Rég nem voltak olyan sokan táppénzen, mint tavaly
Hatalmasat ugrott tavaly a táppénzkifizetések száma - derül ki a Magyar Államkincstár adataiból.
2021 első kilenc hónapjában csaknem 123 milliárd forint táppénzt fizetett ki a betegállományban lévőknek a Magyar Államkincstár (MÁK), egy évvel korábban, 2020 januárja és szeptembere között 111,4 milliárd forintra rúgtak az egészségbiztosítás ezen kiadásai - írja a Világgazdaság az államkicstár adatai alapján.
A MÁK adatai szerint az idei évre a táppénzkiadás előirányzata 160,5 milliárd forint. Tavaly 156,8 milliárd forint jutott erre az Egészségbiztosítási Alapból. A táppénzek kifizetéséhez 7,5 milliárd forint többletforrásra volt szükség az eredeti előirányzathoz képest. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint idén augusztusban naponta 60 ezer dolgozó volt betegállományban, tavaly havonta átlagosan 79 ezer munkavállaló volt táppénzen. A KSH adatai szerint ezzel a dolgozók táppénzes napjainak száma több mint tízéves rekordot döntött meg.
A foglalkoztatottak 26,3 millió napot voltak betegek, míg a járvány előtt évente 16–24 millióra rúgott a táppénzes napok száma. A betegség miatt hiányzó munkavállalók 2020-ban naponta 9874 forint táppénzt kaptak. Az Állami Számvevőszék elemzése szerint 2020-ban az E-alap összes kiadásának a 25,9 százalékát a pénzbeli ellátásokra fordított összeg tette ki, ami 20,1 milliárd forinttal haladta meg a tervezettet. Tavaly a járványhelyzet alatt októberről novemberre 26,6 százalékkal, majd novemberről decemberre további 12,5 százalékkal nőtt a táppénzen lévők átlagos napi száma.
Jövőre a miminálbér összegével a táppénz is emlkedik: idén maximum bruttó 11 160 forintot kapnak egy napra a betegállományban lévők, ami az szja levonása után 9486 ft. Jövőre, a 200 ezer ft-ra emelt minimálbér esetén ez 13 333 forint lesz, ami az szja levonása után 11 333 forintot jelent majd a betegség miatt táppénzre kerülő dolgozóknak.
Világgazdaság
fotó: unsplash
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
Magyarországon a több mint 10 fővel működő cégek húzzák a kis- és középvállalkozói (kkv) szektort, ez a mintegy 34 ezres vállalkozói kör... Teljes cikk
A beteget végül stabil állapotban szállították kórházba. Teljes cikk
Az Alvás Világnapja jó alkalom arra, hogy újragondoljuk az éjszakai pihenéshez való viszonyunk. Az alvás az egészség egyik alapköve, mégis egyre... Teljes cikk
- Új vezérigazgató a a Magyar Suzuki Zrt. élén 1 hónapja
- A munkahelyi hiányzás ára: így lehet lemaradni az előléptetésről és a magasabb fizetésről 1 hónapja
- Gyanúsan sok a beteg az ünnepek körül – ezért változtat a kormány a táppénzen 1 hónapja
- Létrejött a bérmegállapodás a Magyar Postánál - Ennyivel nőnek a bérek 2 hónapja
- Ülőmunka és kerékpározás: a prosztatagyulladás gyakori okai lehetnek! 2 hónapja
- Melyik generáció küzd meg a legnehezebben a munkaképtelenséggel? 2 hónapja
- Luxuskarácsony az állami szektorban: 52 ezres ajándékcsomagot kaptak a dolgozók 2 hónapja
- Táppénz alatt kirúghatnak? 2 hónapja
- Betegség miatt elvehetik a pihenőnapokat? 2 hónapja
- Táppénz alatt járhatok hétvégén tanfolyamra? 2 hónapja
- Munkahelyi baleset: mit kell tennie a dolgozónak és a munkáltatónak? 2 hónapja
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben