- Gyorsít a BMW, fékez az Aldi - létszámtrendek 1 hete
- MGYOSZ: az új kormány alatt megfelelő hangsúlyt kaphat a versenyt előtérbe helyező piacpárti szemlélet 1 hete


Amikor a HR ég ki: miért hagyják el a szakemberek a pályát?