Az önismeret szerepe a munkahelyi érvényesülésben

A munkahelyünkön töltjük napjaink nagy részét. Felületes ismeretségek miatt hajlamosak lehetünk kollégáinkat külsőségek alapján megítélni.

A mérce a siker és az előléptetés. Kívülállók számára sikeresnek látszók azonban sokszor nem találják a helyüket. Lehetünk bármilyen tehetségesek, tanulhatunk a legjobbaktól, meg lehet mindenünk, mégis előfordul, hogy nem vagyunk elégedettek.



A munkahelyi önismeret csalóka kifejezés, nem a munkabeli készségekkel kell tisztába kerülnünk, hanem elsősorban a mélyebb rétegekben megbújó önmagunkkal, és akkor a munkahelyünkön is kevesebb problémával kell szembe néznünk.

A siker nem boldogít, ha nem tudjuk, kik vagyunk



Fontos, hogy tisztában legyünk legjellemzőbb tulajdonságainkkal. Ismerjük meg, kik vagyunk, munkahelyi játszmák nélkül.
Ha szabadságszerető, rugalmas emberként olyan munkahelyen dolgozol, ahol nincs rugalmas munkaidő, biztos lehetsz benne, hogy hamar elégedetlen leszel a helyzeteddel. Az értékrendszerünk ugyanis sokszor belénk nevelt, nem tudatos elvárásokból tevődik össze. Ha esetedben a függetlenség fontos tényező, lehet, hogy nem is tudod, miért nem érzed magad jól.
Vezetőként is előfordulhat, hogy nem tudod motiválni a beosztottakat, nem vagy jó csapatjátékos. Hiányosságaink felismerése több éves, évtizedes megkönnyebbüléssel járhat, mely felszabadító önmagunk és környezetünk számára.

Hol lakik az önismeret?



Az önmagunkról kialakított kép életkorunk, kapcsolataink és a különböző élethelyzetek által formálódik. Önismeretünk nemcsak a környezetünkből, hanem saját tapasztalataink alapján is visszajelzéshez jut. Ez egyfajta törekvés magunk megértésére. Ha túljutunk a holtponton, hatékonyabbak lehetünk problémamegoldásban, sikeresebbek kapcsolatainkban, és gyorsabban magunkra találunk szorult helyzetben.

Tudatos tippek elszántaknak



Vedd számba erősségeid és gyengeségeid. Figyeld meg, milyen feladatokban érzed magad jól, vagy melyek okoznak nehézséget. Használd a munkaközi szüneteket kapcsolatépítésre, közvetlen beszélgetések révén töltekezz. Amennyiben kollégáiddal a munkakapcsolaton túl baráti, kölcsönös bizalmi viszonyba kerülsz, használd hiteles visszajelzési lehetőségként.

Ne ítélj meg senkit, csak figyelj. Így szerezhetsz tapasztalatokat, melyek révén más színben láthatsz dolgokat. Ha teheted, ösztönözd a munkahelyi feladatmegosztást, adj lehetőséget, hogy mindenki kipróbálja magát új feladatokban is.

Ezek a tippek újfajta látásmódot alakítanak ki. Ha elakadsz, kérd mentor vagy coach támogatását, aki ösztönöz az önmegismerésre. Tréningeken, képzéseken kiváló lehetőség nyílik szembenézni önmagaddal.

Olyan szakembert keress, akiben megbízol, és a nehezen befogadható visszajelzéseket is elfogadod tőle. Puskár Ildikó 21 év tapasztalatával segít, hogy elfogadjuk, ami bennünk van, és csiszoljuk, ami még nem gyémánt szépségű.

  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Miért vagyunk ennyire hullafáradtak – és mi köze ehhez a munkának?

Nem egyéni gyengeségről van szó, hanem rendszerszintű jelenségről. A pandémia utáni években a munka világa folyamatos alkalmazkodásra... Teljes cikk

Ezzel a 7 lépéssel képernyőmentes lehet a karácsonyi ünneplés

A magyarok naponta átlagosan 6 óra 10 percet töltenek online, ebből 3 órát mobilon, 1 óra 48 percet szentelve a közösségi médiára. A közelgő... Teljes cikk

A türelem pszichológiája: ezt kell megérteni és minden könnyebb lesz

A türelem nem egyszerűen személyiségjegy vagy „jó nevelés” kérdése: a pszichológia szerint egy tanulható érzelemszabályozási képesség, amely... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek