kapubanner for mobile

Ötvenezren vettek részt a román vasúti sztrájkban

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak szerda reggel a román állami vasút (CFR) alkalmazottai azzal az indokkal, hogy a közlekedési minisztérium nem hajlandó az általuk követelt mértékben emelni bérüket.

A már hétfőn bejelentett munkabeszüntetés helyi idő szerint reggel 7-től 9-ig (magyar idő szerint 6-tól 8-ig) tartott. Gheorghe Popa, az egyik vasúti szakszervezeti szövetség elnöke a médiának elmondta, hogy a két órás akcióban több mint 50 ezer vasutas vett részt. Kimaradtak viszont a tiltakozó megmozdulásból a mozdonyszerelők, akik az állami vasútvállalat teherszállító részlegével (CFR Marfa) szerződéses kapcsolatban álló cégek alkalmazottai.

A vasútvállalat becslése szerint a sztrájk körülbelül tízezer utast érintett, és országos szinten mintegy 400 vonat menetrendjét befolyásolta. Nem kellett törölni egyetlen járatot sem, de a sztrájk jelentős késéseket okozott a közlekedésben, és csak este nyolc órára várható, hogy helyreáll a rend.

A román kormány áprilisban és októberben 5-5 százalékkal, tehát az idén összesen 10 százalékkal emelte volna a vasutasok fizetését, akik azonban 18 százalékos emelést kértek. Február elsején a román vasutasok tartottak már háromórás figyelmeztető sztrájkot. Ludovic Orban közlekedési miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a vasút területén bármiféle béremelés csakis az adott vállalat gazdasági teljesítményétől függhet. Szerinte ezzel a sztrájkkal csak az alkalmazottak veszíthetnek, hiszen tovább gyengítik munkaadó cégük eredményeit, ami későbbi létszámleépítésre kényszerítheti az alkalmazókat.
  • 2026.06.05Bértranszparencia Az irányelv legfontosabb újdonságairól és kötelezettségeiről. A munkáltatókat érintő jogi és HR-es kihívásokról. Gyakorlati példákról, amelyek segítenek megérteni a kockázatokat. Megoldási stratégiákról: hogyan lehet a megfelelést eszközzé tenni a munkahelyi bizalom és a munkáltatói márka erősítésében.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.15Stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szakirányú továbbképzés A képzés valós szervezeti helyzeteken, gyakorló HR-vezetők tapasztalatán és emberközpontú stratégiai szemléleten keresztül ad azonnal alkalmazható tudást.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.18Mesterséges intelligencia üzleti használata - a rejtett kockázatok Az előadás célja, hogy gyakorlati, adatvédelmi és AI jogi szempontból is bemutassa a mesterséges intelligencia üzleti használatának legkritikusabb kockázatait. Kiemelt fókuszt kap, hogy milyen adatokat tilos, de legalább is nem jó ötlet AI rendszerekbe bevinni és hogyan történik mindez a valóságban, akár észrevétlenül.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek