kapubanner for mobile

Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

2023-ban az EU-ban élő 50–74 éves öregségi nyugdíjasok 10,2%-a dolgozott, közülük 57% részmunkaidőben. A részmunkaidős foglalkoztatás a nyugdíjasok körében jóval gyakoribb, mint a nem nyugdíjasoknál (16,2%). A legmagasabb arányt Horvátország, Svédország és Belgium mutatta, míg a legalacsonyabbat Bulgária, Litvánia és Lettország - közli az adatokat az Eurostat.

Így dolgoznak az EU nyugdíjasai-

Az önfoglalkoztatók (például vállalkozók, szabadúszók) sokkal nagyobb arányban maradnak aktívak a nyugdíjba vonulás után, mint más foglalkoztatási formákban dolgozók: 56,4%-uk dolgozott azt követően is, hogy megkapta első öregségi nyugdíját - mutatnak rá a 2023-as munkaerő-felmérés adatai, melyet az EU-ban élő öregségi nyugdíjasok között végeztek. Az adatok az aktív idősödés és a munkaerőpiac struktúrájának különbségeit tükrözik az EU-n belül.

Az EU-tagállamok közül a legmagasabb arányban Svédországban (98,4%), Finnországban (88,0%) és Írországban (87,7%) folytatták a munkát vagy tértek vissza a munkaerőpiacra az önfoglalkoztató nyugdíjasok. Ezzel szemben a legalacsonyabb arányt Spanyolország (18,2%) és Görögország (20,3%) mutatta, majd Szlovénia következett (40,4%).

Nyugdíjasok, akik folytatták a munkát vagy visszatértek a munkaerőpiacra, 2023 (az önfoglalkoztató öregségi nyugdíjasok százalékában)
Nyugdíjasok, akik folytatták a munkát vagy visszatértek a munkaerőpiacra, 2023 

Magyarországon 31,7 százalékban abbahagyták a munkát az emberek, 68,3 százalékuk pedig folytatta

Az EU-ban dolgozó öregségi nyugdíjasok 57%-a részmunkaidőben dolgozott

2023-ban az 50–74 éves öregségi nyugdíjasok 10,2%-a volt foglalkoztatott, és ezen csoport jelentős része részmunkaidőben dolgozott: az EU-ban dolgozó öregségi nyugdíjasok több mint fele (57%) részmunkaidős foglalkoztatásban vett részt. Ez az arány jóval magasabb, mint a nem nyugdíjas foglalkoztatottak körében (16,2%).

A részmunkaidős foglalkoztatás az összes EU-tagállamban gyakoribb volt az öregségi nyugdíjasok körében, de az arány országonként jelentősen eltérő volt. Horvátországban volt a legmagasabb a részmunkaidős nyugdíjas munkavállalók aránya (89,4%), valamint itt volt a legnagyobb különbség a nem nyugdíjasokhoz képest (3,4%), így az eltérés elérte a 86 százalékpontot. Horvátországot Svédország (79,2%) és Belgium (78,0%) követte a részmunkaidőben dolgozó nyugdíjasok legmagasabb arányával.

Ezzel szemben Bulgáriában volt a legalacsonyabb a részmunkaidős foglalkoztatás aránya az öregségi nyugdíjasok (9,2%) és a nem nyugdíjasok (1,2%) körében is. Litvánia (19,0%) és Lettország (23,2%) szintén alacsony arányokat regisztráltak a részmunkaidőben dolgozó nyugdíjasok között.

Részmunkaidős foglalkoztatás az 50–74 éves öregségi nyugdíjasok és nem nyugdíjasok körében, 2023 (a foglalkoztatottak százalékában)
Részmunkaidős foglalkoztatás az 50–74 éves öregségi nyugdíjasok és nem nyugdíjasok körében, 2023 (a foglalkoztatottak százalékában) kékkel az öregségi nyugdíjasok, sárgával a nem nyugdíjasok

Érdekesség, hogy Hollandiában, ahol összességében a részmunkaidős foglalkoztatás a legelterjedtebb, volt a legkisebb különbség a nyugdíjas (57,8%) és nem nyugdíjas (39,4%) részmunkaidős foglalkoztatottak aránya között.

Ez az ország munkaerőpiaci sajátosságaira utal, ahol a részmunkaidős foglalkoztatás széles körben elfogadott és támogatott.

kép: freepik

Kevés pénz, kevés esély - miért nem terjed el a részmunkaidő Magyarországon?

  • 2026.09.09Fókuszban a ,,hard HR” – ingyenes, kétrészes webinár A HR döntések ma már nem választhatók el a jogi, adózási, pénzügyi és bérszámfejtési szempontoktól. A Niveus adózási, jogi és payroll szakértői ingyenes, kétrészes webinár keretében, a munkavállalói életciklus mentén mutatják be a legfontosabb „hard HR” összefüggéseket, tipikus hibákat és gyakorlati megoldásokat. A program a bértranszparencia irányelv gyakorlati hatásaira is kitér.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.11Kockázatmenedzsment képzés A kockázatmenedzsment rendszer működésének és elemeinek áttekintése az ISO 9001 szabvánnyal összhangban. A központi kockázatirányítás rendszerének áttekintése, amely egységesen összefogja és integrálja a különböző jellegű szakterületi kockázatok kezelését.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.17Vezetői képzés - Készségfejlesztés modul (A) Képzésünkkel a résztvevők vezetői tudásának és készségeinek fejlesztésére, valamint a szervezetekben használt irányítási, problémamegoldási, és hatékonyságnövelési témakörökre fókuszálunk. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek