A kereskedelem viszi idén az álláspiacot
Év végéig már nem várható különösebb változás a magyar munkaerő-piacon. Létszámbővítést elsősorban a gyártó és a keresedelmi vállalkozások terveznek, a vendéglátásban, mezőgazdaságban, közszférában viszont nem túl jók a kilátások - derül ki a Manpower Munkaerő-piaci Felméréséből.
A nagy- és kiskereskedelem mutatója jelentősen nőtt, mind az előző negyedévhez (15 százalékponttal), mind az előző év azonos negyedévéhez viszonyítva (16 százalékponttal). Kiss Judit, a Manpower Magyarország ügyvezetője szerint a szektorban tapasztalható negyedik negyedéves növekedés nem magyarázható pusztán szezonális hatásokkal. "Mióta a Manpower méri a magyar munkaerő-piacot (2009. harmadik negyedéve), a nagy- és kiskereskedelemben általános volt az alacsony foglalkoztatási kedv. A gyártás mellett ez a szektor foglalkoztatja a legtöbb munkavállalót, ezért a +10 százalékos előrejelzés számos új munkahelyet jelenthet az utolsó negyedévben, ami kicsit javíthatna az amúgy nyomott munkaerő-piaci helyzeten" - mondta.
Nem sok jóra számíthatnak viszont azok, akik a vendéglátó ipar területén próbálnak elhelyezkedni: a szektor mutatója -16 százalékon áll, ami jelentős csökkenés az előző év azonos negyedévéhez képest (-1 százalék). "Ez a magas különbség nem magyarázható csupán szezonális hatásokkal. Egyrészt a szokatlanul hideg nyár miatt gyakorlatilag elmaradt a főszezon, másrészt az iparágat a svájci frank magas árfolyama is fenyegeti, hiszen a korábbi évek beruházásainak nagy része svájci frank alapon indult" - jegyezte meg Kiss Judit. A jövő azok számára is bizonytalan, akik a közszférában, illetve a mezőgazdaságban szeretnének elhelyezkedni: a mutató mindkét szektorban -5 százalékon áll.
Regionális bontásban az alkalmazási hajlandóság a legerősebb Budapesten, illetve a Dél-Alföldön: mindkét régióban +7 százalék a mutató, míg a legrosszabbak a kilátások a Közép-Dunántúlon (-7 százalék). Az Észak-Alföldön az előző negyedévi -8 százalékról most 0 százalékra nőtt a mutató, Közép-Magyarországon pedig éves összehasonlításban 9 százalékpontos csökkenést tapasztalhatunk, +13 százalékról +4 százalékra csökkent a mutató.
Az EMEA régióban a negyedik negyedévre várható munkaerő-piaci folyamatok a 2011-ben végig tapasztalható változékonyságot követik majd: 23 vizsgált ország közül 18-ban mértek pozitív alkalmazási kedvet. A mutató az előző negyedévhez képest 13 országban romlott, éves összehasonlításban pedig 11 országban javult. A legerősebb alkalmazási hajlandóságot Törökországban, Norvégiában és Bulgáriában, a leggyengébbet Görögországban és Olaszországban mérték. Általánosságban a munkaerő felvételi kedv pozitív marad, de a gyártó szektor kilátásai Európa szerte gyengülnek, annak ellenére, hogy a német ipar alkalmazási kedve továbbra is töretlen.
"Bár Németország éves GDP növekedése megtorpant, az országban tapasztalható munkaerő-piaci kilátások továbbra is pozitívak, a gyártó szektorban három éve nem mértek ilyen munkaerőigényt. A harmadik negyedévben a gyártó szektor egész Európában kitűnően teljesített, de a Németországban tapasztalható töretlen optimizmus a régió többi országára már nem jellemező: 21 országból 18-ban csökkentek a gyártó szektor mutatói" - mondta Jeffrey A. Joerres, a Manpower Group elnök-vezérigazgatója. Hozzátette: Svédország és Norvégia minden bizonnyal erősen zárják az évet, 2008 óta most jelentették a legmagasabb mutatókat. A munkaerő-piaci kilátások romlanak viszont Görögországban és Olaszországban, mindkét ország gazdasága továbbra is komoly gondokkal küzd.
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
A friss diplomások számára hét éve nem volt ilyen nehéz elhelyezkedni: a kezdő pozíciók száma 12 százalékkal csökkent. A vállalatok a bizonytalan... Teljes cikk
A cégautó kulcsfontosságú eszköz a vállalati mobilitás és munkavállalói juttatás rendszerében. A juttatás presztízst és kényelmet biztosít,... Teljes cikk
A kormány döntése szerint 2026 februárjában ismét kifizetik a hathavi fegyverpénzt. Az egyszeri szolgálati juttatás több százezer rendőrnek,... Teljes cikk
- Az álláskeresők száma a magyar vármegyékben - grafikon 2 hete
- A foglalkoztatási ráta a magyar vármegyékben - grafikon 2 hete
- "Állás-apokalipszis" - nehéz helyzetben a frissdiplomások 3 hete
- A 15–64 éves nők foglalkoztatási rátájának alakulása az EU-ban 3 hete
- Jégkorszak a munkaerőpiacon: se elbocsátás, se felvétel, se előléptetés 3 hete
- A potenciális munkaerő-tartalék alakulása Magyarországon 1 hónapja
- Már tízből hat webáruházban dolgozik AI munkatárs 1 hónapja
- A foglalkoztatottak számának negyedévenkénti alakulása 2010 és 2024 között - grafikon 2 hónapja
- Az üres álláshelyek száma az EU tagországokban - grafikon 2 hónapja
- Felmérés: kettős nyomás nehezedik a magyar munkaerőpiacra 2 hónapja
- Növekedést ért el a Pensum Group, ekkora nyereséggel zárta a félévet 2 hónapja

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?