Minimálbérből lakáshitel? Már közel 24 millió forint is elérhető
Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokatA minimálbér-emelés és az szja-mentesség együtt látványosan kitolta a lakáshitel-felvétel határait: pusztán a jövedelemarányos törlesztési szabályok alapján ma már akár közel 24 millió forintos hitel is kijöhet minimálbéres jövedelemmel. Az Otthon Start fix 3 százalékos kamata új helyzetet teremtett a hitelpiacon, miközben a banki hitelbírálat továbbra sem automatikus.

A korábbinál jóval többre lehet elég a minimálbér a lakáshitel-piacon: pusztán az adósságfék-szabályok alapján ma már akár közel 24 millió forintnyi lakáshitel is felvehető Magyarországon minimálbéres jövedelemmel – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
A változás hátterében két meghatározó tényező áll. Egyrészt az idei 11 százalékos minimálbér-emelés, másrészt az szja-mentesség, amely érdemben növeli a nettó keresetet. 2026-ban a 25 év alatti fiatalok, a 30 év alatti egygyermekes, a 40 év alatti kétgyermekes, valamint a három vagy több gyermeket nevelő nők szja-mentesen kapják meg a jövedelmüket, ami különösen az alacsonyabb bérsávokban jelent látványos ugrást.
A BiztosDöntés.hu számításai szerint egy minimálbéres munkavállaló 2025 végén még legfeljebb 17–18 millió forintos, évi 3 százalékos kamatozású Otthon Start lakáshitelhez juthatott. A megemelt minimálbér önmagában is közel 19,5 millió forintra tolta fel ezt az összeget, míg az szja-mentesség bevonásával – 20 éves futamidő és fix 3 százalékos kamat mellett – 23,7–23,8 millió forintos hitelösszeg is kijöhet a jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM) szabályai alapján.
Fontos ugyanakkor hangsúlyozni: mindez elvi lehetőség, nem automatikus jogosultság. A bankok a hitelbírálat során vizsgálják a munkaviszony stabilitását, a megélhetési költségeket, az egyéb hiteleket és a hitelmúltat is. Alacsonyabb jövedelem esetén gyakori elvárás az adóstárs bevonása, így a minimálbér önmagában nem jelent garanciát a hitelhez jutásra.
A szakértő szerint az szja-mentesség hatása még látványosabb a magasabb jövedelmi szinteken. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, 2025 októberére vonatkozó adatai alapján a nettó átlagkereset 482 400 forint volt. Ekkora jövedelemmel, szja-fizetés mellett, nagyjából 43–44 millió forintos lakáshitel érhető el 3 százalékos kamaton, 20 évre. Amennyiben azonban ez a jövedelem szja-mentessé válik, a nettó kereset több mint 88 ezer forinttal nő, ami már közel 52 millió forintos hitelplafont jelenthet – pusztán az adókedvezmény hatására.
Az önerő kérdése tovább árnyalja a képet. Az állami támogatások mellett elérhető konstrukcióknál megengedett 10 százalékos minimális önerővel a minimálbéres, szja-mentes hitelösszeg 26–27 millió forintos, míg az átlagkeresethez kapcsolódó, adómentes hitelkeret akár 57–58 millió forintos ingatlan megvásárlását is lehetővé teheti. Ez már nemcsak vidéken, hanem a budapesti agglomeráció egyes részein is reális alternatívát jelenthet a munkavállalók számára.
Gergely Péter szerint a kedvezmények együttese – a fix, legfeljebb 3 százalékos kamatozású Otthon Start hitellel – új helyzetet teremtett a lakáspiacon. Bár az ingatlanárak továbbra is magasak, a magasabb nettó jövedelem és az alacsonyabb önerő érdemben kitolja a finanszírozható lakásértéket. Ugyanakkor a szakértő hangsúlyozza: a tudatos tervezés kulcskérdés marad. A kedvezmények időtávját, a kamatkörnyezetet és a jövedelmi stabilitást együtt kell mérlegelni, mert túlzott hitelvállalással könnyen sérülhet egy háztartás pénzügyi biztonsága.
- 2026.06.15Stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szakirányú továbbképzés A képzés valós szervezeti helyzeteken, gyakorló HR-vezetők tapasztalatán és emberközpontú stratégiai szemléleten keresztül ad azonnal alkalmazható tudást.
Részletek
Jegyek
- 2026.06.18Mesterséges intelligencia üzleti használata - a rejtett kockázatok Az előadás célja, hogy gyakorlati, adatvédelmi és AI jogi szempontból is bemutassa a mesterséges intelligencia üzleti használatának legkritikusabb kockázatait. Kiemelt fókuszt kap, hogy milyen adatokat tilos, de legalább is nem jó ötlet AI rendszerekbe bevinni és hogyan történik mindez a valóságban, akár észrevétlenül.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek

Az ördög Pradát visel: mit tanulhat a HR a popkultúra legtoxikusabb főnökétől?