kapubanner for mobile

Kiknek segített a munkahelyvédelmi akció?

Januártól érvényesíthetők a munkahelyvédelmi akcióterv kedvezményei. Mind Varga Mihály, mind Czomba Sándor abszolút sikeresnek véli az akciót.

images

Pár hete Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egyaránt nyilatkozott a munkahelyvédelmi akcióterv eddigi sikereit illetően. Az Orbán Viktor által tavaly júliusban bejelentett, 300 milliárdos költségvetési fedezetet igénylő program célja különféle kedvezmények révén a munkahelyek megőrzése, illetve a foglalkoztatás elősegítése a hátrányosabb munkaerőpiaci helyzetben lévő csoportok esetében.

Varga Mihály szerint eddig a szakképzetlenek körében 196 700 főnél, a 25 év alattiaknál 95 300 fő, a kismamáknál 22 800 fő, a tartósan munkanélküliek esetében pedig havi átlag 4400 fő esetén érvényesítettek kedvezményeket. Bár a számadatok alapján egyértelműen a szakképzetlenek körében tűnik a legnagyobb sikernek az akcióterv, ez a létszám egyaránt tartalmazza a munkahely-megőrzés, illetve a foglalkoztatás-bővítése esetén bekövetkezett érvényesítéseket. Ha azonban a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat regisztrált álláskeresőkre vonatkozó statisztikáját kezdjük böngészni, jobban látszik, mely érintett munkavállalói csoportnak segítette jobban az elhelyezkedését a program.

A következőkben a 25 év alatti, az 55 év feletti, a szakképzetlen és a tartósan munkanélküli regisztrált álláskeresőkre fókuszálunk. Utóbbiak esetében mellesleg eltér a statisztikai fogalom a munkahelyvédelmi akcióterv keretében "tartós"-nak aposztrofált munkanélküliektől. Míg utóbbi ugyanis a megelőző 9 hónapon belül hat havi munkanélküliséget tekint a fokmérőnek, addig az NFSZ adatsora az éven túli állástalanokat sorolja ebbe a kategóriába.

Az idei júniusi adatokat a program életbe lépésének dátumához, vagyis januárhoz viszonyítjuk. Ha a korábbi évekre visszamenőleg is megnézzük az ekkor bekövetkezett változásokat, ezzel az első félévben a munkaerőpiacon eleve bekövetkező folyamatokat kiszűrjük, és az átlagtól való idei évi eltérés árulkodik majd az akcióterv sikeréről, vagy épp sikertelenségéről.

A számítások alapján tehát az látszik, hogy az elhelyezkedésben legnagyobb mértékben az 55 év felettieket segítette a munkahelyvédelmi akcióterv, hiszen míg a korábbi években az első 6 hónapban még a 8 százalékot sem érte el a létszámcsökkenés mértéke, idén ez kicsivel még a 16 százalékot is meghaladja. Rajtuk kívül még a 25 év alattiak körében figyelhető meg a korábbi évek trendjéből látványosabban kiugró idei csökkenés, hiszen míg 2011-ben 20, tavaly 17 százalékos volt a csökkenés mértéke, idén ez már a 23,4 százalékot érte el. Ezzel szemben a tartósan munkanélküliek körében mindössze 7,7 százalékos létszámcsökkenés következett be idén, miközben tavaly előtt a 15 százalékos mínuszt is elérte ez az arány.

Bár azt nem lehet tudni, hogy az ideinél nagyobb volumenű közmunkaprogramok milyen mértékben szívtak fel többlet munkaerőt a megelőző évekhez képest, az elmúlt évek trendjét nézve, még ennek tükrében is kijelenthető, hogy a legtöbbet az 55 évnél idősebb munkanélkülieket segítette a kormány. Mivel azonban a közfoglalkoztatásban meghirdetett munkalehetőségek jellemzően a szakképzetlen állástalanoknak jelentenek alternatívát, feltételezhetően ebben a munkaerőpiaci csoportban befolyásolja legjobban a számításunkat az állami munkahelyteremtés.
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Tréning Kerekasztal Konferencia 2026. Élménnyel eredmény! – Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknekinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Utazási költségtérítés 2026- minden, amit tudni érdemes

Az utazási költségtérítés minden munkáltatót és munkavállalót érintő, de sokszor félreértett terület. Ki jogosult rá? Mennyit kell fizetni... Teljes cikk

Ezért nem érdemes tiltani a dolgozók másodállását

Önmegvalósítás vagy anyagi kényszer? A WHC Csoport elemzése szerint a főállás mellett vállalt másodprojektek térnyerése már olyan jelentős... Teljes cikk

Szja kedvezmények: ezeket érvényesítheti 2026-ban

Számos személyi jövedelemadó kedvezményt érvényesíthetünk, ha elég figyelmesek vagyunk. Ráadásul 2025-ben és 2026-ban is több szja-kedvezmény... Teljes cikk